“Trgovanje ljudima, djecom, djevojkama i mladićima predstavlja moderno ropstvo. Snažna obitelj koja se temelji na snažnim vrijednostima najbolja je zaštita od iskorištavanja djece i mladih. Kad obitelj ne funkcionira kako bi trebala, njezini članovi, osobito djeca, postaju mnogo lakše plijenom grabežljivaca koji trguju ljudima” – bio je jedan od zaključaka koje je iznio Anthony Steen, izaslanik britanske vlade na međunarodnoj konferenciji koja je 2.4. održana u rumunjskom parlamentu u Bukureštu pod naslovom”Trgovanje ljudima: prijetnja obiteljskim vrijednostima”.
U ime obitelji o građanskom referendumu u Hrvatskoj
Na konferenciji su sudjelovale i predstavnice U ime obitelji, dr. Željka Markić i dr. Natalija Kanački.
Dr. Markić održala je izlaganje o referendumu o braku u Hrvatskoj kao primjeru uspješnog građanskog djelovanja koje je proširilo prostor demokracije te omogućilo građanima da pokažu koliko su im važni brak i obitelj. “Rumunjski su kolege sa velikom pažnjom pratili izlaganje o organizaciji referenduma u Hrvatskoj, o vetu koji su građani stavili na politiku aktualne vlade koja, umjesto da riješava ekonomske probleme i porast siromaštva, nameće ideologiju kojom slabi brak i obitelj. A snažna obitelj je, kao što su se složili svi sudionici konferencije, prva linija obrane od iskorištavanja djece i mladih i trgovine ljudima”, za narod.hr izjavila je dr. Markić.
Dijete – rob zarađuje za svog “vlasnika” oko 20.000 Eura godišnje
Procjenjuje se da se svake godine trgovanjem ljudima, uglavnom djecom, mladićima i djevojkama, “zaradi” oko 38 milijardi dolara. Trgovina ljudima povezana je sa trgovinom drogom, prostitucijom i pornografskom industrijom. “Na ulicama Londona oko 1,000 djece, velikim dijelom iz Rumunjske i Bugarske njihovi “vlasnici” svakodnevno prisiljavaju na krađu, prošnju i prostituciju. Računa se da da jedno takvo dijete, u dobi od 13-15 godina, može za onoga koji ga iskorištava “zaraditi” oko 20.000 € godišnje, izjavio je Anthony Steen, osnivač paneuropske mreže parlamentarnih zastupnika koji se bore protiv trgovine ljudima,
Ozakonjenje prostitucije dovodi do porasta trgovine ženama i djecom
“Naša organizacija pomaže žrtvama seksualnog iskorištavanja u Nizozemskoj da se prekinu baviti prostitucijom i započnu sa novim životom. Najveći dio žena koje se bave prostitucijom u Nizozemskoj, između 50 i 90 posto, prisiljene su to činiti, nema tu govora o slobodnom izboru, iznio je Frits Rouvoet, osnivač nizozemske organizacije Bright Fame koja svakodnevno pomaže ženama.”Žrtve na prostituciju ne prisiljavaju samo svodnici koji su ih spremni i ubiti, već i siromaštvo, bespomoćnost, očaj. Brojne žrtve s kojima radimo potvrdile su nam da žele prestati, ali ne mogu zbog začaranog kruga u koji su upale.”
Prošlomjesečno nizozemsko izvješće o prostituciji pokazuje kako je u toj zemlji, gdje je prostitucija legalizirana, došlo do porasta organiziranog kriminala i trgovine ljudima, a ne zašite prostitutki. Sve veći broj zemalja EU uređuje svoje zakonone na način da kažnjavaju muškarce koji “kupuju” seks a štite protituke kao žrtve. Cilj je smanjiti potražnju na tržištu seksa, a time i zaradu koju organizirani kriminal ostvaruje tretirajući žene i djecu kao robove.
Snažna obitelj štiti djecu od predatora
U Europi, prema procjenama policije, oko 500.000 žena, djece i mladih su žrtve trgovine ljudima, a svake dvije minute prijavi se nestanak jednog djeteta.
“Glavni čimbenici koji uzrokuju raširenu trgovinu djecom su siromaštvo, nedostatak obrazovanja i komunikacijske tehnologije, poput interneta”, potvrdio je Mihael Geoana, predsjednik Rumunjskog centra za nestalu i seksualno iskorištavanu djecu.
Ministar visokog obrazovanja, Mihnea Cosmin Costoiu, naglasio je važnost odgoja i obrazovanja u borbi protiv iskorištavanja djece i trgovine ljudima, osvrčući se na činjenicu da više od 80% žrtava trgovine ljudima u Europi potječu iz Rumunjske i Bugarske.
“Ova konferencija promiče jačanje temeljnih vrijednosti i jačanje obitelji kao temljne jedinice društva i zaštite djece i mladih kojima se trguje kao i mjesto rehabilitacije žrtava”, zaključio je Valeriu Zgonea, predsjednik Zastupničkog doma rumunjskog parlamenta.
Izvor: narod.hr
Photo: narod.hr