Blokada UNPROFOR-a – najveća pobjeda hrvatskih prognanika. Što se točno zbilo u srpnju 1994.?

UNPROFOR-a
Montaža: Narod.hr, izvor: Zajednica povratnika Osječko-baranjske županije

U organizaciji Zajednice povratnika Osječko – baranjske županije u petak je u Veteranskom centru u Osijeku održana tribina na temu „Blokada UNPROFOR-a najveća pobjeda prognanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tribini su sudjelovali: Marko Kvesić – povjerenik Vlade RH za Baranju, Nada Arbanas – pročelnica Regionalnog ureda za prognanike i izbjeglice u Osijeku a gosti su bili brigadir Stjepan Antolašić i prof. dr. sc. Srećko Jelinić kao i aktivni sudionici provođenja akcije.

Što se zbilo 1. srpnja 1994.?

Bila je to prigoda da se prisjetimo 1. srpnja 1994. godine, dakle vremena kada je 1/3 Hrvatske bila okupirana, kada je u progonstvu već tri godine živjelo preko 250.000 prognanika i kada je okupirano područje bilo pod kontrolom zaštitnih vojnih snaga Ujedinjenih naroda – UNPROFOR (United Nations Protektion Forces).

Danas, 28 godina poslije, prisjećajući se toga povijesnog i u svijetu jedinstvenog događaja, akcije hrvatskih prognanika kojom su potpuno blokirali UNPROFOR, ne smijemo zaboraviti da su joj prethodili brojni prosvjedi, apeli, pisma i upozorenja prognanika kako prema Hrvatskoj Vladi tako i prema Vijeću sigurnosti UN-a o neodrživosti ovakvog mandata UNPROFOR-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također treba istaknuti da nije bilo lako nekolicini čelnika Zajednice prognanika donijeti tako radikalnu odluku jer smo bili svjesni da ćemo suprotstaviti goloruke prognanike međunarodnoj vojnoj sili i da postoji veliki rizik za moguće teške posljedice i žrtve.

S druge strane prognanici su iskazivali svoju snažnu želju za povratkom i veliko povjerenje u svoje vodstvo koje je vodilo akciju, što je rezultiralo donošenjem konačne odluke da se 1. srpnja 1994. kreće u blokadu UNPROFOR-a.

Blokada je započela na punktovima u Nemetinu i na Biljskoj cesti na istočnom i sjevernom ulazu u Osijek i proširila se na cijelu Hrvatsku. Blokada je trajala 46 dana a u njoj je sudjelovalo preko 150.000 prognanika uz veliku potporu javnosti, medija i brojnih poduzeća pa i pojedinaca koji su nam bili logistika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se sve nekako ta veličanstvena akcija gura pod tepih i u zaborav, a da nije bilo naše blokade, pitanje je bi li i danas ovdje bile „plave“ ili „ružičaste zone“ i bi li pojedini lokalni šerifi, koji žele obezvrijediti ulogu i značaj Zajednice prognanika, bili na funkcijama na kojima su danas, ili bi još uvijek bili u progonstvu, odnosno ne bi se nikada niti vratili.

Blokada je izvojevala tri bitne povijesne pobjede

Jedno je sigurno: blokada je izvojevala tri bitne povijesne pobjede – promjenu mandata UNPROFOR-a u UNCRO, pa u UNTAES koji je završio mirnom reintegracijom, preuzimanje kontrole svih točaka UNPROFOR-a od strane hrvatske policije i 92 %-tni povratak prognanika svojim kućama što do danas nije zabilježeno nigdje u svijetu.

Priručnik namijenjen svima onima koji obezvrjeđuju povijesni značaj ove akcije

Na tribini je predstavljena i publikacija autora Branka Peka „Blokada UNPROFOR-a – najveća pobjeda prognanika“ za koju želimo da bude priručnik svima onima koji obezvrjeđuju povijesni značaj ove akcije, kao i ulogu i svrhu postojanja Zajednice povratnika, jer će u njoj naći podatke i svjedočanstva ne samo o toj akciji već i o stanju na tada okupiranim područjima prije rata, progonstvu i odlučnosti prognanika da se vrate svojim kućama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključak je tribine da ova akcija do danas nije u potpunosti shvaćena niti ima povijesno mjesto koje zaslužuje. Odgovornost za promicanje svih vrijednosti Domovinskog rata, čiji je neizbježni dio i blokada UNPROFOR-a, moraju preuzeti jedinice lokalne samouprave s ranije okupiranih područja, konkretno u Osječko-baranjskoj županiji općine i grad Beli Manastir, koji su do mirne reintegracije bili okupirani, izvijestio je u priopćenju Branko Pek, predsjednik Zajednice povratnika Osječko-baranjske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.