Domazet: Velikog rata neće biti

Hrvatski geostrateg i geopolitičar admiral Davor Domazet Lošo izjavio je danas da velikog rata ne će biti, ali slučaj Ukrajina jasno pokazuje da uistinu postoji višepolarni svijet, a ne jednopolarni kako je to Zapad zamišljao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U razgovoru za portal narod.hr, admiral Domazet podsjetio je na govor Vladimira Putina u Muenchenu 10. veljače 2007., kada je ustvrdio da će na svaku američku asimetriju Rusija odgovoriti asimetrijom. Nije slučajno izabran Muenchen, jer je također u tom gradu 1995. tadašnji američki ministar obrane William Perry rekao da NATO treba preustrojiti za sticanje nadzora nad “heartlandom” – geografskim stožerom povijesti, tj Rusijom. Naime, to je postavka engleskog geostartega Sir Halforda Mackindera koji je tvrdio da će vladati svijetom tko ima nadzor na tim geostrateškim prostorom. A to je moguće pak postići da se ovlada morima i kopnom (rimlands) koja okružuju “heartland” (srce zemlje). “Ako Anglosaksonci budu vladali ‘rimlandom’ vladat će svijetom”, tako je definirana rimland teorija, podsjetio je Domazet, dodavši da je Zbigniew Brzezinski to artikulirao na način: onaj tko bude vladao Euroazijom vladat će svijetom u 21. stoljeću.

Tko nadzire vrata Euroazije bit će gospodar svijeta

U geopolitičkom smislu, kako pojašnjava Domazet, tko nadzire troja vrata Euroazije bit će gospodar svijeta – prva su vrata od Hrvatske do Izraela i u dubinu do istočne obale Crnoga mora, druga su vrata – Irak i Iran, odnosno Perzijski zaljev i treća Sjeverna i Južna Koreja i Vijetnam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iz tih geopolitičkih postavki treba promatrati današnju geopolitičku situaciju u Ukrajini”, smatra. Dodaje da bi se problem razjasnio treba znati stajalište tvorca doktrine Hladnoga rata Georgea Kennana koji je zastupao tezu da Rusiju treba matirati, kao i stajalište britanskog startega Jamesa Shennana koji je često isticao da Rusiju vidi kao novu Kartagu.

Pojmovi kao što su umreženo ratovanje, dominacija punog spektra, preventivni udar, proturaketni štit i t.d., imaju zajednički nazivnik kako opkoliti Rusiju, kaže Domazet, dodajući da proturaketni štit nije namijenjen obrani od cijevi svjernokorejskih raketa, a ponajmanje od nepostojećega iranskoga atomskog oružja, nego prije svega da Rusiju liši mogućnosti kontraudara, ako bi bila napadnuta u jednom predmijevanom slučaju.

Dok je Rusija bila slaba, za vrijeme Jeljcina, NATO je uspio doći na granice Rusije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dok je Rusija bila slaba, dapače na koljenima, u vrijeme Borisa Jeljcina, NATO je uspio doći na granice Rusije, poglavito na Baltiku. Ostalo je još Crno more i zato su 2004. godine instalirane prozapadne vlade u Gruziji i Ukrajini, revolucijom ruža, odnosno narančastom revolucijom”, podsjetio je, dodavši kako se u međuvremenu Rusija pod Vladimirom Putinom digla i postala ozbiljan igrač na euroazijskoj šahovskoj ploči. To pak znači sa stajališta geopolitike, kako objašnjava, da više ne postiji jednopolarni svijet, kako ga vidi SAD, nego višepolarni, od kojih je jedan Rusija, a o Kini da ne govorimo.

Rusija na postsovjetski prostor gleda kao na svoje dvorište  

Rusija na postsovjetski prostor gleda kao na svoje dvorište i svako interveniranje, bilo da je riječ o poltičkom, diplomatskom ili slučajno vojnom, doživljava kao napad na ruske nacionalne interese, smatra Domazet. Pritom napominje da Rusija poima Bjelorusiju, Moldaviju, Ukrajinu i Gruziju tampon zonama, a zadnjom crtom obrane smatra pak rijeku Dnjestar, Crnomorsko – Odesko primorje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo pola godine kasnije, nakon govora Putina u Muenchenu 2007., četvorica ruskih stratega Sergej Makarov, Mihail Leontiev, Boris Makarenko i Aleksnadar Dugin razrađuju novu rusku doktrinu nastupanja u kojoj, kako podsjeća Domazet, stoje i ova načela: (1) za svaki napad ili pokušaj napada na teritorij Ruske Federacije uslijedit će nuklearni preventivni udar (2) tamo gdje su ugroženi ruski nacionalni interesi, Rusija zadržava pravo da intervenira vojnom silom, ako drugi oblici, kao primjerice, politički i diplomatski ne daju rezultata (3) uvijek se mora prilagođavati nova vojna organizacija novoj situaciji.

Domazet tvrdi da je u slučaju Ukrajine primjenjeno drugo načelo i njega je nedvosmisleno izgovorio ruski predsjednik Putin na konferenciji za novinare 4. ožujka 2014.

Zapad iskoristio Olimpijske igre da bi pokrenuo promjenu vlasti u Ukrajini

Smatra da je Zapad iskoristio Olimpijske igre da bi pokrenuo promjenu vlasti u Ukrajini i kako dodaje nije se teško složiti s francuskim geostrategom Francoisom Heisburgom koji je rekao da je Zapad iznenađen i da improvizira. Rusija je primijenila načelo koje je izrekao ruski strateg Georgij Arbatov – pretvaraj se da si slab kako bi protivnik postao arogantan jer ćeš ga onda lako pobijediti, objasnio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad su pokrenuti procesi u Kijevu, odnosno Ukrajini, koje se, po mišljenju našeg sugovornika, može okarakterizirati kao državni udar, Rusija je već bila spremna na asimetriju Zapada odgovoriti svojom asimetrijom, tj. stavljanjem Krima pod svoj nadzor.

Krim je još 1783. pripao Rusiji, a 1954. prepušten je Ukrajini, za vrijeme Nikite Hruščova.

Stavljanje Krima pod ruski nadzor – uporaba vojne sile bez vojne sile

“Izvedena vojna operacija nije klasično stavljanje Krima pod ruski nadzor, nego oblik asimetrije, zapravo uporaba vojne sile bez vojne sile, čime je Zapad stavljen pred dvojbu te ne može uporabiti svoju vojnu silu jer je u Sočiju, 2008., prilikom susreta američkog predsjednika G. W. Busha i ruskog predsjednika V. Putina rečeno da je to zadnja granica koja se ne smije prijeće, jer nakon toga slijedi veliki rat, što znači nukelarni rat. Danas nikome nije do nuklearnog rata, a ponajmanje Zapadu”, tvrdi Domazet.

Prijetnje sankcijama Rusiji u startu krezube

Napominje da Rusija nije Grenada, ni Haiti, ni Afganistan, ni Irak, ni Libija nego svemirska i nuklearna velesila te energetska supersila. Stoga prijetnje sankcijama u slučaju Rusije mogu biti u startu krezube, a poglavito je Europa svjesna toga jer svoju gospodarsku aktivnost temelji na 30 posto ruskih energenata. Na svaku vrstu sankcija Rusija ima asimetričan odgovor, bilo da je riječ o velikim pričuvama novčanih sredstava, u eurima ili dolarima, kaže, dodajući da bi one u konačnici značile još jače uvezivanje Rusije i Kine, što Zapadu ne odgovara, a poglavito SAD jer je kineska flota već počela ostvarivati prevlast u južnom i istočnom Kineskom moru.

“U knjizi ‘Klonovi nastupaju’ 2007. i zatim u knjizi ‘Strategija vučjeg čopora’ 2008. napisao sam da samo Rusija može jamčiti cjelovitost Ukrajine, a ne i Zapad. Nažalost to se sada potvrđuje”, izjavio je admiral Domazet, dodavši kako je Rusija danas potrebnija Europi, nego što je Europa Rusiji.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.