Beljak smatra da bismo trebali ‘manje slaviti Oluju i okrenuti se budućnosti’

Krešo Beljak
Foto: fah

Krešo Beljak, predsjednik HSS-a bio je gost N1 Studija uživo gdje komentirao kako bi trebalo manje slaviti Oluju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je i ove godine proslavila Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 27. obljetnicu vojno-redarstvene operacije “Oluja”, kojom je u 84 sata oslobođeno 11.000 četvornih kilometara okupiranog područja u sjevernoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu.

> Oluja: Znate li da se o ovoj vojno redarstvenoj operaciji uči na američkim vojnim učilištima?

“Mislim da bi 30 godina nakon rata bi ipak trebali malo manje, neću reći slaviti, nego stavljati u povijesni kontekst. A ne da iz godine u godinu proslave budu sve zvučnije i veće. Onda se tu neminovno otvara prostor za iskrivljanje prošlosti. Oluja je oslobodilačka operacija i ona je donijela mir Hrvatskoj i Bosni i Hercegovina. Ona je sigurno spriječila novu Srebrenicu u Bihaću. Kad se gleda povijesni kontekst, prošlo je 27 godina i mislim da bi trebali ići prema smirivanju te situacije. Iskrivljava se prošlost i mislim da bi hrvatski put trebao biti okrenut prema budućnosti”, kazao je Beljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radićevsku stranku odvukao je daleko na lijevi spektar

Podsjetimo, Krešo Beljak na čelu je najradikalnije lijevog saborskog kluba. U svoje je redove primio i Radničku frontu na čelu s Katarinom Peović.

Riječ je o procesu koji Beljak u HSS-u godinama provodi. Radićevsku stranku odvukao je daleko na lijevi spektar, o problemima seljaka i poljoprivrede progovara rijetko, no zato je preuzeo narativ ekstremno lijeve političko-društvene opcije u Hrvatskoj čiji je postao miljenik. Žestoko zagovara tzv. “pravo na abortus”, ne propušta poduprijeti homoseksualnu agendu, izjednačava krivnju za rat hrvatske i srpske strane….

Na prijemu Srpskog narodno vijeća izjavio je: “Duboko vjerujem u bratstvo i jedinstvo srpskog i hrvatskog naroda”. Pri tome vrijedi istaknuti da je u slučaju HSS-a, ova transformacija stranke ipak bila netipična, budući da je stranka postala najpoznatija po tome što je na njenog vođu Stjepana Radića izvršen atentat upravo za vrijeme “bratstva i jedinstva” kojem se Beljak ponovno nada, kao što je portal Narod.hr ranije pisao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od većih skandala zabilježenih za njegovo vrijeme na čelu HSS-a jest kada je objavio na Twitteru kako zloglasna jugoslavenska tajna policija UDBA nije likvidirala dovoljno ljudi.
Naime, Beljak je u raspravi na Twitteru opravdavao politička ubojstva emigranata za vrijeme komunističke Jugoslavije.

Rasprava se odvijala ispod objave Katie Pavlich, Amerikanke hrvatskih korijena, koja je napisala kako je njezina obitelj u to doba trebala sastavljati popis gostiju kako bi to jugoslavenska vlada mogla kontrolirati, što je izazvalo niz komentara.

Prema Beljaku, Udba nije bila dovoljno efikasna

“Jugonostalgičari zaboravljaju da je bilo preko 100 političkih ubojstava izvan Jugoslavije od 1945. do 1990. godine. Udba je bila aktivna u svakoj hrvatskoj emigrantskoj zajednici u SAD-u, Njemačkoj, Kanadi i Australiji”, napisao je jedan korisnik, a Beljak mu je odgovorio:

“Preko 100? Očito ne dovoljno. Vidjeli smo tko je radio sr*nja i tko je uzrokovao ratove od ’91. do ’99. Fašisti u bivšoj Jugoslaviji i drugim zemljama koji su, nažalost, pobjegli Udbi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je ostao na čelu stranke?

Unatoč skretanju ulijevo što je na posljednjim parlamentarnim izborima rezultiralo s tek osvojena dva mandata u Hrvatskom saboru, Beljak je ostao na čelu HSS-a. No pitanje je kako.

Posljednji pokušaj da se stranka izvuče iz njegovih ralja i vrati na svoj pravi put zbio se 2020.

Iako se Beljak do tada već riješio istaknutih članova poput Marijane Petir koju je iz stranke izbacio 2017., preostali HSS-ovci pokušali su stranku vratiti na pravi put, no Beljak je ponovno izabran i to, kako je njegova unutarstranačka oporba upozoravala, prevarama, falsificiranjem zapisnika i slično.

U Pupovčevim ‘Novostima’ hvalio Jugoslaviju i relativizirao krivnju za rat

U intervjuu u Novostima Srpskog narodnog vijeća Milorada Pupovca, hvalio je Jugoslaviju kazavši kako je “Hrvatska je u sklopu Jugoslavije bila svjetski faktor, danas, nažalost, nismo nikakav, ni europski, a kamoli svjetski”. Progovorio je i o najsjajnijoj pobjedi Hrvatske vojske – vojno-redarstvenoj akciji Oluja dovevši pod znak jednakosti Hrvate i Srbe.

“Svatko treba počistiti u svom dvorištu i zato uvijek govorim o srpskim žrtvama u Oluji. Ne smije se zaboraviti stradanje Hrvata 1991., ali ni Srba 1995., kad nismo bili na razini na kojoj smo trebali biti”, kazao je Beljak u Novostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.