Cenzura istine o HVO-u i Hrvatskoj: ‘Facebook u teoriji objašnjava kakav sadržaj je nepoželjan, ali postoji niz kontradikcija’

Foto: fah

Voditeljica digitalnog marketinga Nove TV Maja Blumenšajn komentirala je kako su odluke o uklanjanju sadržaja na Facebooku često kontradiktorne te se temelje na nizu složenih pravila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UiO Vladi: zatražite od Facebooka da prestane cenzurirati hrvatske građane

Naime, udruga U ime obitelji uputila je u ponedjeljak dopis predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, ministru pravosuđa Draženu Bošnjakoviću te ministru unutarnjih poslova Davoru Božinoviću, pozivajući ih da u najkraćem roku osiguraju prekid cenzure koju u Republici Hrvatskoj provodi društvena mreža Facebook.

”Facebook ima razvijen složeni algoritam koji je zadužen za filtriranje ogromne količine sadržaja koji se svakodnevno objavljuje, ili pokuša objaviti na toj društvenoj mreži. Algoritam funkcionira na način da detektira i uklanja ekstreman sadržaj čak i prije nego bude objavljen, međutim, postoji i cijela ‘vojska’ administratora koji zaprimaju i pregledavaju sve sadržaje koji korisnici mogu prijaviti kao nepoželjne na Facebooku odnosno one koje smatraju protivnima Facebook pravilima”, kaže Blumenšajn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodno Facebook zapošljava između 4.500 i 7.500 administratora, a oni odluke o uklanjanju sadržaja donose sukladno cijelom nizu složenih pravila koja često djeluju kontradiktorno.

”Razlog tome je što Facebook i dalje želi održati balans između uvažavanja općeprihvaćenih pravila i prava na kojima se baziraju njihovi standardi, s jedne strane, i slobode govora s druge, odbijajući preuzeti stvarnu odgovornost za sadržaj objavljen na kanalu koji je odavno prerastao status ‘samo’ društvene mreže”, kaže Blumenšajn.

”Iako u teoriji objašnjavaju kakav sadržaj je nepoželjan i vjerojatno će biti uklonjen, postoji cijeli niz kontradikcija iz kojih je vidljiv pokušaj Facebooka da održi balans između slobode govora i odgovornosti za opće dobro. Prije nekoliko mjeseci ‘procurio’je interni Facebookov dokument koji služi kao priručnik za administraciju (nepoželjnog) sadržaja, a koji otkriva da npr. možete objaviti fotografiju zlostavljanja životinje, ali ne i video. Kako postoji cijeli niz takvih nelogičnih primjera, a i sami smo im svakodnevno svjedoci, s vremena na vrijeme može se dogoditi da vam ‘prođe’ sadržaj koji po svim pravilima nikako ne bi trebao biti na Facebooku. S druge strane, isto tako nedavno svjedočili smo i stvarnim uhićenjima upravo zbog tog sadržaja, pa univerzalnog savjeta nema. Osim, vjerojatno, vlastite savjesti”, govori Blumenšajn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona smatra kako je zahtjev udruge “U ime obitelji” promotivne prirode te da je malo vjerojatno kako u udruzi stvarno očekuju da premijer utječe na poslovanje privatne kompanije.

”Facebook nudi cijeli niz alata za prijavljivanje nepoželjnog sadržaja, ali isto tako i opcije kojima se može tražiti revidiranje već donesenih odluka, a vjerujem da je udruga ‘U ime obitelji’ upoznata s obje mogućnosti obzirom da taj kanal dugo i uspješno koristi i za promociju vlastitih aktivnosti. Iz tog razloga, ovaj zahtjev u svojoj biti ima više promotivnu svrhu nego stvarno očekivanje da premijer utječe na politike i procedure privatne kompanije. Jer, iako Udruga svoj zahtjev temelji na ustavnom pravu na slobodu govora, u istom tom Ustavu štite se i poduzetnička sloboda te vlasnička prava što je poznato vjerojatno i podnositelju inicijative”, zaključuje Blumenšajn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.