Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) u Splitu izvijestilo je, nakon što su ih mediji zatrpali upitima, da zločine počinjene na Širokom Brijegu 1945. istražuju već punih 20 godina. Frapantan podatak da izvidi traju već 20 godina, kao i potraga za počiniteljima koji, nakon tolikog protoka vremena, vjerojatno više nisu živi, komentirala je za Narod.hr povjesničarka Blanka Matković. Njezin elaborat o zločinima na Širokom Brijegu već više od 15 godina stoji u ladicama splitskog ŽDO-a! Nakon što je na ispitivanje u petak dovedena Vjera Andrijić, javnost je doznala da je spis bio arhiviran i da se na njemu nije radilo.
Iako je Narod.hr poslao upit DORH-u o postupanju vezano za izjave 101-godišnje partizanke Vjere Andrijić, moguće jedine živuće svjedokinje pokolja fratara na Širokom Brijegu, još 21. veljače, ŽDO se oglasio priopćenjem tek u četvrtak.
”Moj elaborat o zločinima na Širokom Brijegu nastao je krajem 2009. godine i nedugo nakon toga je isporučen DORH-u. Radilo se o jednom od 11 elaborata koji su se odnosili na masovne zločine na većem broju područja, a svaki od njih je obuhvaćao i više lokacija grobišta. Elaborati su nastali tijekom rada na projektu Hrvatskog državnog arhiva koji je započeo 2008. i trajao do 2011., a čiji je fokus bilo istraživanje komunističkih zločina u zadnjim mjesecima Drugog svjetskog rata i prvim mjesecima poraća, odnosno negdje do proglašenja amnestije 1945. godine. U tom razdoblju kolega Stipo Pilić koji je također radio na projektu i ja smo obišli gotovo sve arhive u Sloveniji i Hrvatskoj kao i veći broj muzeja ne bismo li time što sveobuhvatnije istražili zločine o kojima smo pisali”, kaže Matković za Narod.hr.
>DORH se oglasio o slučaju Andrijić: Istraga zločina na Širokom otvorena je još 2005.
Dostavljeni detaljni podaci
Napominje da je cilj elaborata bio identificirati počinitelje zločina zbog čega je kritična bila analiza kretanja partizanskih postrojbi na područjima na kojima su se zločini dogodili ne bi li se time DORH-u pomogla istraga i omogućilo procesuiranje.
”Elaborati su bili koncipirani na način da su obuhvaćali: popis izvora, sažetak, veze s drugim grobištima i lokalitetima, podatke o grobištima, podatke o partizanskim postrojbama koje su sudjelovale u događajima, popis identificiranih počinitelja, dakle pojedinaca, popis žrtava, popis svjedoka, popis drugih osoba koje bi mogla znati više o događajima, kronologiju događaja s kretanjem partizanskih postrojbi, dokumente, svjedočanstva i dodatne priloge. Uz svaki elaborat su na DVD-u predane i kopije prikupljenih dokaza, dakle arhivskih dokumenata i drugo, a jasno su naznačene i međusobne veze između pojedinih elaborata koje upućuju na umiješanost pojedinih partizanskih postrojbi u veći broj ratnih zločina na različitim područjima”, pojašnjava.
Njezin elaborat koji je dostavljen DORH-u sadržavao poveznicu na dva aktivna predmeta splitskog ŽDO. ”Ono što ja zasigurno znam jest to da me u vezi elaborata o Širokom Brijegu nitko nikada nije kontaktirao”, dodaje.
Matković: Zreli su za ostavke ili otkaze
Na pitanje kako komentira priopćenje DORH-a o tome da od 2005. istražuju zločin na Širokom Brijegu, poručuje: ”Zreli su za ostavke ili otkaze”.
”Ako u 15 godina nisu sposobni pročitati moj elaborat i na temelju njega konkretno djelovati, sve to unatoč tome što im je u mom elaboratu jasno naznačena poveznica na njihove predmete koji su u vrijeme izrade elaborata bili otvoreni, tada je riječ o ljudima koji su ili nesposobni ili jednostavno lijeni. U svakom slučaju za njihov ne(rad) ih plaćaju hrvatski porezni obveznici kojima je splitski ŽDO dužan dati puno konkretnije objašnjenje od onoga kojega je dao. Kako ih uopće nije sram reći da punih 20 godina vrše „izvide“?”, kaže nam Matković.
Matković poslala pitanje ŽDO-u: Čekaju li da svi umru?!
Nakon što je u četvrtak vidjela priopćenje ŽDO-a iz Splita o slučaju zločina na Širokom Brijegu, poslala im je upit.
”Napisala sam im da sam slučajno ja autor elaborata o zločinima na Širokom Brijegu kojega u ladici imaju 15 godina, a u kojemu se samostan spominje točno 61 put. Istaknula sam da su u mojemu elaboratu jasno identificirane postrojbe koje su ušle u samostane, a popis njihovih pripadnika je javan”, kaže Matković.
Pitala ih je što oni ustvari rade punih 20 godina i čekaju li da svi počinitelji umru.
”Vjerujem ustvari da čekaju i da ja umrem pa da više ne mogu svjedočiti o onome što je DORH-u isporučeno i u vezu čega nikakvog djelovanja nije bilo. Treba li im možda pomoć pri čitanju? Jer ako ja slabovidna s umjerenim oblikom disleksije mogu čitati taj elaborat, zanima me koja je njihova izlika”, kaže za Narod.hr.
Matković: Domovinski rat nije završen
Komentirala je i činjenicu da se danas, 80 godina nakon zločina i dalje koristi narativ jugoslavenske historiografije o opravdanosti pokolja fratara jer su ‘pucali sa zvonika’, kako je i Vjera Andrijić rekla.
”Ja sam prije više godina u intervjuu za Hrvatski tjednik istaknula da Domovinski rat nije završen jer VRO Oluja je završen samo njegov vojni dio. Mnogi su tu moje izjavu smatrali prenapuhanom, no danas vidim da sve više ljudi govori na isti način. Doktorirala sam na istraživanjima prijelaza iz ratno u mirnodopsko društvo i jasno mi je da do takvog prijelaza ne dolazi na način kako se nama to pokušalo prezentirati, dakle preko noći, bilo pobjedom bilo potpisivanjem nekakvih sporazuma. Riječ je o procesu koji traje desetljećima, što sada jasno možemo vidjeti na vlastitom primjeru”, kaže i dodaje da je ”prisutnost drugarice Andrijanić na Pantovčaku samo još jedna potvrda toga”.
>Hebrang o slučaju Andrijić: Milanović razvodnjava teški ratni zločin kako bi ga minorizirao
”Neka se Milanović očituje”
Napominje da nije problem Andrijić, već onaj koji ju je na inauguraciju pozvao i da bi Milanović trebao odgovarati za izdaju hrvatskih nacionalnih interesa.
”Neka se Zoran Milanović očituje o tome tko je osoba koja je Andrijanić stavila na popis uzvanika. Jasno nam je da je on taj popis odobrio, ali javnost ima pravo znati kompletnu istinu. Tu feštu platili su hrvatski porezni obveznici, a ne rodbina i prijatelji Zorana Milanovića”, napominje Matković.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Dodaje da niz povijesnih izvora i svjedoka demantira pokušaj relativizacije ovog zločina tvrdnjama da su fratri pružali oružani otpor partizanima.
Svjedoci i i povijesni izvori ne govore o oružanom otporu fratara
”Autori monografije 11. dalmatinske brigade Milan Rako i Slavko Družijanić navode da su među ubijenim bili i oni koji su navodno slijedili ‘južnoslavensku ideju’. U jednom britanskom dokumentu koji se čuva u Nacionalnom arhivu u Londonu zabilježena je napomena Mihe Kreka da su partizani proširili glasine da su franjevci poginuli tijekom borbe.
Krek je istaknuo i to da je riječ o očitoj laži upravo zato jer su franjevci ubijeni ustvari nakon završetka borbi, a među naknadno ubijenima bile su i neke osobe koje tijekom borbi uopće nisu bile u samostanu. Krunski svjedok tih događaja fra Marko Dragičević je potvrdio da nikakvog pucanja sa zvonika i iz samostana nije bilo te da je među poubijanim fratrima bilo staraca na smrtnoj postelji, bez vida, pa čak i nekih ‘takva duševnog stanja da nije ni znao da se vodi borba’.
>Povjesničar Hrvoje Mandić: Fratri na Širokom nisu pucali, a likvidaciju je naredio sam Tito
Imamo druge svjedoke poput Pavla Prcele, pripadnika 1. bataljuna 1. brigade, dakle partizana, koji je svjedočio da je partizanima dano 3 dana da u zauzetim naseljima rade što žele. Rafael Radović, pripadnik 11. dalmatinske brigade, potvrdio je da je pred gimnazijom vidio tri fratra.
Jedan partizan iz njegove grupe je pristupio oficiru rekavši da je tu završio gimnaziju, da pozna te ljude, dakle fratre, te da je riječ o dobrim i poštenim ljudima. On mu je odgovorio da produži i zatim ubio jednog fratra. Radović je također istaknuo da su se pripadnici 4. bataljuna spomenute brigade kasnije hvalili da su u jednom podrumu ubili 20-tak franjevaca.
Priprema terena za pokolj fratara
Potvrdio je i to da je mjesecima prije napada na Široki Brijeg među partizanima kružila propaganda da fratri pucaju po partizanima, a časne sestre ih polijevaju vrelom vodom. Dakle, radilo se o pripremi terena za zločin, odnosno propagandi koja potvrđuje da je zločin planiran i organiziran. Čak i ako ‘drugarica’ Andrijić izravno nije sudjelovala u ubojstvima, ona jest svjedok, što je osobno potvrdila prije par godina, no ono što privlači pozornost u njenoj izjavi je i napomena o ”popima” s ”isukrstom”, što vrijeđa vjerske osjećaje velikog broja građana je pa samim tim i dovoljno za procesuiranje dotične.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kad k tome dodamo i činjenicu da je dotična tvrdila da u Širokom Brijegu nije bilo muškaraca, njezina izjava je još skandaloznija. Valjalo bi da prilikom ispitivanja odgovori na pitanje o tome tko su onda zarobljenici spomenuti u operativnom dnevniku jednog od bataljuna njezine brigade.
Dakako, splitski ŽDO stranice iz tog operativnog dnevnika ima jer bile su među prilozima uz moj elaborat”, zaključuje dr. Blanka Matković.
* Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.