Vrček: Italija protiv sintetske hrane – ‘Ne’ kukcima u brašnu i mesu iz epruvete

Bhattacharya
Foto: pharma.unizg.hr

Talijanska je vlada predložila novi zakon kojim se zabranjuje sintetska hrana, odnosno hrana koja se proizvodi u laboratoriju. Tako je objavljen rat ribama iz epruvete, mlijeku i siru iz Petrijeve zdjelice, mesu dobivenu uzgojem staničnih kultura… Predložene kazne za podvalu sintetske hrane na talijanskom tržištu iznose i do 60 tisuća eura. Francesco Lollobrigida, talijanski ministar poljoprivrede, tumači zakon: »Laboratorijski proizvodi ne jamče sigurnost, blagostanje, niti štite našu kulturu i tradiciju.«, piše Valerije Vrček za Glas Koncila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaštita talijanske kuhinje

Najveća talijanska udruga poljoprivrednika »Coldiretti« podupire zabranu umjetne hrane smatrajući je zaštitom od nasrtaja multinacionalnih kompanija. Ettore Prandini, predsjednik udruge, tvrdi: »Italija je europska perjanica u kvaliteti i sigurnosti hrane i dužna je predvoditi prehrambene politike kojima se štite potrošači i gospodarstvo. Mladi poljoprivrednici koji su odabrali izgraditi budućnost na selu bit će prve žrtve širenja sintetske hrane, laboratorijskih proizvoda koji su smišljeni da zamijene domaću hranu proizvedenu u prirodi.«

Molekulska gastronomija

Talijanska se vlada, pod vodstvom premijerke Georgije Meloni, hvali potporom pola milijuna potpisnika koji traže zaštitu talijanske kuhinje, uz parole: »Ne sintetskoj hrani«, »Bolje odojak nego hrana iz retorte«, »Obranimo mediteransku hranu«, »Ne oligarsima umjetne hrane«… Čini se da je otpor nove talijanske vlade prema ponudi molekulske gastronomije nastavak obračuna s prehrambenim inženjerstvom koje kukcima pokušava poniziti europske tradicije.

Italija i Mađarska predvode u prigovorima protiv insektizacije europske kuhinje. Orazio Schillaci, talijanski ministar zdravstva, najavio je zakone kojima će se regulirati jestivi kukci na Apeninskom poluotoku: »Uvodimo obvezno označivanje proizvoda koji sadrže kukce i uvodimo zabranu dodavanja brašna od kukaca u tipičnu mediteransku hranu, poput pizza i pašta.«

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Italija protiv inovacija

Međutim, nisu svi oduševljeni talijanskim ratom protiv kukaca i sintetskih šnicla na tanjuru. Mnogi smatraju da je talijanski pokušaj zabrane sintetske hrane antiekološki, da se protivi inovacijama i slobodi izbora potrošača. U Europskom institutu dobre hrane (GFI Europe) smatraju da »talijanski zakon sprječava razvoj nadolazeće industrije održive hrane, zaustavlja napredak znanosti, otežava pokušaje da se očuva klima i planet te ograničava sloboda izbora«. U koaliciji tvrtki pod nazivom »Celularna poljoprivreda Europe« talijanski pokušaj smatraju nepotrebnim: »Zabrana će sintetske hrane smanjiti priliku za Italiju i Europu da predvode prehrambene inovacije i oslabit će prehrambenu otpornost Europe pred izazovima krhkih lanaca opskrbe.«

Hrana je kultura

Talijanski pokušaj zaštite vlastitih specijaliteta, kulinarskoga imidža, gastronomske estetike i tradicijskih vrijednosti, čini se, ugrožava zelene agende kojima se smanjuje emisija ugljičnoga dioksida, rješava problem gladi u svijetu i sprječava žrtvovanje životinja. Mišićno tkivo proizvedeno iz staničnih kultura, sirevi proizvedeni preciznim fermentacijama i proteinske bombe iz kukaca nova su ponuda na meniju Europljana. Talijanska ili francuska kuhinja postaje, eto, simbol agresije, neodrživosti i neukusa. Ili, kako to opisuje Riccardo Magi, glavni tajnik lijevo orijentirane stranke »Piú Europa«: »Vlada je počinila još jedan zločin. Bezobzirnom prohibicijom sintetske hrane zabranjuje tehnologiju koja omogućuje manje onečišćenja i manje ubijanja.«

Talijanska priča o sukobu beskrvnoga mesa i lazanja još jednom potvrđuje da je hrana uvijek začinjena kulturom, politikom i ideologijom. Zbog obvezne recepcije progresivnih, otvorenih i inkluzivnih pokreta, dio Europe odriče se talijanskoga stila, bakinih recepata, lova i kolinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O autoru

* Prof. dr sc. Valerije Vrček je član Hrvatskog kemijskog društva i Humboldtov stipendist. Dobitnik je brojnih priznanja, a među njima i Hrvatske akademije znanosti i kulture te Ministarstva znanosti RH za izvrsnost u objavljivanju znanstvenih radova. Prof. dr. sc. Valerije Vrček je predstojnik Zavoda za organsku kemiju, a bogatu znanstvenu karijeru izgradio je na američkom Sveučilištu Yale i Florida State University, njemačkom Sveučilištu u Ulmu i Ludwig – Maximilians Universitateu u Münchenu te Tehničkom sveučilištu u Chemnitzu, kao i Sveučilištu A Coruna, u španjolskoj Galiciji.

** Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.