Rumunjska oglašava opasnost zbog ruskih dronova, na onaj koji je pao u Zagrebu nitko nije trepnuo

bespilotna letjelica
Foto: FAH

Članica NATO-a Rumunjska digla je borbene zrakoplove tijekom noći nakon što je Rusija napala ukrajinsku infrastrukturu u blizini granice saveza, prema Bukureštu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Rumunjska je otkrila “skupine bespilotnih letjelica” iznad Crnog mora prema Ukrajini u blizini rumunjskog zračnog prostora. Dogodilo se to malo poslije 23:30 sati po lokalnom vremenu u nedjelju, priopćilo je Ministarstvo obrane te zemlje.

“Vlasti su pokrenule zračnu uzbunu u rumunjskom okrugu Tulcea”, priopćilo je Ministarstvo. A “Moskva je izvela novu seriju napada dronovima na civilne i infrastrukturne ciljeve u Ukrajini”, piše Newsweek, a prenosi N1.

Od početka rata u Ukrajini, ruski dronovi više puta na teritoriju NATO-a

Ruske bespilotne letjelice nekoliko su puta prešle na teritorij NATO-a od početka sveobuhvatnog rata u Ukrajini u veljači 2022., a fragmenti su u nekoliko navrata pronađeni u Rumunjskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bespilotne letjelice koje su zalutale na teritorij NATO-a nisu se smatrale namjernim napadima.

No, incidenti su raspirili vatru napetosti između Saveza i Moskve, na najgoroj točki u desetljećima.

>Ratne igre: Francuska vojska priprema se na scenarij sukoba s Rusijom

Čiji je dron završio na tlu Zagreba?

No, sličan ‘slučaj’ s dronom imala je i Hrvatska mjesec dana po početku rusko-ukrajinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, u ožujku 2022. dron se srušio kod zagrebačkog Studentskog doma “Stjepan Radić”. Taj je dron preko rumunjskog zračnog prostora preletio Mađarsku te se nakon više od 40 minuta, brzinom od 700 km/h, srušio na zagrebačko tlo.

Iako se tvrdilo da je dron ruski, uzbune zbog ulaska u rumunjski zračni prostor tada nisu oglašene.

Naime, drugi čovjek NATO-a, Boris Ruge na prošlotjednom Odboru za vanjsku politiku hrvatskog Sabora, demantirao je te pretpostavke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, zamjenik glavnog tajnika NATO-a potvrdio je da se ne radi o napadu Rusije na Hrvatsku. Ruge, međutim, nije otkrio detalje situacije budući da su podaci klasificirani.

“Koliko sam shvatio, dron nije bio napad na Hrvatsku. To je bila tehnička nezgoda, greška, koja se dogodila”, rekao je među ostalim Ruge. Dodao je da hrvatska Vlada o tome ima sve informacije.

>Rumunjska bi mogla postati najveći proizvođač plina u EU

Rumunjska nastavlja istragu

Rumunjska će Vlada, kako je priopćila, istražiti je li neki od dronova sletio na teritorij NATO-a.

Ova je država istaknula da je 23. listopada otkrila najmanje jednu neidentificiranu letjelicu duž granice između Rumunjske i Ukrajine. Samo nekoliko dana ranije, radari u Bukureštu su uhvatili signal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Letjelica iznad Crnog mora, prešla je u zračni prostor Rumunjske oko sat i pol nakon što je prvi put otkrivena. Drugi je objekt povrijedio rumunjski zračni prostor dva dana ranije.

Ministarstvo obrane Bukurešta objavilo je nacrt zakona krajem listopada. To znači da bi moglo presresti ili oboriti bespilotne letjelice koje ilegalno ulaze u njegov zračni prostor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.