Najnovija Tomaševićeva izjava je ….: “Fokusirat ćemo se da Zagreb bude što otporniji na prirodne nepogode“.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zna li on uopće što je rekao, razumije li on značenje te rečenice?
Obzirom da se radi o klipanu koji se jedva zna potpisati, pojasnit ću:
– Sve novije zgrade u Zagrebu već su “otporne” na potres, ali bi trebalo veći dio povijesne jezgre grada renovirati, dakle srušiti i ponovo sagraditi u skladu s današnjim građevinskim normama, ako zaista želimo da građani kad spavaju i na poslu budu sigurni da im strop ne će pasti na glavu.
Ako se u sljedećih 4 godine renovira više od 10 % objekata u centru Zagreba, Tomašević je ludo sposoban. Kad bi se u 4 godine renoviralo 10 %, to bi značilo da bi se kroz kakvih 40-50 godina renovirala cijela jezgra, te bi uz možebitno usporavanje procesa 2100. godine veći dio Zagreba zaista bio siguran od potresa. Što će se u stvarnosti dogoditi? Renovirat će se 1-2 % u 4 godine, a konačan će ishod biti da će se kroz 100-200 godine renovirati dio, a sljedeći jači potres će srušiti ono što nije renovirano, kad će vlasti koje budu imale nesreću biti na vlasti imati čast riješiti problem koji ovi sadašnji mamlazi nisu sposobni pojmiti, a kamoli – riješiti.
– Osim potresa, postojeći nasipi su dovoljni pa Sava nije poplavila Zagreb zadnjih 56 godina (od 1964.), ali osim širenja u podsljemenskoj zoni, prema istoku, zapadu i južnije od Avenije Dubrovnik u Novom Zagrebu, projekt Zagreba na Savi ne bi samo trajno riješio bilo kakvu mogućnost poplave, nego bi stvorio nove hektare građevinskog, zelenog i drugog korisnog prostora, koji su danas iskorišteni manje od 1%. To je velik i skup projekt, ali dobitci, energetski, prometni i prostorni, bi najvjerojatnije dosta brzo isplatili projekt.
Tekst se nastavlja ispod oglasa