Čelnica HUBOL-a iz Siska: Oštećene zgrade prijete šatorima s pacijentima

Foto: Fah, snimka zaslona; fotomontaža: Narod.hr

Odjeli sisačke bolnice kao i njezini izdvojeni objekti u Petrinji teško su stradali u potresu, i tamošnji liječnici – među kojima su mnogi i sami izgubili domove – nadljudskim naporima pokušavaju zbrinuti pacijente kojima je pomoć neophodna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika dr. Ivana Šmit, i sama radi u sisačkoj bolnici, i upozorava: zgrade u kojima radimo su nesigurne i prijete da s novim potresima padnu na šatore u kojima zbrinjavamo bolesnike.

Uz to, tvrdi, prijeti i novi proboj koronavirusa jer se u tim uvjetima ne možemo adekvatno testirati niti na vrijeme izolirati Covid pozitivne pacijente. “Mi sada nažalost kada hospitaliziramo pacijente ih hospitaliziramo u šatore i onda dogovaramo premještaj u Zagreb. Dok se to ne dogovori, oni nam leže u šatorima… Situaciju dodatno otežava to što ne znamo kada će nam se dogoditi novi potres”, kazala je za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svakodnevno po medijima čitamo napise i najave seizmologa i stručnjaka koji ne isključuju mogućnost novih potresa čime bi se dovelo u pitanje i ovakvo funkcioniranje bolnice. Jer te su naše zgrade dosta nesigurne i ako bi se rušile one bi se rušile zapravo i na područje gdje nama sada stoje ti šatori i gdje i zapravo liječimo ljude. Situacija je jako neizvjesna…”, upozorava u razgovoru za Točku na tjedan Ivana Šmit.

Dodatno naglašava kako prijeti i epidemiološka katastrofa.

“Vi u tom malom prostoru niste u mogućnosti razdvojiti fizičke pacijente koji čekaju na pregled, tu se nalaze djeca s temperaturom, i trudnice, i traumatološki pacijenti, moždani udari, srčani udari – sve se zapravo gleda na tom jednom uskom malom hodnikom gdje onda radimo trijažu”, objašnjava liječnica Šmit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.