Demantij Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskog veterinarskog instituta na izjave Tomislava Bedekovića

Bedeković
Dr.sc. Tomislav Bedaković/ Foto: Snimka zaslona

Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatski veterinarski institut demantirali su navode iz teksta objavljenog 31. listopada 2023. godine pod naslovom: ”Dr. Bedeković o pozadini Afričke svinjske kuge: Dali su mi, otkaz nakon što sam ih prijavio Uskoku zbog kriminala”. Riječ je o izjavama Tomislava Bedekovića koje je izrekao tijekom gostovanja u emisiji ”Bujica”, emitiranoj na Z1TV 30. listopada 2023. godine, a koje je portal Narod.hr prenio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo poljoprivrede

U članku nepoznatog autora ,,Dr. Bedeković o pozadini Afričke svinjske kuge: Dali su mi otkaz nakon što sam ih prijavio Uskoku zbog kriminala” objavljenog na portalu Narod.hr od 31. listopada 2023. godine link: Dr. Bedeković o pozadini Afričke svinjske kuge: Dali su mi otkaz nakon što sam ih prijavio Uskoku zbog kriminala – narod.hr iznesene su lažne i netočne informacije iz kojih javnost može izvući pogrešne zaključke.

Naime u objavljenom članku prenose se izjave Tomislava Bedekovića koje je izrekao tijekom gostovanja u emisiji ”Bujica”, emitiranoj na Z1TV 30. listopada 2023. godine.

Netočna je informacija da je gospodin Bedeković dobio otkaz zbog sukoba s ministricom poljoprivrede Vučković. Naime, ministrica poljoprivrede Vučković nikada nije bila u sukobu s gospodinom Bedekovićem. Postupak otkazivanja ugovora o radu gospodinu Bedekoviću započeo je tri godine prije pojave afričke svinjske kuge od strane Hrvatskog veterinarskog instituta i nema nikakve veze s ministricom poljoprivrede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gospodin Milan Tankosić imenovan je članom Upravnog vijeća Hrvatskog veterinarskog instituta na prijedlog ministrice, ali ne zato što je član SDSS-a, već zato što kao ravnatelj Uprave za financijske poslove i javnu nabavu Ministarstva poljoprivrede, može doprinijeti institutu svojim iskustvom u javnim financijama. Naime, Ministarstvo poljoprivrede je u plan Proračuna preuzeo o Hrvatski veterinarski institut početkom 2023. godine, te svojim stručnim radom i sugestijama doprinosi radu Hrvatskog veterinarskog instituta i to najviše u djelu koji se odnosi na proračun i poslovanje’ a ne u vezi sa stručnim i znanstvenim radom.”

Ministrica Vučković ne pogoduje nikome pa tako ni kako se navodi u članku ”zahtjevima Milorada Pupovca da njegovi glasači iz okolice Vukovara ne bi trebali eutanazirati svinje i da bi, za razliku od sela s hrvatskom većinom, normalno mogli prerađivati svinjsko meso u vrijeme tradicionalnih svinjokolja”.

U mjerama suzbijanja afričke svinjske kuge Ministarstvo poljoprivrede postupa po uputama i mjerama koje nalaže veterinarska struka, a ne politika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Demantij Hrvatskog veterinarskog instituta

Dana 31. listopada 2023. godine na Vašem portalu Narod.hr https://narod.hr/hrvatska/dr-bedekovic-o-uzrocima-i-posljedicama-africke-svinjske-kuge-dali-su-miotkaz-nakon-sto-sam-ih-prijavio-uskoku-zbog-kriminala objavljene su netočne tvrdnje i informacije nepoznatog autora članka kojima je grubo povrijeđen ugled Hrvatskog veterinarskog instituta, Savska cesta 143 Zagreb.

Naime, u objavljenom članku prenose se izjave dr. sc. Tomislava Bedekovića koje je izrekao tijekom gostovanja u emisiji „Bujica”, emitiranoj na ZITV 30. listopada 2023. godine, vezano za Afričku svinjsku kugu (dalje u tekstu: ASK) i ostalo.

Preneseni navodi dr. sc. Tomislava Bedekovića u cijelosti su neistiniti, temeljeni na osobnoj netrpeljivosti istoga prema Hrvatskom veterinarskom institutu i njegovim djelatnicima te članovima Upravnog vijeća Hrvatskog veterinarskog instituta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski veterinarski institut, osnovan davne 1933. godine vodeći je znanstveno istraživački, dijagnostički i analitički institut u Republici Hrvatskoj. Djelatnost Hrvatskog veterinarskog instituta prvenstveno je dijagnostika zaraznih i nametničkih bolesti životinja, analitika hrane animalnog podrijetla i hrane za životinje, kontrola veterinarsko medicinskih pripravaka te znanstveno istraživačka aktivnost.

U Hrvatskom veterinarskom institutu u 30 akreditiranih laboratorijima (rješenjima Ministarstva poljoprivrede proglašeni nacionalnim referentnim i službenim laboratorijima u području provedbe veterinarske djelatnosti), radi više od 250 djelatnika, od čega preko 100 djelatnika visoke stručne spreme medu kojima ima više od 60 doktora znanosti.

Više od 40 doktora znanosti izabrano je na znanstvena radna mjesta. Hrvatski veterinarski institut pri obavljaju djelatnosti postupa sukladno odredbama Zakona o veterinarstvu, Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, Zakona o državnom inspektoratu, Zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu, pravilnicima, uredbama (EZ), odlukama Ministarstva poljoprivrede itd. Svi laboratoriji Instituta i podružnica akreditirani su od strane Hrvatske akreditacijske agencije, a akreditirano je više od 250 metoda.

U Hrvatskom veterinarskom institutu, u Odjelu za virologiju, djeluju tri laboratorija – Laboratorij za dijagnostiku klasične svinjske kuge, molekulsku virologiju i genetiku, Laboratorij za bjesnoću i opću virologiju i Laboratorija za serološku dijagnostiku virusnih bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2010. godine Laboratorij za dijagnostiku klasične svinjske kuge, molekularnu virologiju i genetiku (Z-Ill-l), u Odjelu za virologiju Hrvatskog veterinarskog instituta, u Zagrebu, je pored imenovanja nacionalnim referentnim laboratorijem za dijagnostiku klasične svinjske kuge (2008.), a prema odluci Ministarstva poljoprivrede, Uprave za zdravlje životinja i sigurnost hrane, imenovan i nacionalnim referentnim laboratorijem Republike Hrvatske za dijagnostiku ASK temeljem akreditacije prema sustavu kvalitete i normi HRN EN ISO/IEC 17025: 2017.

Sve su metode koje se primjenjuju u predmetnom Laboratoriju, vezano za dijagnosticiranje/potvrđivanje ASK, verificirane od strane svjetske znanstvene zajednice i potvrđene za primjenu u dijagnostici ASK od strane Europskog referentnog laboratorija (EURL) za ASK, u Madridu. Metode koje se koriste u tu svrhu su opisane u stavku 2.8.1. Dijagnostičkog priručnika Organizacije za zdravlje životinja (OIE) ili Manual of Diagnostic Tests and Vaccines for Terrestrial Animals (2012) i Odlukama Europske komisije (Commission Decision 2002/106/EC) te pravilnicima Republike Hrvatske koji su usuglašeni s preporukama i regulativama Europske komisije.

Nacionalni referentni laboratorij od 2010. redovito sudjeluje u međulaboratorijskom međunarodnom testiranju koje na godišnjoj ravni organizira EURL za ASK, te polučuje izvrsne rezultate (pri planiranju provedbe testiranja NRL za ASK uključuju se svi djelatnici laboratorija kako bi se procijenilo ponavljanje rezultata i uspješnost svakog pojedinog djelatnika, o čemu postoje zapisi).

Završno izvješće testiranja koje sastavlja EURL za svaku godinu prosljeđuje se Ministarstvu poljoprivrede, Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane.

Pored EURL-a, laboratorij provodi testiranja putem slijepih proba za djelatnike, a u svakodnevnom radu koristi pored standardnih i nacionalne ili referentne slabo pozitivne kontrole, te u slučaju metode Dokazivanje DNK virusa afričke svinjske kuge dodatne unutarnje i vanjske probe za osiguranje i validaciju provedbe testa, te višestruko unosi negativne kontrole u pretraživanje kako bi osigurao uvid u eventualne unakrižne kontaminacije.

Pored nadzora EURLa, NRL je redovito nadziran od strane Hrvatske akreditacijske agencije (od 2010. do danas jednom godišnje), te je rad laboratorija kontroliran i od strane Organizacije za hranu i veterinarstvo EU (Food and veterinary organization, FVO) i to 2010., 2013., 2016. i 2019. godine kada se nije našla niti jedna nesukladnost u radu.

Od ostalih vanjskih ocjenitelja provjeravan je rad laboratorija od strane Ministarstva poljoprivrede, Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane (zadnji nadzor je obavljen 2021. godine kada je predložena akreditacija metode Dokazivanje DNK virusa afričke svinjske kuge koja je ispoštovana i prije predviđenog roka), te Državnog inspektorata Republike Hrvatske gdje je zadnja inspekcija rada laboratorija provjeravana u kolovozu i listopadu 2023. NRL je također podvrgnut godišnjem unutarnjem neovisnom nadzoru o čemu također postoji službena dokumentacija.

Dana 26. 6. 2023. potvrđena je ASK na području Vukovarsko srijemske županije (Posavski Podgajci), a do 5. 7. 2023. dokazana je u Savskim Njivama, Privlaci, Gunji, Rajevom Selu, Drenovcima, Đurićima, Babinoj Gredi i Sikirevcima, te u jedne divlje svinje u lovištu kraj Drenovaca.

Osim u NRLu, virus je u uzorcima domaćih svinja pri prvim pojavama bolesti potvrđen u EURL-u za ASK. Virus je proširen i dokazan na granici s Osječko-baranjskom županijom i sa Brodsko-posavskom županijom.

Pojava ni potvrđivanje ASK u određenom mjestu, suprotno onome što tvrdi dr. sc. Bedeković, nema nikakve veze s nacionalnošću njegovih žitelja.

U posušenoj krvi virus je infektivan do 15 tjedana, u fecesu 60 do 100 dana, a u svinjcu do mjesec dana. U svježem mesu virus može ostati infektivan do 5 dana, u proizvodima svinjskog podrijetla poput Šunke i do 400 dana, a u smrznutom do 1000 dana (Farez i Morley, 1997.). ASK se ne može liječiti. Za njenu prevenciju ne postoji dostupno učinkovito i sigurno cjepivo.

Samim time navod dr. sc. Bedekovića „ekipu koja želi pobiti sve svinje u Hrvatskoj i tako riješiti problem ASK” je u potpunosti neistinita i usmjerena isključivo na vrijedanje časti, ugleda i dostojanstva prozvanih djelatnika Hrvatskog veterinarskog instituta, i to ne samo njih kao građana, već i kao međunarodno priznatih znanstvenika. Naime, predmetna mjera usmrćivanja svinja na zaraženim gospodarstvima jedina je mjera koja se provodi diljem svijeta u državama zahvaćenim ovom bolešću.

Vezano za navod dr. sc. Bedekovića kako je dobio otkaz „zbog sukoba s Plenkovićevom ministricom poljoprivrede, potpore slavonskim seljacima i iznošenja istine o ASK te zbog što ih je prijavio Uskoku zbog kriminala”, isti je u potpunosti neistinit i neosnovan, nikakvim dokazima potkrijepljen, krajnje neutemeljen, kao i kaznena prijava koju je podnio protiv Hrvatskog veterinarskog instituta.

Važno je naglasiti kako je postupak otkazivanja ugovora o radu dr. sc. Tomislavu Bedekoviću od strane Hrvatskog veterinarskog instituta započet 17. 2. 2020. godine (znači tri godine prije pojave ASK u Republici Hrvatskoj), kada je Hrvatski veterinarski institut dr. sc. Tomislavu Bedekoviću uputio poziv na iznošenje obrane, na koji poziv se tužitelj odazvao davanjem pisanog odgovora 24. 2. 2020. te nakon kojeg je Hrvatski veterinarski institut dostavio prijedlog odluke o otkazu ugovora o radu zbog skrivljenog ponašanja tužitelja Hrvatskom sveučilišnom sindikatu na davanje suglasnosti sukladno odredbama Zakona o radu.

Hrvatski sveučilišni sindikat nije dao navedenu suglasnost te je Hrvatski veterinarski institut pokrenuo postupak na nadležnom Općinskom sudu u Zagrebu, posl. broj. Pr- 16344/2021, prvostupanjski okončan presudom od 10. 6. 2022., a koji je pravomoćno okončan presudom Županijskog suda u Osijeku, posl. broj: Gž R-688/2022, od 06. 10. 2022. godine, u korist Hrvatskog veterinarskog instituta, odnosno predmetnom presudom nadomjestila se suglasnost na Odluku o otkazu ugovora o radu uvjetovanog skrivljenim ponašanjem dr. sc. Bedekovića, a koja je uskraćena očitovanjem Hrvatskog sveučilišnog sindikata.

Predmetnom pravomoćnom presudom ostvarile su se procesne pretpostavke za nastavak postupka otkazivanja ugovora o radu dr. sc. Tomislavu Bedekoviću od strane Hrvatskog veterinarskog instituta te je Hrvatski veterinarski institut u konačnici donio odluku o otkazu. Odluka o otkazu ugovora o radu uvjetovana skrivljenim ponašanjem radnika broj Z-Vl-4-5107/22. od 28. studenog 2022. godine je temeljena na konkretnoj osobito teškoj povredi radne obveze i to zbog izrečene prijetnje smrću djelatnicima Hrvatskog veterinarskog instituta 2019. godine, a što potvrđuje podnesena kaznena prijava protiv dr. sc. Tomislava Bedekovića, koja je rezultirala podignutom optužnicom poslovni broj K-DO-2547/19 pred Općinskim kaznenim sudom u Zagrebu dana 23. 10. 2019. godine, a ista je potvrđena Rješenjem od donesenim od strane Općinskog kaznenog suda u Zagrebu poslovni broj Kov-1169/19 od dana 8. 1. 2020. godine.

Ujedno napominjemo kako je Hrvatski veterinarski institut nadležnom državnom odvjetništvu podnio kaznenu prijavu protiv dr. sc. Tomislava Bedekovića zbog osnovane sumnje da je isti počinio kazneno djelo krivotvorenja službene ili poslovne isprave – opisano i kažnjivo po članku 279. stavku 1. i 2. Kaznenog zakona, činjenično i pravno opisano u obrazloženju iste, na štetu Instituta.

Predmetni kazneni i parnični postupci su u tijeku.

Hrvatski veterinarski institut poduzet će sve pravne radnje kako bi zaštitio ugled i dostojanstvo svojih djelatnika, kao i ugled Hrvatskog veterinarskog instituta, kao pravne osobe, koje se od strane dr. sc. Tomislava Bedekovića neosnovano kleveće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.