Od prošlog utorka 15. listopada 2019. godine u Zagrebu, Rijeci i Opatiji održavaju se Dani srpske kulture u Hrvatskoj. Održavanje Dana srpske kulture financirano je sredstvima Savjeta za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske.
Portal Slobodna Evropa navodi da je to “jedinstvena prilika da se hrvatska javnost upozna sa recentnim kulturnim postignućima u Srbiji, po izboru Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“.”
Manifestacija Dani srpske kulture održava se u organizaciji SKD Prosvjeta, od 15. listopada do 2. studenog, a uključuje predavanja, izložbe, koncerte, promocije knjiga, kazališne predstave i filmove. Manifestacija se redovito održava jednom godišnje od 2006.
Dani srpske kulture od iduće godine i u Vukovaru?
„Važno je da Dani srpske kulture iziđu iz Zagreba,“ rekao je za Slobodnu Evropu predsjednik riječkog pododbora „Prosvjete“ Damir Radović.
„Od prošle godine manifestacije Dana održavaju se u Zagrebu i Rijeci, a nadamo se da će sljedeće godine tu ući i Osijek, Vukovar i još neki gradovi diljem Hrvatske,“ kaže Radović.
U sklopu manifestacije u opatijskom centru „Gervais“ održan je koncert Miroslava Ilića. Protiv njegovog nastupa na „Rujanfestu“ u Zagrebu prosvjedovala je udruga ratnih vojnih invalida Zagreba, jasno navodeći “da je pjevao o četnicima i širio mržnju”.
Radović na njihovu kritiku odgovara:
„Mislim da se Miroslavu Iliću svakako treba dozvoliti da pjeva, jer on to radi odlično. Na ‘Rujanfestu’ je bilo tridesetak tisuća posjetitelja. To govori samo po sebi i mislim da više ništa preko toga ne treba komentirati. Nitko se nije žalio.“
Što znamo o organizatoru Srpskom kulturnom društvu „Prosvjeta“?
Na svojim službenim stranicama, Društvo navodi da je “broj Srba u Hrvatskoj sveden na nešto više od trećine predratnog broja, sa opustjelim tradicionalnim srpskim prostorima i velikim brojem staračkog stanovništva. Naročito oni koji su izbjegli 1995. godine, ali i oni koji su ostali u RH, materijalno su upropašteni, ili unazađeni.”
Predsjednik je Mile Radović. Potpredsjednici su profesor Fakulteta političkih znanosti Siniša Tatalović i bivši zagrebački ‘ministar za kulturu’ Duško Ljuština.
SDSS za Tatalovića navodi da je od” 1986. godine stalno zaposlen na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, za docenta je izabran 1997., za izvanrednog profesora 2001., a za redovnog profesora 2006. godine. Uz ostale funkcije, Tatalović je bio potpredsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH od 2003. do 2005. godine, a od 2005. 2015., bio je savjetnik predsjednika RH za pitanja političkog sistema”.
Duško Ljuština prije rata je radio u Centru za kulturnu djelatnost u Zagrebu kao rukovoditelj realizacije programa klubova. Od 1982. do danas radi kao direktor satiričkog kazališta ‘Jazavac’ koje je 1994. preimenovano u ‘Kerempuh’. Od 2000. do 2001. godine bio je na dužnosti zamjenika pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba, a od 2005. do 2009. godine bio je član Poglavarstva Grada Zagreba za obrazovanje, kulturu i sport.
Jović na tribini: O Arhivu Srba u Hrvatskoj i jačanju njegovih aktivnosti
U okviru Dana srpske kulture u Hrvatskoj, 17. listopada u biblioteci ‘Prosvjete‘ u Zagrebu Dejan Jović i Zoran Stanković održali su predavanje ‘Arhivska građa Srba u Hrvatskoj‘.
Tribina se održala u sklopu dana Srpske kulture koju financijski podržava Ured za nacionalne manjine RH, dakle hrvatski porezni obveznici.
Sveučilišni profesor Dejan Jović je govorio o Arhivu Srba u Hrvatskoj i jačanju njegovih aktivnosti.
“Nastojimo da se organizirano radi na prikupljanju usmenih iskaza kao što Documenta bilježi sjećanja ljudi. Brojni dokumenti mogu biti nedostupni određeni broj godina i zato je važno ispitati građane, jer kad se arhivi otvore, neće biti svjedoka”, rekao je Jović.
Jović navodi da “petoro istraživača u Arhivu radi na prikupljanju i obradi građe, a nadamo se da će Arhiv Srba u Hrvatskoj imati još više stručnih posjetilaca”.
Ovo nije jedina manifestacija posvećena promociji srpske kulture.
Primjerice, od 11. do 19. travnja održan je 11. Festival srpske kulture u Istri s manifestacijama u Puli, Peroju, Rovinju, Fažani, Labinu i Poreču, a organizirali su ga Klub Srba Istarske županije – Koordinacija Srba za Istru i Parohija pulsko-perojska.
Od 16. do 17. kolovoza bili su i u Splitu organizirani Dani srpske kulture u organizaciji splitskog pododbora SKD „Prosvjeta“, a od 17. do 19.kolovoza održani su u tri istarska grada – Puli, Umagu i Rovinju 11. Dani srpske kulture u Istri, u organizaciji Zajednice Srba u Istri i umaškog pododbora SKD „Prosvjeta“.
SDSS optužio Penavu da je gradonačelnik samo Hrvatima, a ne i Srbima
Istovremeno, dok šef SDSS-a Milorad Pupovac kao koalicijski partner u inozemstvu kleveta Hrvatsku i uspoređuje ju s NDH-a bez čvrstog odgovora našeg državnog vrha, srpska manjina zahtijeva uvođenje ćirilice.
Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava na sjednici Gradskog vijeća u petak je poručio kako se nisu stekli uvjeti za veća prava Srba u Vukovaru. Uslijedio je incident kad mu je nakon toga vijećnik SDSS-a darovao Statut Grada ispisan na ćirilici. Penava ga je bacio na pod i nazvao to činom agresije. Vukovarsko vijeće na kraju je odbacilo povećanje prava srpskoj nacionalnoj manjini i naglasilo da je “apsolutno ispoštovana odluka Ustavnog suda”.
> (FOTO) Penava o ćiriličnim pločama u Vukovaru: ‘Ne poštuje se niti grad, niti nas’
Gradonačelnik Penava na prozivke je odgovorio:
“Ostaju ljudi koji su na tragu velikosrpske ideologije. Sjetit ću vas da je taj SDSS nastao od SDS-a, osnivača Gorana Hadžića i Vojislava Stanimirovića poznatog po izjavi za vukovarsku bolnicu da je pao posljednji ustaški bastion. A na tom tragu i svih ovih okolnosti i događanja koja imamo, pa i ove agresije danas koju su onako manipulativno i demonstrativno izveli u vijećnici SDSS-a u Vijećnici.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa