Plenković se vodi osobnim interesima i za stolom EU-a?

epa07685570 Croatian Prime Minister Andrej Plenkovic during arrivals for a Special European Council in Brussels, Belgium, 30 June 2019. Heads of states or governments from EU member states meet to continue discussions on the possible candidates for the heads of EU institutions, namely European Council President, President of the European Commission, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy (Foreign Policy Chief), and President of the European Central Bank. EPA/ARIS OIKONOMOU

Premijer Andrej Plenković nizom je poteza, od dovođenja korupcijom opterećenog HNS-a na vlast, preko ratifikacije Istanbulske konvencije i prihvaćanja Marakeškog sporazuma, do pokušaja kočenja izgradnje LNG-terminala na Krku, pokazao kako svojem karijerizmu podređuje interese stranke, koja danas ima najniži rejting od njegova dolaska na vlast. Nakon svih tih poteza u hrvatskoj politici, čini se kako Plenković sada pokazuje jednak način funkcioniranja i za stolom EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski predsjednik Emmanuel Macron jučer je nakon prekinutih pregovora u Bruxellesu poprilično ljutito objašnjavao novinarima da su za neuspjeh pregovora krivi pojedini lideri iz redova europskih pučana koji svoje osobne ambicije stavljaju ispred općeg interesa, a mediji su kasnije iščitali da je Macron mislio upravo na Andreja Plenkovića.

Ovaj neuspjeh dogodio se zbog podjele, s jedne strane političke podjele unutar EPP-a, što je bilo očito kroz razilaženje između njihovih lidera – rekao je Macron u izjavi novinarima, prenio je Euroactiv.

“Naš kredibilitet je duboko narušen. Taj je neuspjeh ukorijenjen u podjelama i ponekad povezan s osobnim ambicijama koje nisu imale razloga biti na stolu” – dodao je Macron, dok su mediji objasnili da ta izjava usmjerena upravo na hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan visoki dužnosnik koji je sudjelovao u pregovorima iza zatvorenih vrata potvrdio je da se Plenković snažno borio za sebe u kadrovskoj križaljci.

To bi značilo da je premijer Plenković na sastanku iza zatvorenih vrata oponirao i njemačkoj kancelarki Merkel i francuskom predsjedniku Macronu, koji se zalažu za socijaldemokrata Timmermansa kao predsjednika Komisije.

Izvori koji su bliskiji Plenkoviću na te tvrdnje za Večernji list odgovaraju da je istina da se Plenković “žestoko bori”, ali nije istina da se bori za sebe i osobne interese. Za Hrvatsku je dogovor iz Osake – s Timmermansom kao šefom Komisije, bez pučana na mjestu Europskog vijeća – bio apsolutno neprihvatljiv, kažu. Kao i za EPP, jednako neprihvatljiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li Plenković protivnik toga da Timmermans postane čelnik EK zbog toga što se zalaže za hrvatske interese ili zbog toga što ima osobne ambicije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.