Uhićene u akciji Uljanik policija sumnjiči za kaznena djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i jednu subvencijsku prijevaru kojima je počinjena materijalna šteta veća od 1,2 milijarde kuna, izvijestio je MUP u utorak poslijepodne.
U službenom priopćenju policija je izvijestila da od rujna 2018. provodi “kompleksno kriminalističko istraživanje međusobnog poslovanja trgovačkih društava koja posluju unutar grupe poduzeća iz Pule, a kojoj pripada i brodogradilište u Rijeci te poslovanja društava iz navedene grupe poduzeća s drugim poslovnim subjektima izvan grupe”.
> (VIDEO) Bivši predsjednik Uprave Uljanika Rossanda dovezen u Policijsku upravu primorsko-goransku
Potvrdili su i da je tijekom utorka na području Istre uhićeno 12 osoba (rođenih 1946., 1954., 1960., 1966.,1953., 1967., 1973., 1955., 1968., 1971., 1957. i 1971.) zbog sumnje da su “počinili više kaznenih djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i jednog kaznenog djela subvencijske prijevare na štetu brodogradilišta u Puli i Rijeci te državnog proračuna”.
Materijalnu štetu izazvanu tim nedjelima policija procjenjuje na preko 1,2 milijarde kuna.
“Zbog opsežnosti i složenosti kriminalističkog istraživanja u kojem je tijekom današnjeg dana sudjelovalo više od 100 policijskih službenika, u Rijeci je ustrojen Stožer iz kojeg se sve koordinira.
Do 17 sati obavljene su pretrage svih 15 radnih prostora, domova i drugih prostora, ali se nastavljaju ispitivanja osoba koje će još potrajati.
Nakon što policija obavi ispitivanja, svi će uz kaznenu prijavi biti dovedeni pritvorskom nadzorniku u Rijeci”, izvijestio je MUP, ističući da se kriminalističko istraživanje nastavlja.
Večernjem listu potvrđeno je da je istraga proširena i na 3. maj.
U akciji Uljanik, prema neslužbenim informacijama, privedeni su, među ostalima, bivši predsjednik uprave Gianni Rossanda, njegov prethodnik Anton Brajković, članovi bivše uprave Marinko Brgić i Veljko Grbac, predsjednik Uprave 3. maja Maksimilijan Percan, bivši direktori riječkog brodogradilišta i drugi direktori Uljanikovih društava te Dragutin Pavletić i Darko Šorc iz Uljanik Plovidbe.
Bivši predsjednik uprave Uljanika Gianni Rossanda u 15,05 doveden je na ispitivanje u Prvu policijsku postaju u Rijeci, a njega će braniti zagrebački odvjetnik Anto Nobilo.
“Upravo vozim u Rijeku i još ne znam što se Rossandi točno stavlja na teret. No već sada mogu reći da je sve to već viđeno: Vlada će uskoro objaviti da Uljanik ide u stečaj, radnici su najavili izlazak na ulice, a bliže se europski izbori pa je brže-bolje trebalo naći nekog krivca”, rekao je Nobilo za Novi list.
Nakon noći u policijskom pritvoru osumnjičene očekuje ispitivanje u Državnom odvjetništvu, koje će potom odlučiti hoće li protiv osumnjičenih pokrenuti istragu i od suca istrage riječkog Županijskog suda zatražiti istražni zatvor, navodi N1.
“Trebalo je puno prije reagirati jer onda danas mi radnici ne bi bili ovdje vani. Međutim, bolje ikada nego nikada. Kakva bi to bila poruka budućim naraštajima da nitko ne odgovara za ono što je bilo u Uljaniku?” – komentirao je Boris Cerovac, predsjednik štrajkaškog odbora Uljanika
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina/vecernji.hr/N1
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.