Prije 26 godina napadnuta je Hrvatska Kostajnica

Foto: Fah

Krenulo je sa Čukura

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na jučerašnji dan (16. srpnja), prije 26 godina, pobunjeni Srbi rafalnom paljbom napali su djelatnike MUP-a RH pokraj groblja na brdu Čukur iznad Hrvatske Kostajnice, a dva dana kasnije 18. srpnja 1991. godine, oko 6 sati ujutro građane je probudio minobacački napad, kojom prilikom je pogođeno više obiteljskih kuća, a među prvim metama bile su franjevačka crkva sv. Antuna Padovanskog i župna crkva sv. Nikole u središtu grada. Hrvatske snage su odgovorile na napad, a u borbi koja je potrajala oko sat vremena ranjena su dva pripadnika MUP-a RH.

Zbog otvorenih provokacija i prijetnji srpskih terorista kako će napasti policijsku postaju Hrvatska Kostajnica, Vlada RH je potkraj lipnja 1991. godine poslala snage MUP-a da obrane malobrojne policijske snage. Zbog frustrirajuće odbojnosti Srba prema svemu što je hrvatsko i odbacujući svaku pomisao da bi Hrvat kao svoj na svome bio ugrožen, nelagalno izabrana općinska vlast na čelu s Brankom Dmitrovićem proglasila je izvanredno stanje u općini, a gotovo svi Srbi iz Hrvatske Kostajnice demonstrativno su napustili grad.

Sve prometnice prema gradu od tada su blokirane, a malobrojni putnici bili su zaustavljani te likvidirani ili premlaćivani. Za to vrijeme srpski ekstremisti po selima Banovine „siju strah“ govoreći poznate teze o ugroženosti, ali i formiraju prve pobunjeničke skupine. Jedna od njih je upravo 16. srpnja 1991. godine oko 19 sati iz netom iskopanih bunkera pokraj Čukura otvorila paljbu na pripadnike MUP-a od kojih nitko nije stradao. Iako su već oko 20 sati srpski pobunjenici otjerani, u gradu je nastao velik strah, ali Kostajničani nisu mogli niti zamisliti sve strahote dojučerašnjih susjeda koje će se dogoditi sljedećih tjedana do pada Hrvatske Kostajnice 12. rujna 1991. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.