Parlamentarni izbori u Austriji: Favorit je desna Slobodarska stranka

austriji
Izvor: iStock By Getty Images

U nedjelju 29. rujna u Austriji se održavaju parlamentarni izbori. Ukupno 6.346.029 birača imat će birati između raznolike ponude stranaka i time odrediti budući smjer ove članice EU. Istraživanja govore kako bi najveći broj zastupnika u parlamentu mogla dobiti desna Slobodarska stranka (FPÖ), ali to još uvijek ne znači da će preuzeti vlast. Ključni bi mogli biti postizborni pregovori stranaka koje prijeđu izborni prag i njihov dogovor oko ključnih tema: zaustavljanja priljeva migranata, smanjenja životnih troškova, jačanja zdravstvenog sustava…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teme koje dominiraju austrijskom kampanjom

Stranačku političku utakmicu u Austriji obilježava tema migracija.

Osim nje političke stranke raspravljaju i daju prijedloge i o zaustavljanju rasta životnih troškova (najamnina, hrane, energenata), ukidanju poreza na prekovremene sate, uvođenju porodiljnog dopusta za bake i djedove, jačanju zdravstvenog i obrazovnog sustava…

>Prvo drag queenčitanje djeci u Austriji izazvalo prosvjed; policija držala tampon zonu

Izborna ponuda u Austriji

Austrijski parlament broji 183 zastupnika, a za osvajanje što više parlamentarnih mandata natječe se devet stranaka. Pet od njih i u trenutnom su sazivu parlamentarne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To su: Narodna stranka (ÖVP) saveznog kancelara Karla Nehammera, Socijaldemokratska (SPÖ) na čelu s Andeasim Bablerom, desna Slobodarska stranka (FPÖ)  Herberta Kickla, Zeleni na čelu s Wernerom Koglerom i Neos Beate Meinl-Reisinger.

Osim njih natječu se i četiri manje stranke koje se nadaju izboriti za parlamentarni status.

To su: Stranka piva Dominika Wlaznyja, Komunistička stranka Austrije (KPÖ), s Güntherom Hopfgartnerom, Lista Madeleine Petrovic (LMP) i mala, lijevo usmjerena stranka “Keine” s izbornim kandidatom Fayadom Mullom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Desnica u vodstvu

Prema svim relevantnim predizbornim istraživanjima najviše birača u nedjelju će zaokružiti desnu Slobodarsku stranku (FPÖ). Očekuje se da će zadobiti podršku blizu 30% birača, a rezultat kao i kod drugih stranaka neznatno varira unutar nekoliko postotaka.

Druga bi mogla bila Narodna stranka (ÖVP) s oko 25 posto podrške birača, a treća Socijaldemokratska stranka (SPÖ) s oko 20 posto glasova.

>Financijski teret: Koliko europske države troše na migrante?

Slijede ih Zeleni s približno 9 posto, koliko imaju i liberali Neosa, te potom Stranka piva (6 posto), KPÖ (3 posto), LMP (1 posto)…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključni će biti postizborni pregovori

Prema posljednjim istraživanjima malo je vjerojatno da će ijedna opcija samostalno dobiti većinu mjesta u parlamentu (92 od ukupno 183).

Prema tome ključni će biti postizborni pregovori onih opcije koje uspiju nadvisiti izborni prag od 4% i osvojiti zastupnička mjesta. Kako se trenutno čini za izgledne pobjednike izbora, desnu Slobodarsku stranku bit će izazovno, no ne i nemoguće, pronaći koalicijske partnere.

Najveću prepreku mogao bi predstavljati suverenistički stav Slobodarske stranke po pitanju migracija, azilanata, ali i zaštite austrijske kulture i tradicije od političkog islamiziranja.

>Uspon desnice u Austriji: FPÖ pobijedio usprkos napadima od strane mainstreama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.