Više od 800 od predviđenih 1200 kilometara plinovoda Sjeverni tok 2 između Rusije i Njemačke već je izgrađeno, priopćio je u petak izvođač projekta ruskog naftnog diva Gazproma.
“Radovi se odvijaju dobro i bez kašnjenja. Plinovod planiramo dovršiti do kraja 2019.,” kazao je voditelj projekta Henning Kothe.
Plinovod, koji prolazi vodama Finske, Švedske i Danske, biti će ukupno dug 1230 kilometara.
Američki državni tajnik Pompeo: ‘SAD će učiniti sve da zaustavi projekt Sjeverni tok 2’
U izgradnji plinovoda sudjeluje preko 1000 radnika i oko 20-ak brodova angažiranih na radovima u Baltičkom moru. Uz Gazprom, u projektu plinovoda su uključene i neke europske tvrtke – njemački Wintershall i Uniper, anglo-nizozemski Shell, francuski Engie i austrijski OMV.
Izgradnja tog plinovoda na kojem je inzistirala Njemačka izazvala je brojna negodovanja kod većine članica EU-a, no Europska komisija je početkom godine odobrila dogovor, nakon što je Francuska odlučila u zadnji čas stati na stranu Berlina. Sjeverni tok 2 su mnogi vidjeli kao projekt koji ide suprotno od ciljeva i kojim se dodatno povećava ovisnost o Rusiji, pomaže se Rusiji da zaobiđe Ukrajinu i Poljsku
Europska komisija je svojedobno zaustavila projekt Južni tok koji je trebao dopremiti ruski plin preko balkanskih država.
Merkel kaže da Sjeverni tok 2 neće Njemačku učiniti ovisnom o Rusiji
Za brojne članice, poglavito Poljsku, kritike američkog predsjednika Donalda Trumpa izrečene na zadnjem summitu NATO-a u Bruxellesu na račun projekta Sjeverni tok 2 se čine razumnim. Trump je tada upozorio da je nelogično da Njemačka i druge države EU računaju na to da ih Amerikanci štite od moguće agresije Rusije, da ne moraju povećati izdavanja za obranu, a s druge strane, kroz projekte kao što je Sjeverni tok 2, povećavaju ovisnost o Rusiji i daju milijarde na ruske kompanije usko povezane s državom.
Izvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.