Bivša Plenkovićeva ministrica Žalac nakon dva mjeseca puštena iz Remetinca

Zagreb, 19.05.2019. - Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je na Danima otvorenih vrata EU fondova. Na fotografiji Andrej Plenković, Gabrijela Žalac. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Bivša HDZ-ova ministrica Gabrijela Žalac puštena je iz Remetinca nakon gotovo dva mjeseca. Uhićena je u aferi Softvere s još nekoliko osoba, a istražni zatvor bio joj je određen zbog mogućeg utjecaja na svjedoke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ured europskog javnog tužitelja, prema čijem je nalogu uhićena, imao je rok do 10. siječnja da ispita sve svjedoke, no očito su ispitani i prije tog datuma pa je bivša ministrica puštena da se u nastavku istrage brani sa slobode.

> Kolakušić Plenkoviću: ‘Nakon uhićenja Žalac za tebe su sva vrata europskih funkcija trajno zatvorena’

> Starešina: Primijeni li Laura rumunjski model, u Remetincu bi moglo zasjedati više (bivših) ministara

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Šefica USKOK-a: Nismo donijeli odluku u slučaju Žalac, ali to ne smatram neuspjehom Uskoka

Po bivšu ministricu Andreja Plenkovića došla je njezina odvjetnica Jadranka Sloković, a sudeći prema tome, ispitano je i (pre)ostalih 18 od ukupno 29 svjedoka zbog kojih je prošli mjesec Županijski sud u Zagrebu, kako ne bi utjecali na svjedoke, produžio pritvor za Žalac i suokrivljenicima – bivšem ravnatelju Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU) Tomislavu Petricu te vlasnicima IT tvrtki Mladenu Šimuncu i Marku Jukiću.

Kako doznaje Jutarnji list, svima je boravak u zatvoru u gužvovitim ćelijama doista teško pao, pogotovo u blagdansko vrijeme, ali su se nastojali prilagodili novonastalnim uvjetima i s nestrpljenjem iščekuju povratak svojim obiteljima nakon što im je “zapaprilo” europsko tužiteljstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zloporaba položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem

Podsjetimo, PNUSKOK je podnio prijavu EPPO-u protiv Žalac, Petrica, Šimunca i Jukića zbog sumnje da su sklopili štetan pravni posao kojim je isplaćen višestruko veći iznos od tržišne vrijednosti isporučenog proizvoda u iznosu od 13,4 milijuna kuna na štetu financijskih interesa Europske unije i RH. Svi redom negirali su krivnju, počevši od Žalac koja je uvjeravala da je samo potpisala ugovor koji su pripremili suradnici iz njezina Ministarstva.

Žalac se sumnjiči za zloporabu položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem, Petric za zloporabu položaja i ovlasti, Šimunac za poticanje na zloporabu položaja i ovlasti, a Jukić za pomaganje.

Točnije, Žalac se sumnjiči da je kao ministrica te predsjednica Upravnog vijeća SAFU sudjelovala u namještanju posla nabave informatičkog sustava za strateško planiranje i upravljanje razvojem za Šimunčeve i Jukićeve tvrtke dok je bila odgovorna za zakonito provođenje postupaka javne nabave u Ministarstvu te za predlaganje imenovanja i razrješenja ravnatelja SAFU. Žalac je, smatra europsko tužiteljstvo, kao članica Upravnog vijeća SAFU zatražila od Petrica da kao ravnatelj agencije nadležne za prethodnu kontrolu postupaka javne nabave financirane iz sredstava EU osigura da SAFU ne osporava pregovarački postupak javne nabave softvera koji su Šimunac i Jukić te njihove tvrtke imali na raspolaganju, a na što je Petric pristao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šimunac je potom, znajući da su natječajni uvjeti prilagođeni njegovu softveru, dogovorio s Jukićem da za svoje tvrtke podnese ponudu u precijenjenom iznosu od 12,9 milijuna kuna bez PDV-a za isti softver koji su ponudili i na ranijem natječaju iz 2017. Na natječaj su se javile jedino dvije Jukićeve tvrtke, dok je ponuda nakon pregleda ocijenjena važećom, pri čemu je nerealno ugovorena cijena od 16,2 milijuna kuna.

Time je sklopljen štetni ugovor kojim je isplaćen višestruko veći iznos od tržišne vrijednosti isporučenog proizvoda i to u iznosu od 13,4 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.