“Svojedobno sam za Ured za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba htio kupiti antidron zaštitu. Međutim su mi rekli to ne može to će odraditi vojska, policija. Na kraju je policija kupila dvije antidron puške, što je sprdnja. Ali nažalost to je hrvatska realnost” – komentirao je pad besposadne letjelice Pavle Kalinić, stručnjak za međunarodne odnose i sigurnost, nekadašnji pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba.
U zagrebačkom naselju Jarun kod studentskog doma “Stjepan Radić”, kako smo pisali, u četvrtak oko 23 sata pala je besposadna letjelica. Nastao je velik krater, pronađeni su i padobrani. Prema trenutnim informacijama besposadna letjelica koja je sinoć pala u Zagrebu ruske je proizvodnje, ali ne zna se je li bila u posjedu ruske ili ukrajinske vojske.
> Milanović: Letjelica provede gotovo sat iznad članice NATO-a, a da to nitko ne vidi?
> Vlada: Letjelica je u Zagreb stigla preko Mađarske, brzinom od 700 km/h
Slučaj iz 1989.
Nekadašnjeg pročelnika Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba Pavla Kalinića upitali smo za komentar o tome kako to da je letjelica prošla našu i mađarsku protuzračnu obranu?
Pavle Kalinić: “Ne samo to, imate i američke awacs letjelice koje izviđaju na granici Slovačka – Poljska – Mađarska, kako je to njima prošlo?” – upitao se Kalinić.
Podsjetio je na slučaj 1989. kad je mladi njemački pilot, 18-godišnji Mathias Rust, svojim avionom Cessna 172 poletio iz zapadne Njemačke i uredno sletio u blizinu Crvenog trga u Moskvi, samog središta sovjetskog imperija, unatoč cjelokupnoj njihovoj protuzračnoj obrani.
“Što ako je to poruka?”
Kalinić nastavlja:
“Ovdje može biti da on uopće nije zalutao, kao što je prva varijanta. Što ako je to poruka: “Niste vi baš toliko daleko, a puno pametujete.” Ova letjelica je model s kraja 70-ih, početka 80-ih godina prošlog stoljeća, znači iz sovjetskog doba, navodno ga koriste Ukrajinci, ali, gledajte, uvijek u nekom skladištu može nešto zaostati.”
Na upit što je mogla izviđati letjelica u blizini Jaruna, ako je došla ciljano, Kalinić odgovara:
“To je ono što se sad svi pitaju, zašto padobrani. Letjelica ako je i snimala, padobrani su zato tu što imate programirano tako da prije nego što letjelica padne, pohranjene informacije ispadnu van i tako se spase. Da to netko može pokupiti”, objašnjava.
Hrvatska realnost
Kalinić je istaknuo:
“Svojedobno sam za Ured za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba htio kupiti antidron zaštitu. Trebala je biti zaštita prilikom primjerice velikih sportskih ili kulturnih manifestacija, nogometnih utakmica ili za obranu koncertne dvorane Vatroslav Lisinski. Međutim su mi rekli to ne može to će odraditi vojska, policija. Na kraju je policija kupila dvije antidron puške, što je sprdnja. Ali nažalost to je hrvatska realnost”, rekao je Kalinić.
“Letjela nekoliko minuta iznad Hrvatske”
Premijer Andrej Plenković, koji se nalazi na sastanku EU u Versaillesu, rekao je kako je o tome razgovarao s ministrom unutarnjih poslova, ministrom obrane, potpredsjednikom vlade za nacionalnu sigurnost, predsjednikom Republike, gradonačelnikom Zagreba i mađarskim premijerom Orbanom.
“U Hrvatsku je došla iz pravca Mađarske, a prema riječima Orbana, u Mađarsku je došla iz pravca Rumunjske.” – rekao je Plenković.
– Zašto se to dogodilo, je li neka pogreška, izgubljena kontrola, to u ovom trenutku ne možemo sa sigurnošću tvrditi, no znamo da je letjela nekoliko minuta iznad Hrvatske i srušila se u Zagrebu”, rekao je premijer.
Brzina od 700 km/h
Vijeće za nacionalnu sigurnost priopćilo je da je letjelica u hrvatski zračni prostor ušla iz smjera istoka prema zapadu, odnosno iz zračnog prostora Mađarske, brzinom od 700 km/h na visini od 1300m.
U tijeku je kriminalističko istraživanje u suradnji kriminalističke policije i vojne policije, a u koordinaciji sigurnosno-obrambenog sustava poduzimaju se i druge mjere, uključujući i međunarodnu suradnju, posebice s NATO savezom, kako bi se utvrdile sve okolnosti događaja.