Potpredsjednik Vlade Branko Grčić potvrdio je da je Hrvatska u Bruxelles već poslala popis sa 68 projekata za novi investicijski plan predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera. Taj popis trebao bi se nadopuniti novim projektima vezanima uz financiranje malih i srednjih poduzetnika u Hrvatskoj, prenosi HRT.
“Mi smo već odavno odaslali indikativnu listu sa 68 projekata, vrijednosti iznad 19 milijardi eura, a u međuvremenu su nastavljene konzultacije. Tu listu pokušavamo još dopuniti i iščistiti, jer tu su uključeni i svi projekti koje smo pripremili u tzv. pipelineu, dakle zalihi projekata za sufinanciranje iz fondova EU-a”, rekao je Grčić novinarima nakon svečanosti u povodu 94. obljetnice osnutka zagrebačkog Ekonomskog fakulteta.
Kao primjer projekta spomenuo je LNG terminal, ali i ocijenio kako bi najbolje bilo uložiti u osnivanje fonda rizičnog kapitala za financiranje malih i srednjih poduzetnika, s obzirom na trenutačno tešku dostupnost kapitala u Hrvatskoj.
“Mislim da bi to bila sjajna financijska injekcija za sve te tvrtke i najveći direktni doprinos gospodarstvu u ovom trenutku”, rekao je Grčić te napomenuo da bi volio kad bi Europska komisija više riskirala i ulagala u startup tvrtke.
Za novi investicijski plan koji je Juncker nedavno podastro Europskom parlamentu, “težak” oko 300 milijardi eura, Grčić je kazao kako je riječ o prilično izazovnom planu. “Kako će teći cijeli proces, o tom potom. Volio bih da se to realizira, ako će investicije od EK biti jamstvo privatnim investitorima, a trebale bi biti, onda je moguće da stvarno privatni investitori uđu u niz projekata koji mogu osigurati uspjeh ovoga globalnog plana”, kazao je.
Ocijenio je da je Junckerov plan u skladu s Vladinim konceptom, baziranim na trokutu fiskalne odgovornosti, provedbe strukturnih reformi i novog investicijskog ciklusa koji bi trebao osigurati rast i zapošljavanje.
Još jednom je odbacio tvrdnje da je Hrvatska iz europskih fondova povukla samo 20 posto iznosa koji je uplatila u europski proračun. “Ljudi koji komuniciraju takve informacije imaju problema s matematikom”, ustvrdio je Grčić.
Naveo je kako je Hrvatska na raspolaganju imala 1,2 milijarde eura, da je ugovorila projekte vrijedne 900 milijuna, a realizirala 500 milijuna eura.
Tekst se nastavlja ispod oglasa