Konvencija Ujedinjenih naroda protiv korupcije potpisana je 9. prosinca 2003. godine u Meridi u Meksiku. Opća skupština UN-a rezolucijom je ukazala na problem korupcije i potrebu svakodnevne borbe protiv nje.
Rezolucija je prihvaćena kako bi se upozorilo na problem i posljedice korupcije, te se promicali mehanizmi za borbu protiv korupcije.
Korupcija predstavlja društvenu pojavu koja narušava temeljne ljudske vrijednosti i nanosi ogromne štete današnjem društvu.
Hrvatska na 61. mjestu
Indeks percepcije korupcije za 2014. godinu pokazuje da je Hrvatska ostala na 48 bodova kao i 2013. godine, ali je po rangu nazadovala za četiri mjesta, te je na ljestvici od 175 zemalja sada na 61. mjestu. S 48 bodova, Hrvatska spada pod kategoriju zemalja koje se percipiraju kao korumpirane.
Korupcija prodire u sve segmente društva i predstavlja najveću ugrozu gospodarskog, društvenog i političkog razvoja, te prosperiteta Republike Hrvatske.
Ona je u najširem smislu svaki oblik zloporabe ovlasti radi osobne ili skupne koristi bilo da se radi o javnom ili privatnom sektoru.
To je svaki čin kojim se, suprotno javnom interesu, nedvojbeno krše moral i pravne norme te povrjeđuju temelji vladavine prava.
Međunarodni dan borbe protiv korupcije jedinstvena je prilika da se razmisli o njezinom štetnom utjecaju i načinu sprječavanja.
Transparency International podatke o Indeksu percepcije korupcije za 2015. godinu objaviti će 26. siječnja 2016. godine.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: http://www.transparency.org/cpi2014/results