Stručnjaci upozoravaju: Osijek pred bankrotom

Na sam Dan grada Osijeka, 2. prosinca, predsjednik Odbora za razvoj, investicije i zapošljavanje, predsjednik Odbora prof. dr. sc. Nedeljko Bosanac, i tajnik Branko Bogdanović dali su ostavke na svoje dužnosti. Iako je odbor u javnosti bio prezentiran kao vrlo važna karika koordinacije u upravljanju gradom, prema kazivanju dr. Bosanca na njegovom Facebook profilu, izostala je najvažnija uloga tog odbora – savjetodavni karakter osmišljavanja osječkog gospodarskog razvoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekti u ladici – grad zaostaje

Nedjeljko Bosanac, dugogodišnji profesor na Pravnom fakultetu u Osijeku, napisao je sljedeće: “Držimo, Grad Osijek se razvijajući zaostaje. Platili su Strategiju koja nije strategija već dogovor. Nemaju koncepciju rasta i razvoja grada Osijeka. Svi elementi makroekonomijskih agregata su negativni i ništa ih više ne može zaustaviti što će rezultirati bankrotom Grada. Odbor je ponudio cijeli niz projekata koji su završili u ladici, a Grad nije spreman da s državom insistira na njihovoj realizaciji.”

U razgovoru za naš portal tajnik odbora Branko Bogdanović istaknuo je kako njihova ostavka nije osobni sukob s gradonačelnikom Vrkićem, kojeg su izabrali građani na neposrednim izborima, nego stvar “zapinje” u operativnoj provedbi programa koji su obećani u kampanji, pripremljeni i, što je najvažnije, ostvarivi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moramo konačno, smatra Bogdanović, postati u pozitivnom smislu riječi “bezobrazni” i odrediti se prema sredstvima iz razvojnih EU fondova kao grad koji ima jednake mogućnosti kao Beč ili Berlin, jer mi to jesmo.

Prevladavaju partikularni interesi

Osijek je zbog blizine Dunava na važnom geostrateškom položaju i nema smisla zaustavljati se na infrastrukturnim projektima bez istovremenog rada na razvoju grada. Nije isto izgraditi 5 km biciklističke staze ili reindustrijalizirati grad i tako otvoriti barem 3.000 radnih mjesta. Teško je predvidjeti hoće li grad bankrotirati, ali zbog mnogo parametara moramo biti spremni i na tu opciju, kaže Bogdanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, istaknuo je, strategija razvoja grada Osijeka je općenita i nije osigurana od promjena zakonskih odredbi koje donosi država. Jedinice lokalne samouprave su slabo zaštićene, a prijedlog Odbora bio je traganje za unutarnjim potencijalima gradskih poduzeća i izlazak u komercijalnu sferu, te povećanje njihove produktivnosti. Štednja i rezanje su stvar prošlosti i treba se dvažiti u traženju novih potencijala, čak i kroz osnivanje novih poduzeća. Odbor je ozbiljno prihvatio ulogu razrade kompleksne problematike strategije razvoja. Problemi na koje smo naišli, kaže Bogdanović, nemaju veze s gradonačelnikom, nego s čitavim političkim aparatom, kako na lokalnoj, tako i na državnoj razini.

U europskim okvirima Osijek je relativno mali grad i ne može si dopustiti luksuz politiziranja. Velika koalicija je dobra ideja, ali partikularni interesi su prevladali, kao i nedostatak kvalitetnog kadra. Osim toga, sistem star 20 godina polako se urušava jer puštamo da se stvari rade stihijski. Neki projekti koje smo predložili, kao što je prometna studija i nova termoelektrana i toplana su inicijalno izvrsno prihvaćeni i odrađeni, ali operativna provedba je stala zbog raznih interesa. Potpisana je i Dunavska strategija, a neki neki projekti poput revitalizacije autotržnice i “kožare” (kako Osječani zovu napuštenu tvornicu za preradu kože), jednostavno su stali, konstatirao je Bogdanović.

Osijek – grad iz kojeg se iseljava

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osijek je inače sa 107.000 stanovnika četvrti po veličini hrvatski grad i regionalno središte istočne Hrvatske. Kroz cijelo 20. stoljeće pozicionirao se kao industrijsko središte, a krajem prošlog i početkom ovog stoljeća zbog raspada starog tržišta i pretvorbe i privatizacije veći dio industrijske proizvodnje stagnira ili propada. Uz rijetke svjetle industrijske primjere Osijek sve više postaje trgovačko središte, ali i grad iz kojeg se nakon više desetljeća sve više iseljava. Gospodarska kriza učinila je svoje pa mnogi stanovnici odlaze u Njemačku ili sve popularniju Irsku. Prema nekim projekcijama, oko 2.000 Osječana egzistenciju je osiguralo u toj otočnoj zemlji. Iako je Osijek i akademski grad, već godinama vladajuće garniture ne pronalaze način za osmišljavanje jasne strategije gradskog razvoja.

Na posljednjim lokalnim izborima za gradonačelnika je izabran nezavisni kandidat Ivica Vrkić, podržan od stranaka Kukuriku koalicije i uz, kako tvrde Osječani, prešutnu podršku HDZ-a. Postizbornom tzv. velikom koalicijom, pokušalo se s mnogim strankama stvoriti stabilnu vlast koja će grad usmjeriti prema izlasku iz krize, ali zbog mnogo faktora taj se cilj čini teško ostvarivim, pogotovo zbog smanjenja gradskog proračuna za 2015., koji iznosi 393 milijuna kn, 60 milijuna manje nego za 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.