Španjolski veleposlanik i bivši slovenski predsjednik Kučan u polemici oko Katalonije

Foto: fah

Bivši slovenski predsjednik Milan Kučan pozvao je vladu španjolskog premijera Mariana Rajoya na dijalog s vlastima u Kataloniji s kojom je u prijeporu zbog separatističkih tenedencija kako bi dokazala svoju “demokratičnost”, u neobičnoj otvorenoj polemici sa španjolskim veleposlanikom u Ljubljani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nakon regionalnih izbora u Kataloniji vlada Mariana Rajoya ima sjajnu priliku da dokaže i potvrdi svoju demokratičnost, ali ne policijskim nasiljem i kriminaliziranjem političkih protivnika, zatvorima i sudovima nego dijalogom”, napisao je Kučan u pismu španjolskom veleposlaniku Joseju Luisu de la Peni, što su ga objavili mediji.

Veleposlanik je prvog slovenskog predsjednika kritizirao nakon što je Kučan nedavno na jednoj tribini u Ljubljani pred reginalne izbore u Kataloniji posumnjao da će oni biti pošteni u atmosferi u kojoj su neki predstavnici prijašnje regionalne vlade zatvoreni, u egzilu ili se protiv njih provode sudski postupci, ocijenivši da takav Kučanov angažman ugrožava bilateralne odnose Madrida i Ljubljane.

Kučanu je tada zamjerio da “jednostrano simpatizira s katalonskim indenpendentizmom” umjesto da se tom problemu pokuša približiti na “intelektualno pošten i objektivan način”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Kučanove sumnje u demokratičnost organizacije nedavnih regionalnih izbora u Kataloniji, de la Pena je kazao da su takve tvrdnje uvrjedljive i govore o nepoznavanju španjolskog ustava, no Kučan je u nastavku polemike u pismu veleposlaniku naveo da demokratičnost treba uvijek iznova dokazivati.

“Nijedna država nema stalnu licenciju za demokratičnost, nju treba uvijek iznova dokazivati, u svakoj situaciji koju donosi razvoj”, napisao je Kučan u pismu španjolskom veleposlaniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.