Utorak, 21 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Tomašić: bez gospodarskog pojasa gubimo godišnje 200 mil. kn

Podijeli

Predsjednica Hrvatske stranke prava dr. Ante Starčević, Ruža Tomašić izjavila je danas kako ne postoji razlog zašto se u Hrvatskoj ne bi proglasio isključivi gospodarski pojas, smatrajući da se ne usvajanjem zakona o gospodarskom pojasu gubi 200 milijuna kuna čistog profita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nema razloga da se ne proglasi gospodarski pojas. Kažu vladajući da se moramo dogovoriti s Italijom. Naravno da se oni ne žele dogovoriti kada izlovljavaju u Jadranu oko 300 milijuna eura ribe. Sve one njihove flote ne bi imale posla. Mi radi dobro susjedskih odnosa ugrožavamo naše ribare i gubimo godišnje 200 milijuna kune čiste zarade koje bi mogli upotrijebiti za naše mlade,” rekla je Tomašić na današnjoj konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašić tvrdi kako je jedini razlog koji da se ne proglasi gospodarski pojas taj da se mora raditi. “Kada se pojas proglasi, treba se zasukati rukave i zaštititi pojas. Lakše je reći ne znamo, nećemo, ne možemo. Naši ribari odumiru i daju barke Talijanima u bescjenje. Prodajemo im koće da ti isti ljudi love s tim istim koćama u našem moru. To je apsurd. Pozivam sve kolege u Saboru da podrže ovaj zakon jer će koristiti svima,” zaključila je Tomašić.

Ivan Šimunović, zastupnik HSP-a tvrdi kako je glavni problem koji su isticali vladajući oko proglašenja isključivog gospodarskog pojasa arbitraža sa Slovenijom. “Mogli smo i to izbjeći da je bilo razumijevanja sa strane vladajuće koalicije. Kolege iz HDZ-a su predlagale amandman da se prihvati odluka o proglašenju gospodarskog pojasa, pa da se stavi sa strane dok se ne riješi arbitražni sukob sa Slovenijom,” naveo je Šimunović i rekao kako bi to prihvatili uz uvjet da se da neki razumni rok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da je kojim slučajem prihvaćena ova odluka, mi bismo s današnjim danom iza glasovanja samo za današnji dan imali 100 000 eura za punjenje hrvatskog proračuna. Vrijednost po proglašenju je oko 30 milijuna eura čiste dobiti u državnom proračunu. Vidjeli smo prije 15 dana predsjednika Vlade da je uskratio poticaje za zapošljavanje mladih, a ta vrijednost je 170 milijuna kuna. Ovdje imamo samo od gospodarskog pojasa 200 milijuna kuna godišnje što je 7 000 novih radnih mjesta za mlade ljude i 7 000 manje odlazaka iz Hrvatske,” naveo je Šimunović.

Smatra kako nikakav pomak nije napravljen po pitanju gospodarskog pojasa premda je ovaj tjedan u saborsku proceduru i dnevni red stavljena točka pod rednim brojem 2. (prijedlog odluke proglašenja gospodarskog pojasa RH na Jadranskom moru), ali da se iz nepoznatih razloga nije održala rasprava.

“Neki kažu da je zbog premalo vremena, ali 4 točke iza ove su podržane. Mislimo da je to neki drugi razlog. Nadamo se da će se rasprava naći na sljedećoj sjednici u svibnju,” ocijenio je Šimunović i dodao kako je do njih došla informacija da je u vladajućoj koaliciji došlo do prijepora da li podržati prijedlog ili ne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija ocijenila je još lani u srpnju da je uspostava isključivih gospodarskih pojaseva u Sredozemlju dobar način upravljanja resursima koji može pridonijeti održivom rastu, a Hrvatska bi uspostavom takvog pojasa mogla dobiti 133 milijuna eura godišnje, 29,3 milijuna više nego sada (oko 222 milijuna kuna). No premijer Zoran Milanović sa svojom Vladom u siječnju ove godine odbio je mogućnost proglašenja gospodarskog pojasa, a ta bitna tema još uvijek čeka na red za raspravu u Hrvatskom saboru.

Proglašenje isključivog gospodarskog pojasa, na koji Hrvatska ima pravo, povezano je i s nesmetanim pravom eksploatacije podmorja, koje je upravo aktualno zbog koncesija na eksploataciju nafte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: Hrvoje Pilić/narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci