Zastupnik Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica upozorio je u Hrvatskom saboru na korupciju na višim razinama politike. Prozvao je ministra Beroša jer još nije objavio koliko će se izdvojiti za cjepiva.
“Upozorio bih kolege u Saboru, ali i hrvatsku javnost da se korupcija ne odvija samo u hrvatskoj politici. Gdje su ulozi još veći, u Bruxellesu, imamo sve češću pojavu korupcije i zloupotrebe moći. Možda je najskandalozniji primjer onaj koji se sad istražuje, a to je zajednička nabava cjepiva. Ministar Beroš još mi nije precizno odgovorio koliko će Hrvatska izdvojiti do kraja ove godine za cjepiva koja nam ne trebaju, ali već znamo, na razini EU-a, da su u dogovoru s Pfizerom naručena 1, 8 milijardi doza”, kaže Bartulica.
Korupcija se ne odvija samo kod nas.
Tamo gdje su ulozi još veći, u Bruxellesu, svjedočimo zloupotrebi moći i velikim korupcijskim skandalima!
Najveća afera je zajednička nabava cjepiva, a min. Beroš još uvijek nije odgovorio koliko ?? izdvaja novaca za nešto što nam ne treba.⬇️ pic.twitter.com/PQfM0r0Ltp— Stephen Nikola Bartulica (@StjepoBartulica) April 21, 2023
Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Istražuje se nabava cjepiva protiv koronavirusa u Europskoj uniji
>Bartulica: Koliko je cjepiva naručeno i zašto, kad nema interesa? Vlada odgovara hrvatskom narodu, a ne dioničarima Pfizera
Ugovori nisu dostupni javnosti
Dodaje da se zato vode istrage i da su pojedinci u problemima.
“Dakle puno je toga što se u naše ime donosi i odlučuje na višoj razini. Naši građani nisu upućeni do kraja u te detalje pa ni ne mogu biti jer su ti ugovori i dalje netransparentni i nisu dostupni javnosti pa istražitelji moraju kopati po tome. Europska komisija zapravo gubi veliki ugled zbog toga. Ali ne samo zbog te afere. Europski parlament ima neviđene afere vezano za kupovinu utjecaja i slično. Europske institucije kao takve mogu služiti nama i da promičemo naše interese, ali postaju nažalost sve više mjesto gdje se korupcija na najvišoj razni odvija. I naši građani bi to trebali znati”, zaključuje Bartulica.
Podsjetimo, Bruxelles je u svibnju 2021. potpisao ugovor s Pfizerom i BioNTechom o kupnji do 1,8 milijardi doza cjepiva, a zbog velikog javnog interesa Ured europskog javnog tužiteljstva (EPPO) u listopadu prošle godine otvorio je istragu o kupnji Pfizerovog cjepiva protiv koronavirusa.