Site icon narod.hr

Srbija: Prihvatni centri prepuni, a očekuje se novo povećanje broja migranata

Foto: Snimka zaslona

U Srbiji trenutno radi 16 centara za azil i prihvatnih centara, a u njima boravi oko 3.600 migranata i tražitelja azila, potvrdila je u petak zamjenica povjerenika za izbjeglice i migracije Svetlana Velimirović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je na konferenciji u povodu završetka projekta „Pomoć na putu – zaštita ljudskih prava migranata koji prolaze kroz Srbiju i Makedoniju“, naglasila da je još nekoliko stotina migranata izvan smještajnih kapaciteta.

Miki Bratanić: Migranti ante portas

Taj se broj postupno povećava prije zime pa će biti neophodna šira resorna suradnja na svim razinama da se o njima skrbi tijekom zimske sezone, upozorila je Velimirović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Migranti zapalili dvije kuće: Sve ih više provaljuje u kuće u zaleđu Senja i Novog Vinodolskog

Tijekom 2018. godine u Srbiji je u prosjeku bilo između 3.000 i 4.000 migranata, dok se taj broj od listopada uvećao na nešto više od 3.800, navodi se u izvješću povodom završetka projekta.

Novopridošli migranati uglavnom se nisu duže zadržavali u Srbiji, već su preko Bosne i Hercegovine pokušavali stići do zapadne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima UNHCR-a, 95 posto djece u migrantskoj populaciji, u dobi od sedam do 14 godina, uključeno je u osnovne škole, a 12 posto djece upisano je u srednje škole u Srbiji.

U predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama u Srbiji upisano je ukupno 420 djece iz migrantske populacije, navedeno je u izvješću.

Operativna dužnosnica u Delegaciji EU u Srbiji Nicol Bissell ocijenila je da je Srbija „uvijek imala human odnos prema migrantima“ tijekom čitavog trajanja migrantske krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postigli smo mnogo zajedno, poglavito u zaštiti djece migranata, ali postoji još ljudi koji su u tranzitnim zonama, kojima je potrebna podrška. Zbog toga će EU nastaviti podržavati Srbiju u tom području“, poručila je Bissell.

Prema riječima državne tajnice ministarstva rada i socijalne skrbi Bojane Stanić, kroz Srbiju je u udarnom valu migrantske krize tijekom 2015. i 2016. godine prošlo skoro milijun migranata.

„Svjesni smo da je još mnogo izazova pred nama, da migrantska kriza nije završena, da rute još postoje… Zato je neophodna daljnja suradnja ne samo s organizacijama i institucijama EU, već i s regijom“, naglasila je Stanić

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version