Za ‘promjenu spola’ dovoljna izjava: Milanović i SDP omogućili su to 2013., Bartulica traži izmjenu Zakona

milanović SDP
Foto: fah, Thinkstock, montaža Narod.hr

Na konferenciji za medije održanoj u Saboru u ožujku ove godine zastupnik Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica govorio je o Zakonu o maticama i potrebi definiranja što je to žena. Zanimljivo je kako je ova važna tema prošla nezapaženo ili je namjerno ignorirana od strane mainstream medija, iako je apsurdna situacija da je za ‘promjenu spola’ zapravo dovoljna samo izjava. Omogućili su to Zoran Milanović i njegov SDP 2013. godine, a čini se da to ne smeta ni HDZ-u Andreja Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rekao bi – stop transrodnom ludilu. Zato ću pokrenuti zakonsku inicijativu da se spol od rođenja ne može naknadno mijenjati, a vezano za razne dokumente, od osobne iskaznice i slično. To što se događa u Americi nam je upozorenje – treba zaustaviti ovo agresivno nametanje rodne ideologije i transrodnog pokreta”, rekao je Bartulica u ožujku.

Bartulica je pokrenuo inicijativu kako bi se spriječilo naknadno ‘mijenjanje spola’ u raznim dokumentima, uključujući osobne iskaznice. U proceduru je ovaj prijedlog ušao u srpnju 2023. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

O čemu je zapravo riječ?

Zakon o državnim maticama je od osamostaljenja Hrvatske četiri puta mijenjan. Zakon iz 1993. primjenjivao se od 1994. do 2013. Godine 2013. donesen je novi – koji je bio na snazi od 2013. do 2019., a zatim je donesen novi koji je bio na snazi od 2020. do 2022. Prošle je godine Hrvatski sabor ponovno promijenio taj zakon i on je na snazi od 1. siječnja ove, 2023. godine.

> USUD: Zakon koji omogućuje ‘promjenu spola’ izjavom osobe da ‘živi u drugom rodnom identitetu’ je ustavan
> Švicarska poput Hrvatske ozakonila promjenu spola izjavom osobe da ‘živi u drugom rodnom identitetu’
> Dr. sc. Pleić, dr. Vukušić i Periš o rodnoj ideologiji: Ima li zahtjeva za promjenu spola u našim školama?

Pravilnik o promjeni spola iz 2011. 

Zakon iz 1993. spominje ”promjenu spola”, tj. navodi da se u maticu rođenih, kao naknadni upis i bilješke, upisuje ”promjena spola”. Međutim, osim što to spominje, ne daje nikakve druge odredbe o tome niti to pobliže definira.

Bitna odredba glede toga donesena je 2011., u vrijeme Vlade Jadranke Kosor, kada je ministar zdravstva Darko Milinović donio ”Pravilnik o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije o promjeni spola” koji uređuje pravnu promjenu spola u dokumentima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, ne radi se o intervenciji u zakon, već o pravilniku koji je donijelo Ministarstvo zdravstva, a koji, među ostalim, propisuje:

”Mišljenje Nacionalnog zdravstvenog vijeća o promjeni spola predstavlja dokumentaciju na temelju koje se provodi postupak upisa promjene podatka o spolu u matici rođenih osobe. (…)

Ako je podnositelj/ica maloljetna osoba osobne podatke o roditeljima ili skrbniku upisuju i potpisuju roditelji ili skrbnik.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastup SDP-ove Vlade

Time su otvorena vrata za službenu ”promjenu spola” u matici rođenih, odnosno, u osobnim dokumentima. Mediji su idućih godina pisali o tome kako je upravo taj dokument omogućio ”promjenu spola” u osobnim dokumentima i za one osobe koje nisu obavile kiruršku operaciju ”promjene spola”.

Mnogi mediji koji podržavaju LGBT agendu i praksu ”promjene spola” s nezadovoljstvom su pak pisali da Nacionalno zdravstveno vijeće, koje je trebalo davati odobrenja za promjenu spola, do kraja HDZ-ove vlade, kako su naveli, nije dodijelilo ni jedno takvo odobrenje. Ali tu je nastupio Milanović i njegova Vlada.

”Lista stručnjaka” koja odlučuje o ”promjeni spola”

SDP-ova vlada(premijer Zoran Milanović) predlaže, a SDP-ova većina u Saboru donijela je novi Zakon o državnim maticama, koji posvećuje još veću pozornost tzv. ”promjeni spola”. Zakon je bio na snazi od 2013. do 2020. U njemu se osim termina ”promjena spola” spominje i termin ”život u drugom rodnom identitetu”.

”Promjena spola kao izmjena podataka u temeljnom upisu upisuje se u maticu rođenih na temelju rješenja nadležnog ureda. Rješenje o upisu promjene spola u maticu rođenih donosi se na temelju mišljenja nadležnog tijela o promjeni spola ili o životu u drugom rodnom identitetu, sukladno medicinskoj dokumentaciji nadležnog liječnika ili zdravstvene ustanove”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Kako je 'promjena spola' polako ulazila u hrvatski sustav: Tko je to omogućio i kakav lobi stoji iza toga?

Prema aktualnom zakonu u RH za osobu koja je „promijenila spol“ podatak o njezinom biološkom spolu ne može se vidjeti u izvatku iz državnih matica. 

Milanović- Varga (SDP)

“Način prikupljanja medicinske dokumentacije iz stavka 1. ovoga članka te utvrđivanje uvjeta i pretpostavki za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu, propisat će se posebnim propisom.“ – navodi se u zakonu iz 2013., a najavljeni pravilnik donio je Milanovićev ministar zdravstva Siniša Varga 2014. godine.

”(1) Prikupljanje medicinske dokumentacije i utvrđivanje uvjeta i pretpostavki za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu temelji se na:
– načelu humanosti zaštite prava pacijenata,
– načelu zaštite dobrobiti i prava djeteta,
– načelu zabrane diskriminacije,
– načelu zaštite tajnosti osobnih podataka.
(2) Nijedna osoba ne smije biti prisiljena na podvrgavanje medicinskim postupcima, uključujući kiruršku prilagodbu spola, sterilizaciju ili hormonsku terapiju, kao uvjet za priznanje promjene spola ili života u drugom rodnom identitetu.
(3) Svaka osoba ima pravo na poštivanje njezinog osobnog i obiteljskog života u skladu s vlastitim rodnim identitetom” – navodi Vargin pravilnik.

Članak 5. također navodi da potrebnu medicinsku dokumentaciju moraju izdati  s ”stručnjaci iskustvom i edukacijom iz područja zdravstvene zaštite transrodnih osoba, uvrštenih na Listu stručnjaka koju donosi ministar nadležan za zdravlje.”

”Listi stručnjaka” koja je imenovana za vrijeme Milanovića, pred kraj mandata – 2015., također odlukom ministra Siniše Varge, detaljno smo pisali u članku, gdje smo naveli i neke podatke o tim osobama:  RH: Epidemija ”promjene spola” među mladima: Tko su stručnjaci koji im to omogućuju

Na čemu Bartulica temelji svoj zahtjev

“Pitanje transrodnosti, rodnog identiteta i promjene spola iz više aspekata predstavlja vrlo kompleksan, prvenstveno etički, a potom i pravni problem, koji je posljednjom izmjenom Zakona o državnim maticama iz lipnja 2013. prešutno zanemaren, dok su ozbiljne posljedice istoga transparentno vidljive kroz nedavnu i medijski popraćenu aferu “Zambija”.

Svjedočimo uključenosti mnogih pojedinaca i udruga u ovu aferu, a unatoč cenzuri medija, evidentno je da je ovo tek početak problema proizašlih iz mogućnosti koje nudi ova zakonska odredba. Mnoge sporne stvari unesene su u spomenuti zakon, a da se pritom kao izravna posljedica zanemaruje i pitanje Ustavom Republike Hrvatske definiran pojam braka, kao životne zajednice žene i muškarca. Pritom treba uzeti u obzir da su se o tom pitanju jasno izrazili građani Republike Hrvatske referendumom iz 2013. godine kada su isključili mogućnost sklapanja braka između istospolnih partnera te sve druge posljedice koje iz toga proizlaze poput pitanja posvajanja djece.

> ‘Promjena spola’ u Hrvatskoj obavlja se na teret HZZO-a, no ne žele otkriti koliko je na to potrošeno

Činjenica je da prema mišljenju brojnih medicinskih stručnjaka na svjetskoj razini, spol nije moguće promijeniti jer je isti pri rođenju određen, a predstavlja skup osnovnih bioloških karakteristika pojedinca, anatomije reproduktivnih organa, potpuno neovisno o tome kako se pojedinac rodno identificira ili osjeća. Postavlja se pitanje temeljem kojih medicinskih dokumenata je onda zaista moguće utvrditi promjenu spola i tko su dovoljno kompetentni stručnjaci na razini Republike Hrvatske za procjenu kome pripada pravo na život u drugom rodnom identitetu”, istaknuo je Bartulica.

Za ‘promjenu spola’ dovoljna izjava

Bartulica ističe kako bi se time dalo zaključiti da je za “promjenu spola dovoljno da pojedinac uvjerljivo izjavi pred liječnikom kako cijeli život smatra da živi u drugom rodnom identitetu od onoga kakvo mu je pri rođenju određeno i da mu se temeljem takve izjave ta promjena upiše u službene identifikacijske dokumente.

“Svakodnevno smo sve više svjedoci globalne agende koja nastoji izbaciti pojam “muškarac” i “žena” te se, vodeći se subjektivnim unutarnjim osjećajem nepripadnosti jednom od biološki definiranih rodova uvodi pojam “ono”. Evidentno je da nametanje takvih tema među mladima, pogotovo putem utjecaja od strane društvenih mreža i drugih medija predstavlja izravnu i ozbiljnu opasnost za našu djecu i mladež. Prvenstveno zabrinjava činjenica da je broj upisanih promjena spola u državnim maticama sve veći, a istom postupku se sve više podvrgavaju maloljetni građani.

> Bartulica za Narod.hr: Rodna ideologija postala je službena dogma EU-a, nameće se kroz javne institucije, prije svega škole

Istovremeno se vrlo malo ili uopće ne govori o posljedicama takvih značajnih promjena identiteta kod djece i mladih ljudi. Posebno zabrinjava da o tome ne postoji nikakva egzaktna zakonska regulacija, a koju je pravna država dužna donijeti radi sigurnosti svih njezinih građana.

Sa financijskog aspekta ne treba zanemariti ni pitanje troškova primjene doživotne hormonske terapije potrebne za “promjenu spola”, koji padaju na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Doživotno korištenje hormonske terapije na račun državnog proračuna od strane potpuno fizički zdravih pojedinaca, rođenih sa zdravim i funkcionalnim reproduktivnim sustavom, a iz potrebe za usklađivanjem vanjskog izgleda sa “rodnom disforijom” koju ti pojedinci osjećaju, rezultira smanjenjem sredstava za daleko potrebnije svrhe i liječenje za život opasnijih bolesti većeg broja građana Republike Hrvatske”, ističe Bartulica.

Sporni članak Zakona iz doba SDP-a

“Naime, u spornom članku 9. Zakona o državnim maticama propisana je mogućnost naknadnog upisa promjene spola, dok je u spornom članku 9.a. propisano da je moguće upisati promjenu spola ili života u drugom rodnom identitetu. Iz toga proizlazi da se radi o dva različita postupka i dvije različite pravne kategorije. Sporna zakonska odredba dalje upućuje na podzakonski propis odnosno Pravilnik o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije te utvrđivanju uvjeta i pretpostavki za promjenu spola ili života u drugom rodnom identitetu.

Pri tome niti u Zakonu o državnim maticama niti u navedenom podzakonskom aktu nisu definirani ovi pojmovi i način njihova razlikovanja, što je neustavno i opravdava osnovanost ovog prijedloga. Posebno treba uočiti da niti jedan drugi zakon u Republici Hrvatskoj ne regulira ovo iznimno važno pitanje. Usporedbom svih ostalih podataka koji se kao naknadni upisi mogu upisati u matične knjige na temelju odredbe članka 9., proizlazi da su svi ti instituti uređeni određenim matičnim zakonom, primjerice Obiteljskim zakonom koji uređuje pitanje majčinstva i očinstva, ili Zakon o osobnom imenu koji uređuje pitanje osobnog imena. To je potpuno logično, jer je svrha i smisao Zakona o državnim maticama da se reguliraju oni upisi za koje zakonodavac smatra potrebnim.

> Dr. Vukušić o aferi Zambija i poplavi zahtjeva za tzv. promjenom spola

Tim zakonom zakonodavac ne zadire u pretpostavke i postupak utvrđenja svih tih činjenica koje se imaju upisati. Naprotiv, kod upisa promjene spola uvedena je nerazumna iznimka te je u jednom zakonu koji uređuje gotovo isključivo tehnička pitanja provedbe upisa, reguliran postupak i pretpostavke za ostvarenje prava na taj upis”, zaključuje Bartulica.

Postupak ‘promjene spola’ olakšao Milanovićev SDP, promjene nužne

Jednostavnije rečeno, prije izmjene Zakona o državnim maticama iz 2013., koju je donijela SDP-ova Vlada(vrijeme Zorana Milanovića), u Hrvatskoj je za promjenu spola u dokumentima bila potrebna kirurška promjena izgleda, a nakon donošenja navedene izmjene zakona potrebno je ishoditi “mišljenje nadležnog tijela o promjeni spola ili o životu u drugom rodnom identitetu, sukladno medicinskoj dokumentaciji nadležnog liječnika ili zdravstvene ustanove” (čl. 9a), čime je u određenoj mjeri olakšan postupak promjene spola u osobnim dokumentima (osobna iskaznica, domovnica, rodni list itd.). Bartulica svojim prijedlogom izmjene zakona traži brisanje spornih članaka 9. i 9.a kako bi se spriječilo naknadno ‘mijenjanje spola’ u raznim dokumentima, uključujući osobne iskaznice.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.