Predsjednik Vlade Andrej Plenković nije u srijedu isključio mogućnost da hrvatski dužnosnici budu među kandidatima za vodstvo Europske komisije, iako je naglasio da u dosadašnjem tijeku razgovora to nisu bili.
Belgijski dnevni list Le Soir prošli je tjedan pisao kao se među kandidatima za vodstvo Europske komisije spominju Grabar-Kitarović i Plenković, ali premijer je komenirajući taj članak tada rekao da u europskim medijima ima puno “špekulacija” koje su “daleko od razgovora koji se vode za stolom.
Plenković je u srijedu, gostujući u HRT-ovoj emisiji “A sada Vlada”, kazao kako predsjednica i on “nisu bili kandidati za ta mjesta”.
“Ali s obzirom kako se sve odvija, nikad ne znate što će se dogoditi”, dodao je potom.
Poručio je kako bi Hrvatska, kao mlada članica Europske unije, treba biti zadovoljna samom činjenicom da se njezino političko vodstvo spominje u kontekstu vodstva europskih institucija.
“To je gotovo nevjerojatno. Mi ćemo sad obilježiti samo šest godina članstva u Uniji, a u poziciji smo da se ključni ljudi na neki način nalaze u svojevrsnim kombinacijama za tako nešto”, rekao je premijer, dodavši tome i kandidaturu ministrice vanjskih poslova Marije Pejčinović Burić za glavnu tajnicu Vijeća Europe, o čemu će se odlučivati u srijedu navečer.
Sve je otvoreno
Osvrnuvši se na pregovore o novom vodstvu europskih institucija općenito, Plenković je otkrio kako još ništa nije dogovoreno te je otkrio da je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk rekao da nijedan od kandidata triju blokova – pučana, socijaldemokrata i liberala – trenutno ne može dobiti potrebnu većinu da ga se predloži za vodstvo Europske komisije.
Premijer je kazao kako je na tim pregovorima istaknuo da svakako dobro izbjeći negativno glasanje o kandidatima jer se “time ne stvara povoljna atmosfera” te se “otvaraju krupne političke posljedice”.
Odbacio je tvrdnje da će dogovor o novom predsjedniku Komisije biti postignut na nadolazećem summitu G20 u Japanu na kojem će biti prisutni čelnici vodećih europskih država.
“Dogovor će biti, ako ga bude, u nedjelju ili ponedjeljak u Bruxellesu”, kad se održava idući summit, rekao je premijer.
“Ideja je da se dogovor postigne prije nego što novi saziv Europskog parlamenta ima svoju prvu sjednicu. Ona je 1. srpnja u Strasbourgu, a 2. srpnja bi se trebao birati novi predsjednik”, otkrio je, pa naglasio kako je po njemu “sve otvoreno”.
“U ovom trenutku dodatno špekulirati ne bi bilo baš dobro”, zaključio je Plenković.
Idućega tjedna Hrvatska šalje pismo namjere o pristupanju europodručju
Premijer je u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada” kazao da je održao brojne sastanke na marginama Europskog vijeća, na kojem je uz europsku imao i još jednu misiju – obaviti ključne razgovore oko pripreme hrvatske strategije za uvođenje eura.
U sklopu toga Plenković se sastao s predsjednikom Europske središnje banke Marijom Draghijem, potpredsjednikom EK zaduženim za euro Valdisom Dombrovskisom, predsjednikom eurogrupe Marijom Centenom i predsjednikom radne grupe za euro Hansom Vijlbrieom.
“Sva četiri čovjeka ključna su u kontekstu prihvaćanja našega pisma, kojim radimo prvi korak ne bismo li postali dio onoga što zovemo Europski tečajni mehanizam II. “Mi to želimo. Mislim da smo napravili jako dobre konzultacije i sa središnjom bankom i s Komisijom, naveli nekoliko reformskih područja na kojima ćemo raditi sljedećih godinu dana”, izjavio je Plenković.
Dodao je kako bi pismo namjere trebalo biti upućeno sredinom idućega tjedna.
O kandidaturi Pejčinović Burić za glavnu tajnicu VE: bit će vrlo neizvjesno
“Hrvatska je obavila jako dobar posao oko kandidature ministrice vanjskih i europskih poslova Marije Pejčinović Burić za funkciju glavne tajnice Vijeća Europe, a tajno glasovanje koje se održava u srijedu navečer i na kojem se bira između nje i protukandidata, belgijskog ministra vanjskih poslova, bit će vrlo neizvjesno”, istaknuo je premijer Andrej Plenković.
Parlamentarna skupština Vijeća Europe, koja se sastoji od 324 zastupnika nacionalnih parlamenata iz 47 država članica, u srijedu će u tajnom glasovanju izabrati novog glavnog tajnika na petogodišnji mandat. U utrci su hrvatska ministrica i potpredsjednica vlade Marija Pejčinović Burić i njezin belgijski kolega Didier Reynders.
Rezultati glasovanja trebali bi biti poznati oko 21 sat.
“Hrvatska ministrica bi eventualnom pobjedom bila druga žena u povijesti na čelu te organizacije i prva osoba općenito iz srednje i jugoistočne Europe na toj dužnosti”, dodao je Plenković.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina