Sindikati: Brodogradnja u Puli i Rijeci mora ostati

Foto: fah

Sindikati koji djeluju u Uljaniku ne namjeravaju dopustiti da pulsko brodogradilište nestane s ovog područja te masovno otpuštanje radnika u sklopu programa restrukturiranja, poručio je u utorak predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) Vedran Dragičević na konferenciji za novinare održanoj u Puli zajedno s čelnicima Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije te Jadranskim sindikatom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustvrdivši kako program restrukturiranja Uljanika još nije načinjen te kako njegova izrada počinje tek nakon prihvaćanja dokapitalizacije društva na skupštini, koja će se održati u petak, 16. veljače, Dragičević je rekao kako su priče koje su se proteklih dana na skupovima radnika čule od članova Uprave društva više “njihove želje i namjere” te pokušaj da se već sada radnike pripremi za program koji još nije prihvaćen.

“Ono što najprije treba učiniti je izglasati na skupštini dokapitalizaciju društva jer će u tom trenutku početi pristizati sljedeće tranše kredita od 96 milijuna eura koje je odobrila Europska komisija. Na skupštini se ne usvaja nikakav program, tek po usvajanju dokapitalizacija kreće izrada programa restrukturiranja na kojem neće raditi samo Uprava društva, nego i budući strateški partner Vlada, predstavnici sindikata i, naravno, ova Uprava društva ako i dalje ostane”, izjavio je Dragičević.

Poručio je da je stajalište sindikata jasno. “Nemamo namjeru dopustiti da brodogradilište u Puli nestane s ovog područja, nemamo namjeru dopustiti masovno otpuštanje radnika iz brodogradilištu i nemamo namjeru dopustiti da Uprava društva o bilo čemu drugom razmišlja osim o tome. U protivnome, morat ćemo krenuti u sindikalne akcije”, istaknuo je Vedran Dragičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da će sindikati u tome imati i potporu Vlade jer “ni njoj nije u interesu da se gasi brodogradnja”. U prilog tomu istaknuo je da su interes za dokapitalizaciju iskazala četiri kandidata.

“Talijansko brodogradilište ‘Fincantieri’ iz Monfalconea i nizozemska ‘Damen Grupa’, jedna od najvećih grupacija brodogradilišta u svijetu, uz Danka Končara i napuljsku ‘Palumbo Grupu’, također su zainteresirani za dokapitalizaciju pulskog Uljanika”, rekao je Dragičević.

Dodao je kako njihova izaslanstva obilaze gradilište, ali još nisu dali pisma namjere. Zasad su došla samo dva pisma za dokapitalizaciju brodogradilišta, od Danka Končara i “Palumbo Grupe”, rekao je predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske Vedran Dragičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi se oni bave brodogradnjom, nitko nije s područja turizma. Brodogradnja na ovim prostorima neće se ugasiti i to nećemo dopustiti, ne postoji niti jedan razlog da budemo neki novi ‘lex Uljanik’. Nemamo namjeru dopustiti stečaj, nemamo namjeru ugasiti brodogradnju i dopustiti da se otpuštaju ljudi. Brodogradnja kao temeljna djelatnost u Puli i Rijeci mora ostati. To je interes Vlade, sindikata i u tom djelu nemamo nikakvih suprotnih razmišljanja”, zaključio je Vedran Dragičević.

Predsjedniku Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Bruna Bulića iznimno je važno da se u petak izglasuje odluka o dokapitalizaciji društva te da Uljanik do kraja 2019. dovrši dogovorenih dvanaest plovnih jedinica. Naime, rekao je, Uljanik na sebi ima veliko breme od 575 milijuna eura jamstva.

“Ne želimo prihvatiti nešto gdje će Uljanik sutra biti jedno poduzeće sa stotinjak ljudi, a kooperante dovoditi iz drugih krajeva. Ne smijemo u budućnosti voditi brigu samo o stalno zaposlenim radnicima, nego i o kooperantima koji u ovom slučaju nisu mjesecima dobili plaću”, istaknuo je Bulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrazio je zadovoljstvo zajedničkim djelovanjem triju sindikata u Uljaniku te je ocijenio kako su “iskazali veću ozbiljnost prema problemu koji ih čeka, nego što je to pokazala uprava i politika”.

“Svaka uprava je odgovorna za poslovanje društva koje vodi. Ovo je društvo došlo u situaciju insolventnosti pa stoga smatram kako bi bilo normalno da Uprava društva sama odstupi. Za očekivati je da će nakon skupštine, ako bude dokapitalizacija izglasana, u što vjerujem, doći drugi nadzorni odbor i postaviti svoju upravu. Ova Uprava s ovim financijskim pokazateljima ne bi trebala čekati travanj da joj istekne mandat”, poručio je Bulić i podsjetio kako Upravi mandat istječe 27. travnja.

Predsjednik Jadranskog sindikata Boris Cerovac najavio je da će sindikati nakon odluke o dokapitalizaciji već sljedeći tjedan zatražiti razgovor s Upravom o programu restrukturiranja. “Moramo izglasati dokapitalizaciju jer u suprotnome idemo u stečaj. Ostatak nećemo dobiti ako ne idemo u dokapitalizaciju”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.