Predsjednik Malte: Radije ću dati ostavku nego potpisati zakon o dekriminalizaciji pobačaja

george vella
Foto: Snimka zaslona

Na pitanje drži li da postoje slučajevi u kojima bi pobačaj bio prihvatljiva opcija, 79-godišnji predsjednik George Vella odgovorio je: “Možete ubiti ili ne ubiti, ne može se nekoga napola ubiti. Vrlo sam jasan, ovdje nema ali”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Malte ovoga je tjedna izjavio kako bi radije dao ostavku nego potpisao zakon koji dekriminalizira pobačaj, piše CNA., prenosi bitno.net

Vella je navedenu izjavu dao nakon što je neovisna parlamentarka Marlene Farrugia sredinom svibnja podnijela zakonski prijedlog dekriminalizacije pobačaja, što je prvi takav prijedlog na Malti.

Zakonski prijedlog podrazumijeva uklanjanje tri članka malteškog kaznenog zakona, pod kojima svatko tko traži pobačaj ili pomoć pri obavljanju pobačaja može biti osuđen na maksimalno tri godine zatvora – iako su progoni takve vrste neuobičajeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje drži li da postoje slučajevi u kojima bi pobačaj bio prihvatljiva opcija, 79-godišnji predsjednik odgovorio je: “Možete ubiti ili ne ubiti, ne može se nekoga napola ubiti. Vrlo sam jasan, ovdje nema ali”.

Dvije glavne stranke na Malti, arhipelagu u središnjem Mediteranu sa stanovništvom od pola milijuna ljudi, izrazile su svoje protivljenje navedenom zakonskom prijedlogu.

Radnička stranka objavila je kako je otvorena za raspravu o dekriminalizaciji, ali ne želi dati prijedlog na parlamentarno glasovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalistička stranka objavila je kako nikada neće prihvatiti dekriminalizaciju jer zagovara pravo na život od začeća do smrti.

Malteški nadbiskup Charles Scicluna rekao je kako bi dekriminalizacija pobačaja bila korak unatrag: “Majčina utroba nešto je drago i sveto, to je mjesto u kojemu raste ljudski život. Molimo se da ona ostane mjestom života, a ne mjestom gdje se događa ubojstvo”, rekao je nadbiskup Scicluna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.