Slovenski ministar financija Dušan Mramor u srijedu je neočekivano podnio bezuvjetnu ostavku zbog osobnih razloga koju je premijer Miro Cerar već prihvatio i o tome obavijestio parlament.
Mramor je na konferenciji za novinare kazao da je ostavka motivirana isključivo razlozima osobne prirode, te da želi nastaviti svoju sveučilišnu karijeru profesora ekonomije na ljubljanskom Ekonomskom fakultetu.
Kao najveći rezultat svog dvogodišnjeg rada na položaju ministra istaknuo je smanjenje proračunskog manjka i izlazak Slovenije iz mehanizma javno-financijskog deficita koji je Europska komisija potvrdila prošlog mjeseca. Time je Slovenija vratila svoju financijskuu suverenost, kazao je Mramor.
Dvije godine u Cerarovoj vladi bile su drugi ulazak Mramora u politiku jer je u jednoj od vlada Janeza Drnovšeka devedesetih godina bio također na mjestu ministra financija, u vrijeme najveće porezne reforme kada je uveden sustav poreza na dohodak.
Mramora je londonski časopis The Banker, izdanje grupacije Financial Times, početkom ove godine proglasio za najuspješnijeg europskog ministra financija godine, zbog postignuća u stimuliranju ekonomskog rasta i uravnoteženja javnih financija, te zbog napora na privatizaciji portfelja poduzeća u državnom vlasništvu i stabilizaciji bankarskog sustava.
Sindikati i manje stranke ljevice oštro su ga međutim kritizirali zbog mjera štednje u zadržavanja razine plaća javnog sektora na razini mjera uvedenih nakon izbijanja svjetske financijske krize iako Slovenija u zadnje dvije godine bilježi rast i ekonomski oporavak.
Zahtjevi za njegovom ostavkom početkom godine došli su i do parlamenta jer je bio upleten u aferu primanja neopravdanih dodataka na plaću “za dežurstva”, u vrijeme kad je bio dekan Ekonomskog fakulteta, ali je premijer Cerar tada njegovu ponuđenu ostavku odbio.
Zadnji Mramorov projekt je tzv. porezna mini-reforma koju je ovaj tjedan prihvatila vlada, ali je naišla na dosta kritika poslodavaca i sindikalnih udruga. Reforma predviđa porezne olakšice za zaposlene u najvišim i najnižim kategorijama primanja koje će na godišnjoj razini proračunske prihode smanjiti za 100 milijuna eura. Kao protumjeru, vlada je prihvatila Mramorov prijedlog da se porez na prihod poduzeća, odnosno korporativni porez poveća sa 17 na 19 posto, protiv čega je protestirala Slovenska gospodarska komora (GZS), ali i druge udruge koja predstavljaju poslodavce.
Ostavka ministra financija znak destabilizacije?
Iznenađujuća ostavka slovenskog ministra financija Dušana Mramora znak je potencijalne destabilizacije koalicijske vlade premijera Mire Cerara na sredini njenog mandata, ocjenjuje u srijedu većina slovenskih analitičara koji upozoravaju da je u dvije godine vladu napustilo osam ministara i ministrica.
Odlazak Mramora loš je signal financijskim tržištima, komentirao je odlazak svog kolege iz vlade profesor na ljubljanskom Ekonomskom fakultetu, ekonomist Igor Masten.
Mramora je početkom godine najboljim europskim ministrom financija proglasila londonska revija Banker, ali je u Sloveniji postao simbolom “pretjerane” politike štednje i rezanja troškova, a radikalna ljevica mu se ponekad i javno izrugivala jer je u kritikama Grčke u europskim ustanovama često stajao na stranu njemačkog ministra financija Schaublea, pa često bio i oštriji od stajališta Njemačke.
Poslovni list “Finance” navodi da će Cerar teško naći adekvatnu zamjenu za ministra koji je važio za velikog stručnjaka, te da je dilema s kojom se Slovenija nakon ministrova odlaska susreće hoće li krenuti prema “germanskom” tipu upravljanja državnim financijama i državnom imovinom, ili pak popustiti starim lobijima te se uvrstiti u “mediteranski” krug članica Eurozone.
Najveća oporbena stranka, koju vodi bivši premijer Janez Janša, navela je da je Mramorov odlazak dokaz prave “pozadine” formiranja Cerarove vlade koja mora popuštati starim lobijima koji ne žele transparentno upravljanje državom i njenim financijama.
Janša je kazao da Mramorov odlazak znači da za Cerarovu vladu dolazi vrijeme istine, te sadašnjoj koaliciji predvidio da neće izdržati do kraja mandata. “Kuća sagrađena na pješčanim temeljima i ukradenim izborima se urušava, nakon dvije godine prazne retorike i kićenja tuđim perjem. Dolazi vrijeme otkrivanja stvarnih bilanci”, kazao je oporbeni prvak.
“Lobiji koji su omogućili da ova vlada bude izabrana sada traže da im se usluga vrati”, protumačio je Mramorov odlazak iz vlade Jože Tanko, predsjednik zastupničkog kluba Janšine Slovenske demokratske stranke, dodavši kako je sada jasno da je Mramor otišao pod pritiscima te da je Cerar predsjednik “marionetske vlade” kojom upravljaju drugi.
Mramor je u srijedu iznenađujuće i neočekivano objavio da podnosi neopozivu ostavku koju je premijer Miro Cerar već prihvatio te se Mramoru zahvalio na tome što je uspio u financijskoj stabilizaciji države koja je prije tri godine zbog kontaminiranog stanja u državnim bankama bila pod financijskim slomom.
Mramor tvrdi da je njegova ostavka motivirana isključivo osobnim razlozima, a ne – kako se špekulira – neslaganjima u vladi oko nedavne policijske istrage u središnjoj banci, što je kritizirao guverner ECB-a Mario Draghi ili pak različitih gledanja u koaliciji na procese privatizacije, mjera štednje i porezne reforme.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h