Sabor odlučuje o državnom proračunu za 2015. godinu

Hrvatski Saboru danas odlučuje o podnesenim amandmanima na državni proračun za 2015. godinu. S obzirom na to da su u proceduri 134 amandmana, izjašnjavanje bi moglo potrajati čitav dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prihodi državnog proračuna za 2015. planirani su na razini od 106,4 milijarde kuna, a rashodi 118,9 milijardi kuna, pa bi manjak trebao iznositi 12,5 milijardi kuna, odnosno 3,8 posto BDP-a.

Proračun je temeljen na projekciji gospodarskog rasta od 0,5 posto, dok se za 2016. predviđa rast od 1,3 posto, a za 2017. od 1,5 posto.

Na jučerašnjoj telefonskoj sjednici Vlada je podnijela amandmane na prijedlog državnog proračuna za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu te amandmane na Konačni prijedlog zakona o izvršavanju državnog proračuna za 2015. godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je prihvatila i amandman Kluba zastupnika SDSS-a na Prijedlog zakona o regionalnom razvoju Hrvatske.

Amandmani vladajućih – trgovina za glasove?

Oporba tvrdi da je vlada trguje glasovima manjina kako bi osigurali potrebnu većinu za izglasavanje državnog proračuna. Vladajući imaju 75 zastupnika, a za izglasavanje je potrebna većina od 76 glasova.
U prilog tezi o kupovini potpore ide i činjenica da je klub SDP-a podnio devet amandmana kojima se okrenuo potrebama nacionalnih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Traže da se 1, 2 milijuna predviđena Savezu mađarskih udruga iz Belog Manastira dignu na 2,7 milijuna, te da se milijun i pol kuna usmjeri za kapitalnu donaciju Romskom nacionalnom vijeću.
Klub SDSS-a pak traži da se za 15 milijuna povećaju sredstava Državnog ureda za stambeno zbrinjavanje, jer ured sudjeluje i u sanaciji šteta od poplave, smatraju da je predviđenih 1,5 milijuna kuna nedovoljno.

Klub nacionalnih manjina amandmanima traži više sredstava za tiskanje manjinskih udžbenika (300 tisuća kuna), za financiranje posebnih programa na manjinskom jeziku i pismu (500 tisuća) te za financiranje predškolskih obrazovnih ustanova jer se povećao broj korisnika (100 tisuća).

Podsjetimo, najviše amandmana na državni proračun uputili su zastupnici HDZ-a , najviše Željko Reiner koji je podnio 77 amandmana napomenuvši da predloženi proračun potpuno nerealan. S obzirom da Vlada to nije učinila, Reiner traži sredstva sredstva za provedbu Strategije obrazovanja, a nalazi ih, mahom, na stavkama namijenjenima Uredu premijera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar financija Boris Lalovac smatra da Vlada neće imati problema s osiguravanjem glasova te ističe da za proračun ima potporu i više od potrebnih 76 glasova. Gostujući na N1 televiziji, ministar se osvrnuo i na iznos hrvatske plaće koja iznosi oko 5.500 kuna, te je kazao je da najveći dio građana, njih 65 posto ima plaću do pet tisuća kuna neto, a svega 4,8 postonjih mjesečno prima preko deset tisuća kuna.

Kako prenosi Večernji list, Lalovac je spreman otići iz Vlade ukoliko dođe do rebalansa predloženog proračuna ako bi to bilo potrebno da se stvari promijene. Priznao je i da mu je neugodno pred stranim kolegama zato što je Hrvatska jedina europska država u kojoj BDP pada 12. kvartal za redom. Najavio je da danas neće prihvatiti nijedan HDZ-ov amandman na proračun jer im amandmani nisu kvalitetni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.