Banac: Gotovac se osobito suprostavljao ‘hrvatskoj šutnji’ u vrijeme komunističkog totalitarizma

Hrvatski pjesnik, esejist, filozof, novinar i političar Vlado Gotovac (1930.-2000.) imao je slojevit život, ali njegova bogata djelatnost do sada nije dovoljno istražena, ocijenjeno je u petak u Splitu na znanstvenom skupu pod naslovom “Misao na vječnost”, organiziranom u povodu 15. godišnjice njegove smrti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor i povjesničar Ivo Banac istaknuo je kako se u vezi s Gotovcem preskaču ključna pitanja, a jedno je od njih da je njegov odnos prema komunističkome totalitarnom susatvu bio konzistentno negativan i da se on suprostavljao tom sustavu.

“Gotovac se osobito suprostavljao ‘hrvatskoj šutnji’ u vrijeme komunističkog totalitarizma”, istaknuo je Banac.
Podsjetio kako je skupa s Gotovcem bio kritičar prvoga hvatskog predsjednika Franje Tuđmana.

“Mi se nismo suprostavljali Tuđmanu zato što bismo bili protiv Hrvatske, nego smo se suprostavljali jer smo znali da to (tadašnja Tuđmanova politika) kompromitira Hrvatsku”, rekao je Banac.
Govoreći o raskolu unutar HSLS-a i sukobu između Vlade Gotovca i Dražena Budiše, ustvrdio je kako su u tom sukobu “suflirali ljudi iz kruga oko Vesne Pusić i Slavka Goldsteina”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po Bančevu tumačenju, u zbivanja u HSLS-u, u kojem je i osobno bio angažiran, uključila se i “duboka država”.

“Kad spominjem ‘duboku državu’, onda bih podsjetio na činjenicu da je vozač Vlade Gotovca, koji je kasnije bio i moj vozač, svojedobno bio vozač Ivice Račana, Milke Planinc i Jakova Blaževića”, rekao je Banac i dodao kako je to dokaz naivnosti u HSLS-u.

Smatra kako je veliki propust što se u posljednje vrijeme u Hrvatskoj najmanje govori o političkom djelovanju Vlade Gotovca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mnogi rade na tome da od Gotovca naprave jednu vrstu bezazlene ikone, a da se nikad ne govori o tome što je on stvarno zastupao, i da ga se predstavi nekakvom moralističkom ličnošću koja inače, u ovim našim krajevima, trenutno nedostaje. To je falsifikat”, rekao je Banac.
Dodao je kako treba govoriti o “stvarnom Gotovcu koji je od krvi i mesa”, ali koji je zastupao jednu političku liniju koja nam nedostaje.
Po Bančevim riječima, Gotovac je iznimno važan za promicanje liberalne misli, a zauzimao se za jednu vrstu “kršćanskog liberalizma”.

“Gotovac je doživljavao Crkvu svojom majkom, ali nije sve što iz nje izlazi doživljavao na način da to treba slijediti”, istaknuo je Banac.

Zoričić: Vlado Gotovac u komunističkom sustavu bio više od 40 godina pod prismotrom Udbe

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Organizacijskog odbora tog znanstvenog skupa prof. Filip Zoričić, koji priprema doktorsku disertaciju o životu i djelu Vlade Gotovca, rekao je kako je na temelju arhiva bivše Službe državne sigurnosti (SDS) i Udbe, pohranjenog u Državnom arhivu Hrvatske, došao do saznanja da je Vlado Gotovac u komunističkom sustavu bio više od 40 godina pod prismotrom Udbe.

“U tim dosjeima se, primjerice, navodi kako je Gotovac širio ustašku ideologiju, da je ideološki neprijatelj svega što je ‘naše’ marksističko, da je širio uvjerenja kako je SR Hrvatska bila potisnuta u SFRJ, da je pravio nacionalističke ispade, a u Udbinom zapisu s jednog sastanka sa skupinom novinara 1960. navodi se kako je Gotovac tom prigodom zastupao neprijateljske stavove o tadašnjem sistemu”, rekao je Zoričić.

Perković-Paloš: Gotovac bio idealist i nedostajalo mu je političke realnosti

Profesorica splitskoga Filozofskog fakulteta Andrijana Perković-Paloš smatra da je Gotovac bio idealist i da mu je nedostajalo političke realnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iako je Gotovac kritizirao Tuđmana, njih dvojica imaju sličnosti – bili su zaljubljenici u Hrvatsku i njezinu teritorijalnu cjelovitost, a obojica su bili zaljubljenici i u hrvatsku povijest”, rekla je.

Kukoč: Glavni generatori sukoba između Gotovca i Budiše u vrijeme raskola u HSLS-u bili su Zlatko Kramarić i Jasna Omejac

Profesor Mislav Kukoč rekao je za Gotovca da je bio intelektualac kojemu je bila strana politička pragma te da po vokaciji nije bio politički lider.

“Glavni generatori sukoba između Gotovca i Budiše u vrijeme raskola u HSLS-u bili su Zlatko Kramarić i Jasna Omejac”, ustvrdio je Kukoč.

Simona Gotovac, supruga pokojnog Gotovca, rekla je nazočnima da je on bio žrtva komunističkog totalitarizma u bivšoj Jugoslaviji u kojoj je proveo šest godina u zatvoru, a 20 godina bio je isključen iz svih kulturnih ustanova.

Znanstveni skup o Vladi Gotovcu organizirali su Filozofski fakultet iz Splita i Institut Mediterran iz Pule.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.