Cvrtila: Trump je 2017. imao jednog jakog lidera i saveznika u Europi, danas nema takvog vođe

Cvrtila
Foto: snimka zaslona

Stručnjak za vanjsku politiku, geostrateški analitičar i rektor Sveučilišta VERN u Zagrebu Vlatko Cvrtila, u Točki na tjedan N1 televizije je prokomentirao efekt koji će povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću imati na NATO članice i šire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cvrtila: EU najveća nepoznanica

Cvrtila je pojasnio očekuje u pogledu promjena strateških odnosa SAD-a s povratkom Trumpa na vlast.

“Sigurno se planira, kao što je najavio, uključiti u sukob u Ukrajini, ali i u krizu na Bliskom istoku. U prošlom mandatu je napravio veliki iskorak dogovaranjem potpisivanjem Abrahamskih sporazuma čija je glavna točka bila relaksacija odnosa arapskih država i Izraela”, podsjeća Cvrtila.

“Kinu promatra kao strateškog rivala, ponajviše u ekonomskom smislu. Najavio je protekcionističke mjere. Europska unija je tu najveća nepoznanica i izazov”, smatra Cvrtila. Ističe da je prerano procjenjivati s obzirom da još nije izabrao svoj tim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Uplitanje u Ukrajinu

Što se tiče teritorijalnih odricanja Ukrajine, koje je jučer i spomenuo jedan od Trumpovih savjetnika, odnosno šanse za pravedan mir, Cvrtila odgovara da “Trump najviše voli rješavati stvari pa će i najmanji pomak u rješavanju sukoba smatrati uspjehom”.

Vladimir Putin je najavio da će saslušati Trumpa, dok je Moskva nedvosmisleno rekla da razgovor o primirju može početi od linije fronte, odnosno onog što je Rusija osvojila. Volodimir Zelenski s druge strane, šalje dijametralno suprotnu poruku.

“Prije svega Trumpu je jako bitno da se zaustavi ratovanje, a da se rješenja traže kroz mehanizme poput demilitarizirane zone. Najveći dobitak ako se rat zaustavi, bio bi za SAD”, ocjenjuje analitičar Cvrtila. Dodaje da, ako se kriza nastavi, NATO mora biti jedinstven. A ako se smiri, onda Trump može povlačiti poteze koje je najavio, poput smanjenja angažmana u NATO-u i transfer moći u njemu posebno važnu jugoistočnu Aziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Njavro: Trump ne traži ‘status quo’, on razmišlja kao ozbiljan poslovni čovjek

Izazovi pred Europom

Koliko je realna mogućnost da SAD izađe iz NATO-a?

“Obama je prvi još 2014. zahtijevao povećanje izdvajanja europskih zemalja za NATO na dva posto BDP-a jer je bilo jasno da najveći teret, čak 60 posto, snosi SAD. Dakle, sigurno će tražiti, a najviše od Njemačke koja još uvijek nije na dva posto. Čini mi se da im je baš Njemačka target koja bi trebala ojačati obrambenu sposobnost Europe. Olaf Scholz je to najavljivao, no nikad nije ispunio”, podsjeća Cvrtila.

Ističe da su razlike između strateških razmišljanja nekih ključnih država i briselske administracije velike, iz čega proizlaze “poprilično truli kompromisi.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Trump je 2017. imao jakog europskog lidera s kojim je razgovarao – Angelu Merkel. Danas Europa nema takvu vođu. I ako pogledamo što će se sve događati u europskom prostoru; u Njemačkoj su najavljeni izbori… Europska komisija bi trebala redefinirati neke stvari i zbog toga predstoje veliki izazovi za Europu”, govori sigurnosni stručnjak.

Cvrtila predviđa da čak i ako Trump ništa ne promijeni i njegova administracija ne “pomazi” Europu, što smatra da se sigurno neće dogoditi, Europu čekaju ozbiljni izazovi. “Čini mi se da te izazove ona ne može ni definirati, a kamoli stvoriti neku funkcionalnu strategiju.”

Trgovinski mač s dvije oštrice

Hoće li Trump uvesti visoke carine koje je najavljivao?

“Mislim da hoće. Carinske barijere stvara kao oblik pritiska u trgovinskim pregovorima. To je koristio u prvom i sigurno će koristiti u drugom mandatu. Pritom nije vodio računa jesu li to saveznici ili rivali. Ako to uvede na način na koji je najavio, to će sigurno poskupjeti život u SAD-u, a na temelju troškova života je dobio izbore”, kaže Vlatko Cvrtila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključuje da uvođenje carina Kini sprječava dolazak europske robe na kineska tržišta što efektivno najviše pogađa veće ekonomije, poglavito njemačku ekonomiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.