Subota, 5 travnja, 2025
11.6 C
Zagreb
Pratite nas:

(AUDIO) Kuščević o referendumu GI Narod odlučuje: ‘Sve kad bi Ustavni sud ne znam što rekao, nema potrebnog broja potpisa’

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne vidim što bi Ustavni sud više o ovome mogao razgovarati,“ kazao je HDZ-ov ministar uprave Lovro Kuščević gostujući na HRT-u u emisiji A sada Vlada, prije sjednice saborskog Odbora za Ustav i Poslovnik na kojoj se danas raspravljalo o temi koja izaziva najviše interesa u javnosti, a riječ je o izvješću Vlade o referendumskim inicijativama. Inicijative su i zatražile da budu prisutne u saborskom Odboru, ali njihovi predstavnici nisu imali pravo riječi.

„Pa, dakle, inicijative su zatražile da nazoče sjednici saborskog Odbora. To je Sabor odobrio. Ja vjerujem da će saborski Odbor prihvatiti izvješće koje je Vlada RH napravila. Izvješće je vrlo precizno, detaljno, opširno, 50 i nešto, 60 stranica. Evo, i Ustavni sud se očitovao kako je izvješće korektno, kako je Vlada u svim svojim postupcima poštovala i zakon i Ustav. Ja vjerujem da će Odbor prihvatiti naše izvješće, i da će ga uputiti u plenarnu sjednicu Hrvatskog Sabora.“, ustvrdio je ministar.

O priopćenju prof. Podolnjaka kojim se traži jači angažman i veća odgovornost Ustavnoga suda

„Dopuštam i različita mišljenja, međutim, tu se radi čisto o političkom stavu, dakle, Most kao i uvijek, jedna populističk stranka, koja evo nastoji određenoj grupi birača se dodvoriti, pa evo i dovodi ih u zabludu. Mislim da je jasno Ustavni sud rekao, evo jednoglasno uz jedno izdvojeno mišljenje kako je cijela procedura transparentna. Zakon i Ustav su jasni. Hrvatski sabor je taj koji donosi odluku o raspisivanju ili ne raspisivanju referenduma. Nema Ustavni sud nikakvu ingerenciju nad time. Činjenica je evo da inicijative nisu prikupile potreban broj glasova za raspisivanje referenduma, to je bilo 10 posto, I ne postoje ni zakonski ni tehnički preduvjeti da bi se takav referendum raspisao. Da su kojim slučajem inicijative skupile potreban broj potpisa, tada bi se Sabor mogao obratiti Ustavnom sudu da se očituje o ustavnosti samog pitanja. Međutim ovdje nisu oni osnovni tehnički preduvjeti ispunjeni, dakle, ne vidim što bi Ustavni sud više o ovome mogao razgovarati”, smatra Kuščević.

O odluci u Saboru gdje HDZ ima većinu i propitivanju ustavnosti pitanja

„Što će sabor napraviti to ćemo vidjeti ali nema razloga za to jer, sve i kad bi Ustavni sud ne znam što rekao, evo, nema potreban broj potpisa i prema tome nema osnove za raspisivanje referenduma.“

„Što se nas tiče priča je već davno zatvorena. Gledajte, Hrvatski sabor može odlučiti da raspiše referendum i samo temeljem jednog potpisa. Dakle sabor ima ovlast o nekom važnom društvenom političkom pitanju raspisati referendum, neovisno o tome koliki postoji broj potpisa, da li uopće ima potpisa, na svoju inicijativu itd… Međutim, po zakonu o referendumu, ova stvar će biti završena kada Hrvatski sabor prihvati izvješće Vlade, koje su sve nadležne institucije ocijenile vrlo korektno, u skladu sa zakonom i u skladu sa Ustavom. Prema tome, ja mislim i zaista očekujem da inicijative više shvate i priznaju…u redu, zahvaljujemo Vladi RH, zahvaljujemo MUP-a, ministarstvu Uprave, DIP-u, AZOP-a što su na jedan korektan način obavili cijeli posao. Priznajemo, nismo uspjeli skupiti dovoljan broj potpisa, radili smo manipulacije, varali smo, radili smo stvari koje se ne rade u normalnim demokracijama, i evo ga, čekat ćemo neku novu priliku, pokušat ćemo ponovo itd. Jer stvarno bi bilo već vrijeme da se zatvori ova tema i da se posvetimo konačno problemima Hrvatske, a to je gospodarstvo i demografija.“

O ‘sagi s referendumskim inicijativama’ i izradi novog zakona o referendumu

„Pa upravo da bi se ovakve, u nekim trenucima i čak i neke mučne situacije izbjegle u budućnosti, mi smo pristupili izradi novog zakonskog rješenja. Naime, postojeći zakon je pun praznina, nedorečenosti. Financiranje nije uređeno. Sami rokovi u kojima i Vlada mora nešto napraviti, dakle, prekontrolirati potpise nisu definirani. Način provjere nije definiran, rokovi u kojima inicijative moraju predati te potpise nisu definirani. Zaista, ako je iti jedna Vlada u povijesti ove države želi slušati narod, radi za narodne interese, to je Vlada Andreja Penkovića. I zaista, mi želimo da i referendum, kao jedan dobar oblik neposredne demokracije zaživi. Želimo ga regulirati. Želimo da naši sugrađani ostvaruju sva prava temeljem svih zakona, pa i temeljem zakona o referendumu. Ne želimo da se ovakve zloupotrebe događaju što su se događale od strane ovih dviju inicijativa. Taj zakon je već u visokoj fazi dorade, radne skupine su imale nekoliko sastanaka. Radne skupine su sastavljene od stručnjaka iz MUP-a, AZOP-a, DIP-a, zatim su tu ustavno pravni stručnjaci, i ja vjerujem da će taj zakon vrlo brzo ugledati svjetlo dana. Sasvim sigurno već u prvom tromjesečju on će se naći na e-savjetovanju.“

O financiranju referendumskih inicijativa

„To je predmet financiranja referendumskih aktivnosti, predmet drugog zakona koji je prošao već prvo čitanje u saboru, to je zakon o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma. Pa meni je nejasno zašto predsjednici inicijativa, zašto određene skupine u društvu imaju toliko protiv transparentnosti u financiranju svojih aktivnosti? To je nečuvena doza protivljenja tome da referendumske inicijative jasno moraju prikazati tko vas je financirao, sa kolikim iznosom i koliko ste novaca potrošili, a koliko vam je ostalo. A mi s ovim zakonom točno preciziramo da svaki onaj koji uplati preko 5000 kn mora se potpisati ugovor, da ljudi koji financiraju bilo referendumske inicijative, bilo političke stranke, bilo HDZ ili SDP, bilo koga drugog, mora jasno potpisati izjavu da nije dužan državi, da se protiv njega ne vodi ovršni postupak. Pa nećemo valjda dopustiti da takve vrlo važne stvari, inicijative koje mogu mijenjati Ustav, da ih financiraju neka interesna društva koja možda rade i protivno interesima države. Dakle, mi zaista samo želimo uvesti transparentnost i naravno, reguliramo što sa ostatkom novca. Jer gledajte, imamo nekih indicija da su neke inicijative uprihodile milijunske iznose za potporu referenduma, potrošili nešto manje, što s time novcem koji je ostao? Pa neće se to valjda dijeliti među ljudima koji su organizirali referendum, već smo to propisali da se mora uplatiti u humanitarne svrhe itd. Dakle zaista želimo urediti sve političke aktivnosti u RH, pa tako i referendum na jedan transparentan način, kako bi naši sugrađani znali tko koga financira, s kojim novcem i što s tim novcem“, tvrdi ministar.

Svaka slijedeća referendumska inicijativa ide po novim pravilima?

„Ja mislim da da, evo, ukoliko se ne pojavi nekako jako brzo nova inicijativa, mislim da će ubuduće sve referendumske inicijative u RH ići po novim zakonima, kako zakon o financiranju, tako i zakon o referendumu, i da će se oni onda odvijati na jedan transparentan način, da nećemo imati ovakve nedoumice u društvu, pa da vidimo jel’ imamo neke političke stranke poput Mosta, koji to nastoji izvrtati činjenice ne bi li se dodvorili svojim biračima.“, zaključuje ministar Kuščević.

Cijelo gostovanje ministra Kušćevića poslušajte na HRT-u:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci