Akrap o padu bespilotne letjelice: ‘Ozbiljan incident, no Zagreb nije bio cilj’

akrap
Foto: snimka zaslona

U Dnevniku HTV-a gostovao je Gordan Akrap s Instituta za istraživanje hibridnih sukoba. Komentirao je sinoćnji događaj pada bespilotne letjelice na Jarunu kod Studentskog doma “Stjepan Radić”, istragu, kao i obranu Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Radi se o ozbiljnom incidentu, međutim Zagreb nije bio cilj, kao ni RH. Radi se o besposadnoj letjelici koja je jednostavno u trenutku kad se potrošilo njeno pogonsko gorivo aktivirali su se padobrani, ona se srušila, srećom, na nenaseljeni dio područja gdje nije mogla nanijeti štetu. Ono što je bitno reći je da se radi o besposadnoj letjelici starijeg tipa proizvodnje, starijih tehničko-taktičkih osobina, ali zahvaljujući kojima se vrlo vjerojatno s izuzetno visokom razinom preciznosti može utvrditi točka s koje je ona izgubila, ili piloti njeni izgubili kontrolu nad njom pa je ona nastavila kretanje po pravocrtnoj liniji ili one upućene. Potrebno je pričekati rezultate istrage koja se provodi i u Rumunjskoj, Mađarskoj, a posebno u Hrvatskoj, kako bi se utvrdio točan trajektorij ove letjelice, istaknuo je.

> Milanović: Letjelica provede gotovo sat iznad članice NATO-a, a da to nitko ne vidi?

> Vlada: Letjelica je u Zagreb stigla preko Mađarske, brzinom od 700 km/h

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kalinić za Narod.hr: ‘Htio sam za Zagreb kupiti antidron zaštitu, ali su mi rekli ne može’

> Admiral Hranj o padu letjelice u Zagrebu: Hrvatski radari uočili su letjelicu, ovo nam je upozorenje

Koliko će trajati istraga?

– Istragom se može se utvrditi prostor i područje s vrlo visokom razinom preciznosti, odakle je ona krenula. A s istragom sadržaja koji ona ima na sebi; je li imala određene senzore, memorijske podatke ili ih nije imala, može se utvrditi, također s visokom razinom izvjesnosti, njena namjera, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Teško je predvidjeti koliko bi istraga mogla potrajati jer postoje stručnjaci u RH i na razini NATO saveza koji imaju mogućnosti i sredstva, koji će to sigurno u najbržem mogućem vremenu napraviti, naglasio je.

Potreba većih ulaganja u obranu

Ponovio je da se radi o starijem tipu besposadne sovjetske letjelice namijenjene prikupljanju obavještajnih podataka, “po dubini prostora koja koristi mlazni motor za svoje kretanje”.

Složio se da je ova situacija upozorila na potrebu većih ulaganja u obranu i da se kupnja Rafala pokazala važnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– U svakom slučaju, ali ne samo Rafali nego cijeli drugi spektar aktivnosti kojima RH rad na jačanju svojih obrambenih i sigurnosnih sposobnosti. I u tom kontekstu je potrebno razmisliti, to se čulo na mnogim forumima, o tome će se ozbiljno razgovarati u kontekstu strateškog kompasa EU-a kojim se želi stvoriti jača i sigurnija, stabilnija EU. Čije će obrambene snage biti kompatibilne s NATO sustavom koji također treba razmisliti o tome što se sada dogodilo i povećati proračunska izdvajanja za obranu jer se vidi da to nije trošenje novca nego ulaganje u našu dugoročnu sigurnost, naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.