Na svjetskim valutnim tržištima švicarski franak posljednjih dana slabi, pa se u petak tečaj eura, po prvi puta od polovice siječnja, probio iznad 1,10 franaka, a zbog toga je i na tečajnici HNB-a cijena ‘švicarca’ skliznula na najnižu razinu u osam mjeseci.
Na tečajnoj listi Hrvatske narodne banke (HNB), objavljenoj u petak, srednji tečaj franka iznosi 6,85 kuna, što je njegova najniža razina od polovice siječnja.
Samo u petak ‘švicarac’ je prema kuni oslabio za 0,8 posto, dok je u cijelom prošlom tjednu njegov tečaj pao 1,4 posto.
Razlog je tome slabljenje ‘švicarca’ na svjetskim valutnim tržištima jer je prošloga tjedna ponovno ojačala sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama, pa posljednjih dana padaju tečajevi tzv. valuta-utočišta, kao što su japanski jen i ‘švicarac’.
Zbog toga se u petak tečaj eura probio iznad psihološki važne razine od 1,10 franaka, po prvi puta od polovice siječnja, kada je švicarska središnja banka prestala braniti franak na razini od 1,20 ‘švicaraca’ za euro.
Trgovci kažu da je franak pod pritiskom jer dugoročni investitori smanjuju svoje pozicije u ‘švicarcima’.
“Proboj tečaja eura iznad psihološki važne granice od 1,10 franaka potaknuo je snažnu prodaju švicarske valute. No, ako veći makroekonomski rizici ponovno uzdrmaju tržišta, primjerice nesigurnost oko Grčke ili kineskog gospodarstva, ulagači će ponovno potražiti utočište u sigurnijim investicijama, kao što je franak”, kaže Peter Rosenstreich, strateg u Swissquote Bank.
Polovicom siječnja švicarska središnja banka odustala je od obrane tečaj franka na razini od 1,20 franaka za euro jer njezine intervencije na tržištima nisu davale rezultate, s obzirom da je tečaj eura bio pod snažnim pritiskom kada je Europska središnja banka (ECB) dodatno olabavila monetarnu politiku.
Samo toga dana, kada su švicarske monetarne vlasti odustale od obrane, tečaj ‘švicarca’ skočio je prema euru 16 posto, pa je tečaj eura pao i ispod 1,0 franka, po prvi puta u povijesti.
Istoga je dana na tečajnici HNB-a tečaj franka skočio prema kuni za 15,7 posto, na 7,3984 kune.
Međutim, postupno se cijena eura oporavljala, dok su švicarske monetarne vlasti povremeno intervenirale na tržištu i, po prvi puta u povijesti, uvele negativne kamatne stope na velike depozite u švicarskim francima kako bi umanjile privlačnost ‘švicarca’.
Zahvaljujući tome, franak već dulje vrijeme postupno slabi kako na svjetskim valutnim tržištima, tako i na tečajnici HNB-a.
Tako se u siječnju tečaj franka kretao i iznad razine od 7,40 kuna, da bi u kolovozu pao ispod 7,0 kuna, a jučer i na najnižu razinu od polovice siječnja.
Trenutačno je tečaj ‘švicarca’ oko 7 posto viši u odnosu na 6,39 kuna, na koliko je hrvatska Vlada u siječnju ‘zamrznula’ tečaj franka kako bi pomogla građanima koji imaju kredite u ‘švicarcima’ i kojima su rate posljednjih godina znatno porasle zbog jačanja franka prema euru, koji se našao pod pritiskom dužničke krize u eurozoni.
EXPORT TO PDF
Možda v