Site icon narod.hr

Birokracija oko ‘promjene spola’ na kušnji: U ime obitelji traži ocjenu ustavnosti

promjenu

Na slici Zoran Milanović i SDP-ov ministar zdravstva Siniša Varga/ Foto: Fah, Istocj by Getty images/ Montaža: Narod.hr

Udruga U ime obitelji podnijet će danas Ustavnom sudu RH prijedlog za pokretanje postupka ocjene suglasnosti sa zakonom i Ustavom Republike Hrvatske Pravilnika o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije te utvrđivanja uvjeta i pretpostavki za ”promjenu spola” i/ili života u drugom rodnom identitetu te ocjenu ustavnosti Zakona o maticama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da je za ”promjenu spola” u Hrvatskoj dovoljna samo izjava, omogućili su to Zoran Milanović i njegova vlada 2013. godine. No valja spomenuti da je za to HDZ već ranije pripremio teren 2011. godine kada je donesen Pravilnik o promjeni spola.

Milanovićeva vlada omogućila je ”promjenu spola” na način da je dovoljna samo izjava osobe koja to želi napraviti. Dakle nisu potrebne nikakve kirurške intervencije niti posebni dokazi. Omogućeno je to izmjenom Zakona o maticama, koji je do sada mijenjan četiri puta.

U kontekstu ovih izmjena i dopuna Zakona o državnim maticama Milanovićev ministar zdravstva Siniša Varga svojedobno je donio i Pravilnik o medicinskoj dokumentaciji potrebnoj za ”promjenu spola”. Pravilnikom je imenovana i lista tzv. stručnjaka za ”promjenu spola”, mahom svi istog ideološkog okvira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Za 'promjenu spola' dovoljna izjava: Milanović i SDP omogućili su to 2013., Bartulica traži izmjenu Zakona

Omogućili su to Zoran Milanović i njegov SDP 2013. godine, a čini se da to ne smeta ni HDZ-u Andreja Plenkovića.

Zakon o maticama četiri puta je mijenjan, a Milanovićeva vlada je novim izmjenama omogućila i ”promjenu spola” samo izjavom

Državne matice su evidencije o osobnim stanjima građana u koje se upisuju činjenice rođenja, sklapanja braka i smrti i drugi podaci o tim činjenicama utvrđeni zakonom. Zakon o državnim maticama je od osamostaljenja Hrvatske četiri puta mijenjan. Zakon iz 1993. primjenjivao se od 1994. do 2013. Godine 2013. donesen je novi – koji je bio na snazi od 2013. do 2019. Novi je potom bio na snazi od 2020. do 2022. A 2022. godine Hrvatski sabor ponovno je promijenio taj zakon i on je na snazi od 1. siječnja 2023. godine.

U vrijeme Vlade Zorana Milanovića Hrvatski sabor je 2013. godine donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o državnim maticama kojim je u Zakon dodan novi članak 9.a. Ovaj članak odnosi se na ”promjenu spola”.

”Promjena spola kao izmjena podataka u temeljnom upisu upisuje u maticu rođenih na temelju rješenja nadležnog upravnog tijela. Rješenje o upisu promjene spola u maticu rođenih donosi se na temelju mišljenja nadležnog tijela o promjeni spola ili o životu u drugom rodnom identitetu. Sukladno medicinskoj dokumentaciji nadležnog liječnika ili zdravstvene ustanove. Način prikupljanja medicinske dokumentacije iz stavka 1. ovoga članka te utvrđivanje uvjeta i pretpostavki za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu, propisat će se posebnim propisom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> ‘Promjena spola’ u Hrvatskoj obavlja se na teret HZZO-a, no ne žele otkriti koliko je na to potrošeno
>Kako je promjena spola polako ulazila u hrvatski sustav: Tko je to omogućio i kakav lobi stoji iza toga?

Pravilnik i lista stručnjaka za ”promjenu spola”

Milanovićev ministar zdravstva Siniša Varga donio je i Pravilnik o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije koja je potrebna za ”promjenu spola”.

”(1) Prikupljanje medicinske dokumentacije i utvrđivanje uvjeta i pretpostavki za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu temelji se na:

– načelu humanosti zaštite prava pacijenata,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– načelu zaštite dobrobiti i prava djeteta,

– načelu zabrane diskriminacije,

– načelu zaštite tajnosti osobnih podataka.

(2) Nijedna osoba ne smije biti prisiljena na podvrgavanje medicinskim postupcima, uključujući kiruršku prilagodbu spola, sterilizaciju ili hormonsku terapiju, kao uvjet za priznanje promjene spola ili života u drugom rodnom identitetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(3) Svaka osoba ima pravo na poštivanje njezinog osobnog i obiteljskog života u skladu s vlastitim rodnim identitetom” – navodi Vargin pravilnik.

Osim što se u pravilniku spominje da nijedna osoba ne smije biti prisiljena na tranziciju, spominju se i druge stavke. Navodi se da potrebnu medicinsku dokumentaciju moraju izdati  s ”stručnjaci iskustvom i edukacijom. I to iz područja zdravstvene zaštite ‘transrodnih’ osoba, uvrštenih na Listu stručnjaka koju donosi ministar nadležan za zdravlje.”

>RH: Epidemija ‘promjene spola’ među mladima: tko su stručnjaci koji im to omogućuju

Na listi stručnjaka su bračni par Nataša i Dražen Begić, Iva Žegura, Vesna Antičević, Marina Grubić, Davor Moravek, Nenad Jakušić, Davorka Šarić, Velimir Altabas, Srećko Budi,Miroslav Dumić, Gordana Stipančić, Dražen Butorac i Jasenka Grujić. O njima i njihovoj ideološkoj povezanosti Narod.hr je već ranije pisao. Na listi je bio i psihijatar dr. Goran Arbanas. No on je tražio da ga se makne s liste jer su postojali pritisci na njega osobno i na Kliniku za psihijatriju Vrapče od strane aktivističke udruge.

Možda će vas zanimati

Dr. Arbanas napustio listu stručnjaka za 'promjenu spola' zbog pritisaka aktivističke udruge

Ne želeći se izlagati pritiscima, niti on niti institucija u kojoj radi, povukao se iz područja odnosno s liste stručnjaka za promjenu spola

Pravilnik o promjeni spola iz 2011.

Zakon iz 1993. spominje ”promjenu spola”, tj. navodi da se u maticu rođenih, kao naknadni upis i bilješke, upisuje ”promjena spola”. Međutim, osim što to spominje, ne daje nikakve druge odredbe o tome niti to pobliže definira. Bitna odredba glede toga donesena je 2011., u vrijeme Vlade Jadranke Kosor. Tada je ministar zdravstva Darko Milinović donio ”Pravilnik o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije o promjeni spola” koji uređuje pravnu promjenu spola u dokumentima.

Dakle, ne radi se o intervenciji u zakon, već o pravilniku koji je donijelo Ministarstvo zdravstva. Pravilnik među ostalim, propisuje: ”Mišljenje Nacionalnog zdravstvenog vijeća o promjeni spola predstavlja dokumentaciju na temelju koje se provodi postupak upisa promjene podatka o spolu u matici rođenih osobe.  Ako je podnositelj/ica maloljetna osoba osobne podatke o roditeljima ili skrbniku upisuju i potpisuju roditelji ili skrbnik.”

Time su otvorena vrata za službenu ”promjenu spola” u matici rođenih, odnosno, u osobnim dokumentima. I to za one osobe koje nisu obavile kiruršku operaciju ”promjene spola”. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version