Čemu degradiranje kad su Hrvatski studiji proglašeni najboljim programom društvenih i humanističkih znanosti

Foto: fah

Prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje (AZVO), koja je vodila postupak reakreditacije 2014. godine, a koja je obuhvatila najveći broj visokih učilišta dotada, najbolje ocjene dobili su – Hrvatski studiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U reakreditaciju je bio uključen i najveći broj znanstvenika do sada, kako iz Hrvatske tako i iz 20-ak zemalja svijeta. Najviše ih je bilo iz Velike Britanije, Njemačke i Austrije.

Reakreditacija je obuhvatila 14 fakulteta, 24 sveučilišna odjela, 4 veleučilišta i 2 visoke škole koje izvode sveučilišne i stručne studijske programe od kojih i one ‘najelitnije’ kao što su Filozofski fakultet (Sveučilište u Zagrebu), Fakultet političkih znanosti (Sveučilište u Zagrebu), Filozofski fakultet Družbe Isusove (Sveučilište u Zagrebu), Filozofski fakultet (Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku), Filozofski fakultet (Sveučilište u Rijeci), Filozofski fakultet (Sveučilište u Splitu), Hrvatski studiji (Sveučilište u Zagrebu), Katolički-bogoslovni fakultet (Sveučilište u Zagrebu) i još mnoge druge.

Uglavnom, obuhvaćeni su svi najrelevantniji društveno-humanistički studiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studiji su ocjenjivani ocjenom od jedan do pet u sedam kriterija:

• upravljanje visokim učilištem i osiguravanje kvalitete,
• studijski programi,
• studenti,
• nastavnici,
• znanstvena i stručna djelatnost,
• mobilnost i
• međunarodna suradnja
• resursi (stručne službe, prostor, oprema i financije).

80 najstručnijih recenzenata, od kojih je samo 12 iz Hrvatske, sudjelovalo je u reakreditaciji, kao i 22 studenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijelu sintezu reakreditacije Agencije za znanost i obrazovanje možete vidjeti ovdje.

Da su Hrvatski studiji najbolje ocijenjeno društveno humanističko-učilište puno zornije prikazuje slijedeći grafikon:

„Drago mi da smo uspjeli osigurati kvalitetu u većini segmenata prema kojima se vrednuje naša djelatnost iako smo posljednjih godina suočeni s ozbiljnom transformacijom, smanjivanjem vanjske suradnje – rekao je o ocjenama AZVO-a prof. Josip Talanga. Istaknuo je kako je reakreditacija pokazala da se HS razlikuje od FF-a u Zagrebu: „Nema sumnje da je Filozofski fakultet u Zagrebu vodeći centar izvrsnosti u mnogim znanstvenim poljima, ali mislim da je reakreditacija pokazala kako je teško koordinirati i kontrolirati rad na tako velikoj ustanovi. Hrvatski studiji su manji, pregledniji, pa smo vrlo fleksibilni kada se radi o koordinaciji rada i uvođenju nekih promjena i dosljedne kontrole kvalitete“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski studiji utemeljeni su 1992. kao protuteža navodno lijevo orijentiranim humanističkim disciplinama na Filozofskom fakultetu. U prošlih 20 godina HS je prošao turbulentan razvojni put tijekom kojega je plesao i na rubu gašenja, a dugo je bio stigmatiziran kao “desničarska” institucija.

Ostaje pitanje za Senat Sveučilišta i rektora Borasa: ako su ocjene reakreditacije AZVO-a za Hrvatske studije najbolje, što je motiviralo ovu odluku o degradiranju Hrvatskih studija na razinu sveučilišnog odjela?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.