Obilaženje domova za djecu u Zambiji u kojima su među ostalim, smještena ona djeca koja su žrtve trgovine ljudima i koja su pod zaštitom, jedna je od aktivnosti novinarke emisije Provjereno Nove TV Danke Derifaj. Iako su djeca oduzeta hrvatskim parovima nakon uhićenja u zračnoj luci Ndola početkom prosinca i smještena na sigurnu lokaciju i pod zaštitom policije, Derifaj to nije spriječilo da upada u domove za djecu u potrazi za četvero mališana s hrvatskim putovnicama, čiji su potencijalni posvojitelji optuženi da su ih stekli na nezakonit način. Doduše, ni činjenica da je nečija terasa privatno vlasništvo i dio tuđeg doma, nije ju spriječilo da 2021. godine upadne na posjed Marka Perkovića Thompsona.
”Imamo pouzdanu informaciju gdje se djeca nalaze, ona nisu u sirotištu, ona su u čuvanom objektu pod stalnom policijskom zaštitom”, kazao je Dario Klasić, službeni predstavnik Hrvatskog veleposlanstva u Pretoriji u prilogu Danke Derifaj.
Obilazak domova
Unatoč tome, ona sa svojim vodičem Berni Muyangwa – Benom, aktivistom i koordinatorom Udruge za pravnu pomoć i razvoj, kreće u obilazak potencijalnih lokacija oko Ndole u Zambiji u potragu za četvero djece za koje se sumnja da su nelegalno posvojena u susjednom DR Kongu i prebačena u Zambiju.
Ako su djeca potencijalne žrtve kaznenog djela trgovine ljudima i to, prema optužnici koju su dobili uhićeni Hrvati, a Derifaj ju je i objavila, zbog mogućeg iskorištavanja djece, zašto novinarka po Zambiji traži tu djecu koja bi trebala biti na tajnoj, sigurnoj lokaciji?
>Odvjetnik Karačić: Sud je potvrdio – Marko Perković nedvojbeno je samostalni posjednik terase
”Rano ujutro krećemo u obilazak potencijalnih lokacija gdje bi mogla biti djeca koju je zambijska imigracijska služba oduzela hrvatskim državljanima nakon njihova uhićenja”, govori Derifaj na početku priloga. U pratnji je Berni Muyangwa – Bena, kojeg predstavlja kao aktivista i koordinatora Udruge za pravnu pomoć i razvoj za cijelu Zambiju.
Nepouzdane informacije kontakata
Djeca su najčešće iz Konga, Ruande i ostalih zemalja u okruženju. Samo u Ndoli i okolici postoji desetak domova. Ben je uvjeren da su mu njegovi kontakti iz Ministarstva socijalne skrbi dali pouzdane informacije, no službenu potvrdu na kojem su točno mjestu djeca – nemoguće je dobiti.
>Thompson podnio kaznenu prijavu: ‘Niti jedna medijska kuća, niti novinar ne mogu opravdati kazneno djelo provale i plašenja djece novinarskim zadatkom’
Uobičajena procedura je, kaže Ben, da djecu daju na čuvanje domovima jer vlastitih prostora u kojima bi se o njima brinuli u Ndoli nemaju. Domovi u koje ih vlada smješta privatne su udruge koje najčešće preživljavaju od donacija. Kaže da godišnje samo u Ndolu stigne 1500 djece žrtava krijumčarenja”, može se čuti u prilogu.
Ovaj aktivist tvrdi da su djeca oduzeta Hrvatima sigurno gladna, pa Derifaj nosi i osnovne potrepštine.
No, pušta i izjavu Klasića koji zna gdje se djeca nalaze, da su u čuvanom objektu i pod stalnom policijskom zaštitom.
>Derifaj izvještava o aferi Zambija: Komentator na zanimljiv način podsjetio na njezinu provalu na Thompsonovu terasu
To Derifaj ne ometa da krene s kamerom po domovima za djecu tražeći onih četvero mališana koji su oduzeti hrvatskim državljanima prilikom uhićenja u zračnoj luci Ndola početkom prosinca zbog sumnje na trgovinu ljudima.
Djevojčice ne žele izaći iz sobe
Putem Derifaj skuplja Mary Jabulani koja vodi jedno sirotište. Ona kaže da djeca nisu došla kod nje i da njihovu lokaciju zna samo socijalna služba. U taj su dom prije nego je stigla Derifaj imigracijski službenici doveli četiri djevojčice iz Konga. Derifaj uvjerava kako su djevojčice dobro, ali ne žele izaći iz sobe.
Ben koji vodi Derifaj, nakon toga uvjeren je da su djeca ipak u drugom domu.
> VL se ispričao Thompsonu zbog neistina u intervjuu s Dankom Derifaj
> Danka Derifaj odbila nominaciju za Večernjakovu ružu jer se VL ispričao Thompsonu
Voditelj drugog doma kaže da su tamo samo dječaci. ”Sada smo čuli za djecu koja su žrtve trgovine ljudima. Među njima su djeca mlađa od osam godina. Često nemaju dokumente jer su im roditelji iz Konga. Derifaj kaže da je ova ustanova zaštićena, a da Benov izvor tvrdi da su djeca upravo ovdje, no da to ne može nikako potvrditi.
“Nemam informacija o tome, ali imali smo djecu koja su došla iz Konga. Bilo je osam djevojčica i četvero dječaka. Njihovi roditelji su pod istragom. Provjeravaju se njihovi dokumenti”, kaže voditelj tog doma.
”To su moji unuci”
Ide Derifaj i na treću lokaciju. U tom domu za djecu ugleda nekoliko manje djece koja bi odgovarala dobi djece koja imaju hrvatske putovnice. No ispada da su to unuci voditeljice tog doma koja se dolaze tamo igrati.
U novinarskom žaru Derifaj je skoro nečije unuke zamijenila s djecom koja su potencijalne žrtve trgovinom ljudima i koja su pod vrlo sumnjivim okolnostima usvojena u Kongu i prebačena u Zambiju.
Upad Derifaj u dom Marka Perkovića Thompsona
No to nas ne treba čuditi jer je Derifaj svojedobno isto tako u novinarskom žaru tijekom snimanja reportaže o imovinsko-pravnim odnosima hrvatskog pjevača Marka Perkovića Thompsona i njegovih susjeda provalila na Thompsonovu terasu s njegovim susjedom i to dok su njegova maloljetna djeca bila kod kuće, zbog čega su poslije bila vidno potresena.
Perković je zbog toga protiv nje podnio kaznenu prijavu, no ni dvije godine poslije još uvijek se slučaj nije pomaknuo.
Takvu situaciju je u listopadu prošle godine komentirao Thompsonov odvjetnik Davorin Karačić: “Podsjećam kako je Ustavom Republike Hrvatske, u odredbi čl. 29. , propisano pravo pojedinca pa time i obveza Republike Hrvatske, da se u razumnom roku, pred nepristranim sudom, odluči o pravima i interesima građanina. Kako je od podnošenja kaznene prijave proteklo vrijeme od preko 14 mjeseci, a nema saznanja o poduzimanju izvidnih radnji od strane tijela kaznenog progona, jedina osoba čija su prava povrijeđena su prava Marka Perkovića i njegove obitelji.”
Zambijci se drže zakona k’o pijan plota, nema curenja informacija
Još je jedan detalj iz zambijskog priloga Danke Derifaj vrijedan isticanja.
Naime, iz priloga se jasno može zaključiti kako se zambijske vlasti i tamošnji novinari drže propisa kao pijan plota. Dok traje suđenje nema komentiranja suđenja, nema curenja podataka, nema izjave odvjetnika za medije…
Očito praksa toliko nepoznata hrvatskim pojmovima. Naime, kod nas ne prođe ni jedno suđenje da u medije ne cure nekakvi transkripti, da odvjetnici ne spekuliraju s optužbama i nevinosti/krivnjom optuženih.
>Aktivist za dječja prava iz Konga: Ne možeš s djetetom u Zambiju. Službenici koji to dopuštaju dio su mafije
>Dr. Markić: Tomašević laže o svojim vezama s transseksualnim vijećnikom Noom Kraljević, a Grlić Radman pomaže Možemo
Uz to, zambijska novinarka u prilogu se čudi činjenici da su uhićeni Hrvati bili dugih 40-ak dana u pritvoru prije nego što su pušteni da se brane sa slobode i smatra kršenjem njihovih prava činjenicu da su u pritvoru bili dulje od tri dana.
Izgleda da bi od Zambije o poštivanju pravnog poretka mogli štošta naučiti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa