Branko Bačić (HDZ): Zajednička ‘presica’ Plenkovića i Cvitana ne narušava trodiobu vlasti

Foto: snimka zaslona

Afera dnevnice bila je tema jučerašnjeg HRT-ova Otvorenog urednika i voditelja Mislava Togonala. U emisiji su gostovali potpredsjednik SDP-a Rajko Ostojić, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić, glavni urednik tjednika Nacional Berislav Jelinić, analitičar Neven Šimac, predsjednik Narodne stranke – reformisti i bivši potpredsjednik Vlade Radimir Čačić i u Metkoviću politički tajnik Mosta nezavisnih lista Nikola Grmoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključno je pitanje u aferi dnevnice odgovornost DORH-a, složili su se glavni urednik tjednika Nacional Berislav Jelinić i bivši potpredsjednik Vlade Radimir Čačić. DORH je za njih selektivan i ne radi svoj posao. Jelinić se pita “što se događa u situacijama kada DORH evidentno manjkavo radi svoj posao, selektivno ili kada se iživljava”. “Ključno je pitanje kako uspostaviti jedan mehanizam kontrole Državnog odvjetništva jer oni trenutno ganjaju statistike ravne onima u Sjevernoj Korej”. Radimir Čačić dodaje kako je ključno pitanje selektivna sposobnost DORH-a. “Državno odvjetništvo više ne može funkcionirati na način da je neprikosnoven, a politički usmjeravan ili potpuno nesposoban.”

Svi osim SDP-a večeras su se složili kako istupanjem u javnost premijera Plenkovića s glavnim državnim odvjetnikom Dinkom Cvitanom nije narušena trodioba vlasti. Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić, koji smatra da svi koji su u protekle tri vlade djelovali u Uredu predsjednika Vlade trebaju za vrijeme istrage biti udaljeni sa svojih pozicija, kazao je kako premjer i državno odvjetništvo trebaju surađivati. “Ako prvi čovjek Vlade surađuje s njim ne vidim da bi ga se optuživalo da izlazi iz svojih ustavnih okvira. Premijer je sam naložio internu istragu kad je utvrdio da je došlo do kriminala. Posve je jasno da je pozvao DORH i predao mu cjelokupnu dokumentaciju.”

Bačić se pitao kolika bi se tek odgovornost tražila da predsjednik Vlade nije javnosti rekao da je pozvao DORH da utvrdi slučaj. Pojava premijera i glavnog državnog odvjetnika na istoj konferenciji za novinare za glavnog urednika Nacionala je legitimna. On kao prvi čovjek Vlade apsolutno ima pravo propitivati sve službenike tamo što rade, kako rade, čime se bave ili ne bave. Drugi par rukava je da imate u tjelima Vlade trule jabuke. Ja postavljam pitanje tko je kada i zašto ukinuo uredbu kojom se propisuje sigurnosna provjera za prvi prsten u Vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kolika je slučajevima isplate dnevnica odgovornost premijera, politički tajnik MOST-a Nikola Grmoja odgovorio je kako ne vjeruje da je itko od premijera kriv za to. “Ne vjerujem da postoji odgovornost premjera. Niti Mlanovića ni Oreškovića ni Plenkovića. Jesu li obavljali najbolji posao to je pitanje. Ja želim vjerovati da DORH nije tražio da se Sauchi skine imunitet bez čvrstim dokaza. Istraga će pokazati što će biti po srijedi. Neki naši zastupnici su tvrdili da gospodin Saucha nije kriv.”

Potpredsjednik SDP-a Rajko Ostojić istaknuo je kako je cijeli slučaj protiv Sauche prebrzo proveden. Smatra da se moglo i drugačije pristupiti problemu prije nego li se Sauchi odredio istražni zatvor. Cijeli meritum je jasan. “Ako je nekakva sumnja na krađu koja se dešava 4 godine treba ispitati da li se dešavala do 2011. ili se nastavila dalje. Sauchu su odveli u pritvor bez da su ispitali da li se to događalo prije njega i kasnije.” Dodao je kako je po izlasku iz Remetinca Saucha očito sam shvatio gdje sve postoje propusti te kolikih je razmjera ova afera. “Trebalo je obaviti par službenih poziva. To je istina koja se mogla riješiti u dva dana, u dva sata.”

“Ova cijela rasprava pokazuje neznanje demokracije. Zato je potrebno da ljudi koji su u izvršnoj vlasti i u zakonotvornoj vlasti prođu kroz tu školu”, kazao je večeras analitičar Neven Šimac. “Državno odvjetništvo nije dio sudske vlasti. Ono brani javni interes ali dobrom broju demokratskih država ono je dio ministarstva pravosuđa. Od koga dobiva informacije – od građana, policije, institucija, pa zašto ne bi dobivala i iz Vlade? Ovo nije demokracija iz partijske osnove”, dodao je. Šimac je upozorio i kako da ne obrazujemo ljude za javni već samo za privatni menadžment. Trebamo znalce javnog menadžmenta i trebamo ih prethodno obrazovati da dobijemo neutralnu i lojalnu javnu i državnu upravu, zaključio je i pozvao na reformu javne uprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.