Branimir Glavaš: Ročište za klevetu prekinuto jer Vrkić sumnja u sudsku pristranost

Zbog zahtjeva za izuzećem sudaca osječkog Općinskog suda danas je prekinuto prvo ročište u povodu tužbe za klevetu koju je utemeljitelj HDSSB-a Branimir Glavaš podnio protiv osječkog gradonačelnika Ivana Vrkića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavaš se u Osijeku pojavio nakon više od pet godina, budući da u Mostaru izdržava zatvorsku kaznu zbog ratnog zločina protiv srpskih civila u ratnom Osijeku. Vrkića je tužio zbog njegovih izjava u veljači ove godine u kojima ga je nazvao ratnim profiterom i prozvao za pokušaj izazivanja kaosa u Osijeku koji se telefonom, navodno, “dirigira iz Mostara”. Vrkić je pritom nadležne institucije pozvao da istraže i provjere odakle Glavašu kuće, stanovi i poslovni prostori.

Glavaš se na ročištu pojavio u pratnji policije, bez lisica na rukama, a u sudnici su bili njegov sin Filip, predsjednik HDSSB-a Vladimir Šišljagić i ostali stranački čelnici te veliki broj izvjestitelja.

Vrkić je na početku suđenja izjavio da se ne smatra krivim za klevetu, a na upit suca Ivana Sajtera postoji li mogućnost za mirno rješene spora odgovoio je kako nema razloga za ispriku i pomirenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova odvjetnica Ksenija Vržina u uvodnom je govoru prigovorila da je su na raspravu pozvani svjedoci koji nisu predloženi u privatnoj tužbi te da obrana nije dobila priliku očitovati se o ovim dokaznim prijedlozima. Ocijenila je da tako nije omogućeno pravično suđenje pa je predložila izuzeće suda, uz obvezu da će svoj zathjev pismeno dodatno obrazložiti.

Zahtjev za izuzećem Glavašev odvjetnik Radan Kovač ocijenio je nepotpunim i nekonkretnim, smatrajući da obrana nije iznijela detaljne razloge za sumnju u pristranost sudaca kaznenog odjela Općinskog suda. Drži kako je obrana iznijela nepotpuni zahtjev, iako je imala vremena očitovati se o svim predloženim dokazima.

Tužitelj Glavaš također se usprotivio zahtjevu za izuzećem, ocijenivši ga neutemeljenim i usmjerenim ka odugovlačenju postupka. Ustvrdio je kako je u lipnju održano ročište na kojem je braniteljica mogla iznijeti primjedbe te predložio prekid rasprave od pola sata, kako bi se o zahtjevu za izuzećem još danas mogao očltovati predsjednik osječkog Županijskog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sajter je kazao da je tužitelj prvobitno predložio saslušanje osječko-baranjskog župana Vladimira Šišljagića, a naknadno je uputio podnesak te predložio saslušanje još dva svjedoka, bivšeg predsjednika uprave Slavonske banke Ivana Mihaljevića i bivšeg direktora osječkog ureda Hrvatskog fonda za privatizaciju Željka Švedla, koji su se pojavili na današnjoj raspravi. Potom je odlučio odgoditi ročište i trošak odgode naplatiti Vrkiću, o čemu će sud naknadno donijeti pisano rješenje, nakon što utvrdi sve činjenice, koje se odnose na današnju odgodu.

Sud smatra da je obrana imala dovoljno vremena, u slučaju sumnje na pristranost, predložiti izuzeće suca, ili cijelog suda, jer je privatna tužba zaprimljena još u ožujku, a braniteljica je poziv za današnju raspravu dobila početkom rujna.

Nakon što braniteljica, u roku od osam dana, dostavi detaljno obrazloženje zahtjeva za izuzeće predmet će se uputiti na odlučivanje osječkom Županijskom sudu, koji će donijeti odluku, a naknadno će se pisanim putem zakazati rasprava, u slučaju da ovaj sud i dalje bude imao nadležnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osječki Općinski Sud u lipnju je odobrio Glavašev prijedlog da ga se neposredno ispita na glavnoj raspravi, a Ministarstvo pravde BiH odobrilo mu je privremeni dolazak na suđenje 2. listopada nakon kojega treba biti vraćen u mostarski zatvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.