Šuker o deficitu i javnom dugu: S ovakvom politikom uvjeren sam da nećemo izbjeći sankcije Europske komisije

Vlada šalje Bruxellesu dodatne mjere ušteda koje traži Europska komisija. Gdje se namjerava uštedjeti dvije milijarde kuna otkrili su jučer potpredsjednik Vlade Branko Grčić i ministar financija Boris Lalovac najavama novih limita u proračunu, radikalnim rezovima u agencijama, a na udaru će biti i državne tvrtke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U emisiji Hrvatskog radija U mreži Prvog razgovaralo se o jučerašnjoj objavi Državnog zavoda za statistiku da je u 2014. godini deficit bio gotovo 19 milijardi kuna (umjesto najavljenih 13 milijardi), dok se javni dug popeo na 85 posto BDP-a, te o mjerama koje će poduzeti Vlada da bi smanjila deficit.

Manjak u proračunu gotovo je 19 milijardi kuna, a javni dug dosegnuo je 85 posto BDP-a. Riječ je o novoj europskoj metodologiji koju Hrvatska mora primjenjivati zbog postupka o prekomjernom deficitu.

A javni dug i deficit, ali i mjere za njegovo smanjenje, bili su tema naše emisije U mreži Prvog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši HDZ-ov ministar financija Ivan Šuker vladine mjere nazvao je ad hoc rezanjem preko koljena. Dizanje poreza je nešto što Vlada radi protekle tri godine.

“Ovo je ad hoc rezanje preko koljena, dizanje poreza i to je nešto što Vlada radi tri i pol godina – kazao je bivši HDZ-ov ministar financija Ivan Šuker te dodao da ovo što je predložila Vlada nisu strukturne reforme. Ove mjere se mogu početi primjenjivati tek od 1. lipnja i njihov učinak će biti premali”, kazao je Šuker.

Deficit iznenađenje samo Vladi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj deficit je očito iznenađenje samo Vladi, mi u HDZ-u već godinu dana govorimo o deficitu od 19 milijardi kuna, izjavio je Šuker. Dodao je da će deficit biti puno veći kad mu se dodaju za sad nepoznati dugovi zdravstva.

Šuker je rekao i kako su svi ekonomski stručnjaci upozoravali su na ove brojke, a jedino je Vlada tvrdila da je deficit 12 milijardi kuna. On tvrdi i da će se ove mjere moći primjenjivati tek početkom lipnja, pa će njihov efekat biti vrlo mali.

Vladina unikatna metodologija računanja deficita nije priznata u EU

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik ministra financija, SDP-ovac Igor Rađenović, kazao je da je deficit veći zbog drugačije metodologije.

“Kada bi po ovoj metodologiji računali deficit za prethodne godine, onda bi deficit za 2011. godinu iznosio 25,5 milijardi kuna”, kazao je Rađenović te dodao da je po nacionalnoj metodologiji deficit 12 milijardi kuna u 2014. godini.

“Javni dug nije problem samo vladajućih nego cijelog društva. On nije bezazlen. Bojim se da nećemo doći do izlaza ako ćemo se optuživati tko je krivlji”, kazao je Rađenović.

“Novce uzimaju onima koji nešto investiraju”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kako očekuje da će se podizanje trošarina i novi nameti odraziti na potrošnju, Rađenović je rekao će se pomak vidjeti i sa prihodovne i sa rashodovne strane proračuna. Objasnio je da će novac namaknuti trošarinama na cigarete i gorivu te na povlačenju dobiti javnih poduzeća.

“Novce uzimaju onima koji nešto investiraju”, rekao je Šuker i upitao se kako se može pokrenuti gospodarstvo na taj način.

“Vlada je na početku mandata rekla da će ključni generator za rast biti javna poduzeća, a sada im uzimaju dobit i time priznaju da su pogriješili u svojoj politici”, kazao je HDZ-ov saborski zastupnik.

Strukturna reforma nije da nekome “sasiječete plaću”

Šuker je rekao da je ovo samo zadnja u nizu potvrda da nisu provedene strukturne reforme.

“Nema rezanja proračuna bez provedbe strukturnih reformi”, rekao je Šuker, a dodao je da smisao strukturna reforma nije da nekome “sasiječete plaću”.

“U mirovine ne možemo dirati. Međutim, imamo druge potrošače proračuna koji mnogo troše i s njima se treba pozabaviti”, kazao je Šuker te dodao kako ova Vlada nije uvela red u javne financije i da to najbolje pokazuje nalaz Državne revizije.

Ako netko traži opravdanje u 2011. znači da nije odradio svoje zadatke, odgovorio mu je Šuker. Istaknuo je da nema smanjivanja defecita bez strukturnih reformi. Uvjeren je kako s ovakvom politikom nećemo izbjeći sankcije Europske unije. Za Hrvatsku nije problematična ova 2015., problematična je 2016, rekao je Šuker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.