“Michael Martens i FAZ su bezočno, tendenciozno i zlonamjerno, mimo osnovnih etičkih načela i načela novinarske struke razgovor s Markom Perkovićem Thompsonom objavili na način da su, slikovito rečeno, prvo izrekli presudu, a onda dopustili optuženome da se brani.”, osvrnuo se povjesničar dr. sc. Ante Birin, viši znanstveni suradnik u Hrvatskom institutu za povijest na napise u njemačkom dnevniku o popularnom hrvatskom pjevaču Marku Perkoviću Thompsonu.
Analizu dr. sc. Ante Birina za Narod.hr prenosimo u cijelosti:
“Razgovor s Markom Perkovićem Thompsonom objavljen 19. srpnja o. g. u najuglednijem njemačkom dnevnom listu Frankfurter Allgemeine Zeitungu (dalje: FAZ) pod naslovom Weiße Weste, schwarzes Hemd (Bijela vesta, crna košulja) očekivano je dobio velik publicitet u domaćim, a i u dijelu stranih medija. Kako i na koji način je taj razgovor „prenesen“, nije tema ovog članka iako bi se i na tu temu mogla napisati poduža analiza. Uglavnom, bilo je tu različitih naslova. Od onih koji su se držali izvornika (On ispod svoje bijele veste nosi crnu košulju, https://www.novilist.hr/vijesti/svijet/njemacki-faz-objavio-razgovor-s-thompsonom-on-ispod-svoje-bijele-veste-nosi-crnu-kosulju/), preko onih analitičkih (Kršenje tabua kao poslovni model, https://www.dw.com/hr/njema%C4%8Dki-tisak-o-thompsonu-kr%C5%A1enje-tabua-kao-poslovni-model/a-54241978) i neočekivano “blagih” (Thompson za njemački list: Lojalnim Srbima u Hrvatskoj ne smeta ZDS, https://www.index.hr/vijesti/clanak/thompson-dao-veliki-intervju-za-njemacki-list-tvrdi-da-je-zrtva-antihrvatske-zavjere/2199506.aspx) do onih krajnje tendencioznih i klevetničkih koji Thompsonu pokušavaju imputirati antisemitizam (Napadaju me klevetnici, židovski suradnici, https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/najugledniji-njemacki-list-objavio-razgovor-s-thompsonom-napadaju-me-klevetnici-zidovski-suradnici-15009276).
Iako se trenutak objavljivanja razgovora naizgled doima kao posljedica interesa njemačkih medija za Marka Perkovića Thompsona, izazvanog poznatom nam epizodom s golmanom münchenskog Bayerna i njemačke reprezentacije – zbog čega podnaslov razgovora i glasi: „Tko je Thompson, hrvatski glazbenik, koji je Manuelu Neueru upravo priredio neugodnosti? Mi smo se s njime susreli.“ – taj je vremenski slijed sasvim slučajan.
Spomenuti razgovor s Thompsonom objavljen u FAZ-u dopisnik tog dnevnika za jugoistočnu Europu, Michael Martens, vodio je prije gotovo godinu dana, a razlog što je isti objavljen tek prije neki dan leži u činjenici što je novinar mjesecima čekao Thompsonovu autorizaciju teksta. Sve Thompsonove sumnje i nepovjerenje u objektivnost stranih novinara, zbog čega do sada i nije pristajao na razgovore za strane medije i zbog čega je autorizacija razgovora i trajala tako dugo – s obzirom da je Thompson kojemu se važe svaka riječ svaku riječ odlučio pomno i odvagnuti – pokazale su se, na žalost, sasvim opravdanima. Naime, ono što je napravio dotični novinar tog „najuglednijeg“ njemačkog dnevnog lista ulazi u anale povijesti novinarstva. Naravno, u negativnom smislu.
U duhu kakvog plaćenog (medijskog) ubojice i režimskog lista iz neke od zemalja “neliberalne demokracije”, kako zapadni mediji i novinari s visoka etiketiraju one europske zemlje u kojima stupanj “građanskih prava” (po njihovu mišljenju) nije na razini onih “razvijenih”, zapadnih zemalja, Michael Martens i FAZ su bezočno, tendenciozno i zlonamjerno, mimo osnovnih etičkih načela i načela novinarske struke razgovor s Markom Perkovićem Thompsonom objavili na način da su, slikovito rečeno, prvo izrekli presudu, a onda dopustili optuženome da se brani.
Naime, razgovor s Thompsonom nije objavljen na uobičajen način kakvog možemo svakodnevno vidjeti u medijima, gdje nakon kratkog uvoda o sugovorniku isti odgovara na pitanja novinara, pri čemu sam čitatelj temeljem iznesenih ocjena i argumentacije intervjuirane osobe može (i mora) stvoriti vlastiti zaključak, bez više ili manje suptilnog sufliranja i “navođenja” od strane novinara (ili uredništva). Umjesto toga, držeći se valjda visokih standarda zapadnoeuropskog novinarstva, Michael Martens i FAZ su u tiskanom izdanju objavili iznimno dug autorski tekst, pisan u esejističkoj formi, u koji je tek tu i tamo ubačena poneka rečenica iz samog razgovora kako bi poslužila kao pokriće autorovim ocjenama.
Sudeći o Thompsonu ne na temelju iznesenih ocjena i stavova već na temelju unaprijed oblikovane slike i osobnih dojmova, Martensov se „stručni“ i etički pristup može oslikati u jednoj jedinoj, završnoj rečenici iz njegova teksta: „Thompson se izdaje za bezazlena hrvatskog patriota, no on to ipak nije. Pod svojom bijelom vestom nosi on crnu košulju.“ Istina, dakle, ne leži u našim riječima i djelima. Istina leži u osobnoj impresiji i percepciji onih koji oblikuju našu virtualnu stvarnost. Cogito, ego sum. Mislim, dakle jesam ustvrdio je nekoć davno francuski filozof i znanstvenik Descartes, koji je cijeli svoj život posvetio jačanju i razvijanju “zdravoga razuma”. Koliko li smo samo napredovali od tada.
A razgovor s Thompsonom? Ah, da. Razgovor s Thompsonom, u kojem na zahtjev novinara Martensa nije bilo zabranjenih pitanja, objavljen je naknadno u mrežnom izdanju FAZ-a.
Odgovarajući na različita novinarska pitanja, od onih vezanih uz djetinjstvo i primanje u pionire, o vjeri i njezinu značenju u osobnom životu, o usporedbi s Cecom Ražnjatović, o zabrani inozemnih koncerata, o nadimku Thompson, o Bojni Čavoglave i pozdravu Za dom spremni (kao okosnicom Martensove a priori negativne radoznalosti) itd. Thompson je stvari stavio u realni i povijesni kontekst. Brojni stereotipi, lažne interpretacija i konstrukcije pali su pred snagom tih odgovora. Zato taj razgovor i nije smio proći bez autorova uvodnog komentatorskog teksta u kojem je ocjena i presuda iznesena suprotno bilo kojoj Thompsonovoj izjavi, objašnjenju i argumentu.”, ocijenio je dr. sc. Birin.
Jednako je ustvrdio i Marko Perković Thompson koji je putem svoje službene Facebook stranice pratiteljima poručio kako će uskoro objaviti originalni članak, koji u FAZ-u unatoč dogovoru nije objavljen.
“Uz čvrsti dogovor i obećanje kako će sve biti uredno prevedeno i u duhu našeg razgovora napisano, uključio sam i naše drage ljude iz hrvatske zajednice u njemačkoj koji su oko prijevoda i autorizacije uložili veliki trud jer su i oni bili uvjereni i zajedno sa mnom povjerovali da će intervju biti objavljen kako je i dogovoreno. Kao što smo vidjeli, u nedjeljnom tiskanom izdanju FAZ-a umjesto dogovorenog intervjua zamislite izašao je tekst u kojem se novinar Michael Martens osvrće na razgovor sa mnom… Michael Martens, vjerojatno nezadovoljan mojim odgovorima, pola članka posvetio svom mišljenju, prosuđivanju, ocjenjivanju i osuđivanju mene i moga lika i djela, a što naravno nas je uvjeravao kako se takvo što njemu kao profesionalcu ne može dogoditi već će biti objavljen autorizirani intervju.”, istaknuo je Marko Perković Thompson.