Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) preporučila je stanovnicima u neposrednoj blizini požarišta u Osijeku da temeljito peru i gule voće i povrće te da izbjegavaju lisnato povrće i ne izvode domaće životinje.
Katastrofalne posljedice uzrokovane požarom skladištene plastike u prostoru tvrtke Drava International u osječkom naselju Brijest neće prestati s gašenjem buktinje.
Grad Osijek nije izravno pogođen, ali su ugrožena područja južno i jugoistočno od njega
Iako je Grad Osijek prema informacijama nadležnih nije izravno pogođen utjecajem dima, požar je najteže pogodio ruralno područje južno i jugoistočno od grada, a iz satelitskih je snimki vidljivo kako sjeverozapadni vjetar polutante nosi preko Slavonije i u Bosnu i Hercegovinu.
Zbog požara međutim u četvrtak nije bilo nastave u nekoliko škola.
>Veliki požar u Osijeku, iz Grada stiglo upozorenje: ‘Zatvorite prozore i ne izlazite van’
U ovom trenutku, bez konkretnih analitičkih podataka, osjetljivo je preliminarno iznositi zaključke vezano za posljedice ovog nesretnog događaja, priopćio je HAPIH.
“U intenzivnoj smo komunikaciji i koordinaciji s Ministarstvom poljoprivrede, Državnim inspektoratom Republike Hrvatske, zavodima za javno zdravstvo i Stožerom civilne zaštite OBŽ-a te izrađujemo hitnu procjenu potencijalnog rizika za zdravlje ljudi i životinja, a koja može proizlaziti iz konzumacije hrane i hrane za životinje na području izloženom potencijalnom riziku”, navodi se u priopćenju.
Temeljito prati voće i povrće, ne izvoditi životinje
“Ono na što možemo apelirati, na područjima koja se nalaze u neposrednoj blizini požarišta, a dok još nemamo završenu konkretnu procjenu, je da potrošači temeljito peru i gule voće i povrće te da izbjegavaju konzumaciju lisnatog povrća (npr. salata, blitva) koje je bilo izloženo česticama iz dima”, poručuje HAPIH.
Uzgajivačima domaćih životinja agencija poručuje da ne izvode životinje i ne hrane djetelinsko-travnim smjesama koje su bile izravno izložene česticama iz dima.
Požar u Osijeku stavljen pod kontrolu, ozlijeđena dva vatrogasca: ‘Znali smo da će doći do katastrofe’
Sagorijevanjem plastike oslobađa velika količina kancerogenih dioksina, ugljikovog monoksida otrovnog za ljude i štetnih krutih čestica. Oni se, osim u zraku, dugotrajno talože i u tlu, na usjevima, šumama i procjeđuju u vodotoke i podzemne vode.
Prostor južno i jugoistočno od Osijeka jedan je od najrazvijenijih poljoprivrednih područja u Slavoniji. Pored utjecaja na poljoprivredu i zdravlje stanovnika, taloženje polutanata dovest će do utjecaja na izvorišta pitke vode te ugroziti i bioraznolikost u širem području.