Demokratski Savez Srba: Pojedinac koji je osvojio 11 posto od ukupnog broja birača srpske zajednice ucjenjuje buduću vlast radi osobnih interesa i ambicija

Foto: Fah

“Na proteklim parlamentarnim izborima od ukupno 138.539 upisanih birača srpske nacionalnosti, na izborima je na manjinskom listiću glasalo svega 14 posto”, istaknuli su iz Demokratskog Saveza Srba

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Saborski zastupnici srpske nacionalne manjine izabrani su sa 8,2 posto ili 11,6 posto. iako je zakonito, pitamo se koliki je legitimitet izabranih zastupnika. Ovakav izborni model manjinskih zastupnika ne osigurava realnu zastupljenost nacionalnih manjina, posebno srpske, jer 10.000 – 12.000 srpskih glasača bira predstavnika u Saboru za 186.000 Srba u Hrvatskoj”, naglasili su u svom priopćenju.

“Izlazak na izbore i glasanje pripadnika srpske zajednice na posebnom listiću diskriminirajuće je za pojedinca. DSS će inzistirati da manjinski listić, odnosno XII. izborna jednica, bude na svakom općem listiću kako se nitko ne bi morao javno deklarirati na biračkom mjestu”, pojasnili su iz Demokratskog Saveza Srba

“Tada se neće događati da pojedinac koji je osvojio 11 posto od ukupnog broja birača srpske zajednice ucjenjuje buduću vlast u ime svih Srba, a radi svojih ličnih interesa i ambicija. Javnim dodvoravanjem jednima i ucjenama drugima, g. Pupovac sramoti srpsku zajednicu, a od svega na kraju srpski problemi ostat će neriješeni”, zaključili su iz Demokratskog Saveza Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, Pupovac je jučer izjavio kako: “Sigurno nećemo podržati vladu u kojoj sjedi Hasanbegović”, rekao je potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac u svom intervjuu za N1 i tako potaknuo brojne teme.

Pupovac: Spreman sam biti potpredsjednik Vlade, ali bez Hasanbegovića

Hasanbegović: Pupovac neće kadrovirati sastav buduće hrvatske Vlade, nije predsjednik HDZ-a ni Mosta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema odredbama članka 19. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina Republika Hrvatska jamči pripadnicima nacionalnih manjina prava na zastupljenost u Hrvatskom saboru.

Politička predstavljenost također je zakonski zajamčena nacionalnim manjinama, kako u Saboru, tako i u tijelima lokalne i područne samouprave. Po Zakonu o izboru zastupnika u hrvatski Sabor predstavnicima 22 nacionalne manjine 2003., za vrijeme SDP-a, vlade Ivice Račana, dodjeljuje se osam zastupničkih mjesta, za koje se izbori vrše u posebnoj izbornoj jedinici. U skladu sa člankom 19. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, pripadnicima nacionalnih manjina koji u ukupnom stanovništvu Hrvatske sudjeluju s više od 1,5% stanovnika jamči se najmanje jedno, a najviše tri zastupnička mjesta, dok manjine koje imaju zastupljenost manju od 1,5% biraju najmanje četiri zastupnika pripadnika nacionalnih manjina zajedno.

Sve do travnja 2003. godine pravo na zastupljenost u Hrvatskom Saboru imali samo pripadnici 10 takozvanih autohtonih manjina, i to Mađari, Srbi i Talijani po jednog, Česi i Slovaci jednog zajedno, te Austrijanci, Nijemci, Rusini, Ukrajinci i Židovi jednog zastupnika zajedno. Pravo na zastupljenost u Saboru nisu imali Bugari, Poljaci, Romi, Rumunji, Rusi, Rusi, Turci, Albanci, Bošnjaci, Crnogorci, Makedonci i Slovenci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što kaže izborni zakon kojeg zloupotrebljava Pupovac?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.