Beljakovo zazivanje ‘bratstva i jedinstva’ birači nisu nagradili: Hoće li ostati predsjednik HSS-a?

Beljak
Zagreb, 7.9.2017.- Predsjedništvo Hrvatskog sabora održalo je sjednicu na kojoj je bilo govora o dnevnom redu predstojeæe saborske sjednice, o planu meðuparlamentarnih aktivnosti do kraja 2017. i o prijedlogu kriterija za odobravanje službenih putovanja zastupnika u okviru meðunarodnih aktivnosti Hrvatskog sabora. Na slici Krešo Beljak. foto HINA/ Denis CERIÆ/ ua

Na parlamentarnim izborima koji su održani 5. srpnja, Restart koalicija doživjela je snažan poraz. Dok je predsjednik SDP-a Davor Bernardić odmah najavio da je spreman otići s čela stranke, još nije poznato hoće li Krešo Beljak ostati na čelu Hrvatske seljačke stranke koja je osvojila tek 2 mandata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HSS posljednjih godina masovno napuštaju brojni njezini članovi nezadovoljni politikom koju, protivno volji članstva, provodi Krešo Beljak. Zbog Beljakovih kontroverznih izjava često se tražila njegova smjena s mjesta predsjednika HSS-a, a budući da takvi zahtjevi nisu ispunjeni izlazili su i cijeli ogranci stranaka.

Beljakovu stranku je pred izbore napustilo čak šest stranačkih organizacija: općinske organizacije, Kalinovac, Podravske Sesvete, Sveti Ivan Žabno, Koprivnički Ivanec te HSS iz Koprivničkih Brega i HSS iz Čepina.

U državi devastiranje poljoprivrede i iseljavanja, Beljak seljačku stranku pretvorio u ‘progresivnu’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom godina koje je proveo na čelu stranke, Krešo Beljak je izbacio veliku većinu svojih kritičara, a potpunu transformaciju stranačke politike okrunio je 2018. godine na programskoj Glavnoj skupštini, koja je prihvatila Nacrt novog stranačkog programa pod nazivom “Nova Republika“.

Po tom programu, istaknuto je kako ‘konzervativna opcija postaje prošlost’, a HSS se definira kao ‘progresivna, republikanska i zelena stranka’.

>Na kojim je načelima Stjepan Radić utemeljio Hrvatsku seljačku stranku – koju Krešo Beljak danas uništava?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Verbalni delikt u HSS-u: Predsjedništvo ustvrdilo da se javnim kritiziranjem Beljaka krši statut stranke

U priopćenju povodom prihvaćanja novog programa, navedeno je kako stranka ponovno postaje “moderna, tolerantna, proeuropska i socijalno osviještena politička stranka”. Beljak je od tada često isticao prava manjina kao politički priroritet, a na prijemu Srpskog narodno vijeća izjavio je: “Duboko vjerujem u bratstvo i jedinstvo srpskog i hrvatskog naroda”.

Pri tome vrijedi istaknuti da je u slučaju HSS-a, ova transformacija stranke ipak bila netipična, budući da je stranka postala najpoznatija po tome što je na njenog vođu izvršen atentat upravo za vrijeme “bratstva i jedinstva” kojem se Beljak ponovno nada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beljakov uzor: Ljevičarski premijer koji je objavio rat Crkvi

Nakon što je i službeno promijenio profil stranke, Beljak na Twitteru otkriva tko mu je uzor u modernoj politici. Novi Beljakov idol postao je Pedro Sanchez, španjolski socijalistički premijer. Iz Beljakove objave jasno je da mu je Sanchez idol baš zato što je tijekom prisege odbio položiti ruku na Bibliju i križ te najavio raskidanje ugovora s Vatikanom.

Inače, Sanchez je u predizbornoj kampanji najavio rat pravima Katoličke crkve. Obećao je raskidanje konkordata Španjolske i Svete Stolice potpisanog 1979. godine, izbacivanje vjeronauka iz javnih škola, dokidanje državnih donacija katoličkim školama te ukidanje bilo kakvog financiranja katoličkih ustanova novcem iz proračuna.

Beljak: Fašisti u bivšoj Jugoslaviji i drugim zemljama su, nažalost, pobjegli Udbi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od većih skandala zabilježenih za njegovo vrijeme na čelu HSS-a jest kada je objavio na Twitteru kako zloglasna jugoslavenska tajna policija UDBA nije likvidirala dovoljno ljudi.

Naime, Beljak je u raspravi na Twitteru opravdavao politička ubojstva emigranata za vrijeme komunističke Jugoslavije.

Rrasprava se odvijala ispod objave Katie Pavlich, Amerikanke hrvatskih korijena, koja je napisala kako je njezina obitelj u to doba trebala sastavljati popis gostiju kako bi to jugoslavenska vlada mogla kontrolirati, što je izazvalo niz komentara.

“Jugonostalgičari zaboravljaju da je bilo preko 100 političkih ubojstava izvan Jugoslavije od 1945. do 1990. godine. Udba je bila aktivna u svakoj hrvatskoj emigrantskoj zajednici u SAD-u, Njemačkoj, Kanadi i Australiji”, napisao je jedan korisnik, a Beljak mu je odgovorio:

Preko 100? Očito ne dovoljno. Vidjeli smo tko je radio sr*nja i tko je uzrokovao ratove od ’91. do ’99. Fašisti u bivšoj Jugoslaviji i drugim zemljama koji su, nažalost, pobjegli Udbi”.

Beljak je i nešto kasnije na Twitteru objavio: “I onda se sva sretna i ozarena vratila u slobodnu i demokratsku Hrvatsku čim je mogla. Yes 😂😂”

Beljak o izjavi koja je zgrozila Hrvatsku: ‘Radi se o nespretnom tweetu’

Beljak se nakon brojnih osuda za govor mržnje, koje su došle i izvan i unutar HSS-a ispričao.

”U vezi ovog mog nespretnog i nesretnog tweeta. Taj tweet je dio šire rasprave, pune uvreda i laži. No, nebitno. Žao mi je što se iz moje objave dalo zaključiti kako podržavam politička ubojstva, a to, naravno, nije istina. Žalim i ako sam nekoga uvrijedio. Pogriješio sam”, napisao je Krešo Beljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.