Poljska se priprema na izvanredno stanje zbog priljeva migranata na granici s Bjelorusijom

Foto: fah

Poljska Vlada zatražila je od predsjednika te zemlje proglašenje izvanrednog stanja zbog povećanog priljeva migranata na granici s Bjelorusijom. Tisuće migranata, većinom s Bliskog istoka, već mjesecima pokušavaju ilegalno prijeći granicu i stupiti na poljsko tlo, prenosi Euronews.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska Vlada smatra da su mogući rizik od stranog utjecaja i djelovanje poljskih aktivista dovoljni razlozi za proglas izvanrednog stanja u toj zemlji. Europska unija optužila je bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka za tjeranje migranata prema Poljskoj, radi postizanja nestabilnosti, što bi bila Lukašenkova odmazda za sankcije koje je EU ranije nametnula Bjelorusiji.

“Vijeće ministara odlučilo je zatražiti od predsjednika proglašenje 30-dnevnog izvanrednog stanja”, priopćio je u utorak poljski premijer Mateusz Morawiecki. “Moramo zaustaviti ovakvo agresivno postupanje, inscenirano u Minsku i sponzorirano od Lukašenka”, dodao je.

> Aktivist zaklade povezane sa Sorosem uhićen zbog uništavanja ograde na granici Poljske s Bjelorusijom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatraženo je da izvanredno stanje bude proglašeno za 183 posebna grada, odnosno sela koja se nalaze uz granicu s Bjelorusijom. Takvo bi stanje podrazumijevalo zabranu bio kakvih prosvjeda te obvezno nošenje identifikacijskih isprava.

Vlasti kažu da proglašenje neće utjecati na svakodnevni život stanovnika, kao ni na njihove poljoprivredne poslove. Poljski predsjednik Andrzej Duda priopćio je da hitno analizira zahtjev Vlade, dajući do znanja da će ga odobriti.
“Očekujte da će se sigurnost Poljske osnažiti u najskorijem roku i to putem zakonodavnih propisa i djelatnih posljedica na poljskoj granici”, kazao je Duda. Da bi izvanredno stanje dobilo ovlast, mora ga odobriti parlamentarna većina.

Poljska granična straža priopćila je da je samo u kolovozu više od 3 200 ljudi pokušalo ilegalno ući u Poljsku iz Bjelorusije. U međuvremenu, više od 30 Afganistanaca već se tri tjedna nalazi u međugraničnom prostoru, između naoružane bjeloruske straže s jedne i naoružane poljske ophodnje s druge strane. Poljaci su uvjereni da je skupina na bjeloruskom tlu i neće dopustiti migrantima približavanje poljskom teritoriju i traženje azila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, 13 osoba iz aktivističke skupine Obywatele RP zadržala je granična straža nakon neuspjelog pokušaja uništavanja žičane ograde postavljene na granicu s Bjelorusijom.

Diljem granice nalaze se stotine poljskih vojnika. Ministar unutarnjih poslova Mariusz Kaminski podsjetio je da će u rujnu Rusija započeti s vojnim manevrima u susjednoj Bjelorusiji. Upozorio je na mogućnost iznimno napete situacije na granici. “Moramo uzeti u obzir sve oblike provokacija. Ali najvažnija je sigurnost naših stanovnika”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.