Detalji noćašnje akcije spašavanja: Pas je tijelom grijao unesrećenog do dolaska HGSS-a

Foto: Twitter/HGSS

Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) na Twitteru je objavila detalje sinoćnje velike akcije spašavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Planinar je, podsjetimo, pao niz padinu s Vaganskog vrha, najvišeg na Velebitu.

U akciji koja je trajala gotovo 13 sati sudjelovalo je 27 spašavatelja iz Stanica Gospić, Zadar, Split i Istra, a tehnički i fizički izuzetno zahtjevnu akciju dodatno su otežavali snijeg, led, odroni i polomljena stabla koja su prepriječila staze.

Tri ekipe krenule su u subotu prema unesrećenom planinaru koji je otklizao niz padinu od 150 metara na Vaganskom vrhu. Krenuli su iz doma Paklenica, preko Rujna, i s ličke strane, a odroni i stabla priječili su pristup pojedinim šumskim putevima, napisali su tijekom akcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto prije ponoći došli su prvi timovi do planinara koji je zadobio ozljede noge, a unesrećenog planinara spašavatelji su predali timu hitne medicinske pomoći jutros u 7,55 sati.

‘Prijateljstvo i ljubav između čovjeka i psa ne poznaju granice. Spletom nesretnih okolnosti jučer popodne otklizali su zajedno niz padinu. Zajedno u sretnim i teškim trenucima, takav je život. North je prošao bez ozljeda, ali njegov prijatelj, mladi planinar nije bio te sreće. North se sklupčao se uz njega i grijao ga svojim tijelom. Njegova odanost nije prestala ni dolaskom spašavatelja, bio je jedan od nas čuvajući svoga čovjeka 13 sati. Iz ovoga primjera svi možemo naučiti o brizi jednih o drugima’, stoji u objavi HGSS-a.

Šef Gospićkog HGSS-a: Ovo je bila najzahtjevnija akcija spašavanja do sada

Josip Brozičević, pročelnik gospićke stanice Gorske službe spašavanja, u Dnevniku N1 televizije govorio je o velikoj akciji spašavanja na Velebitu. Podsjetimo, Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) izvijestila je u nedjelju da je uspješno završila jedinu od najtežih akcija spašavanja unesrećenog koji se nalazio na izrazito nepristupačnom terenu najvišeg vrha Velebita, Vaganskog vrha.

“Zasigurno najteža i najzahtjevnija akcija spašavanja u HGSS-u do sada. O tome govori i činjenica da je trajala 13 sati, a ako tome dodamo da se to dogodilo u zimskim uvjetima na najvišem vrhu Velebita gdje je apsolutno sve zaleđeno… ogromna je količina opreme koju je trebalo odnijeti, sve na leđima, a vrijeme je bilo najvažniji faktor, a temperatura je iz stupnja u stupanj padala sve niže svake minute”, kazao je Brozičević na N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da je do unesrećnog trebalo što prije stići da ne bi došlo do pothlađivanja.

“Sve se dobro poklopilo. Bilo je hladno, ali vedro i bez vjetra i padalina. U ovom dobu godine je rijetko da se vrijeme nakloni”, dodao je Brozičević.

Smatra da odgovornosti na planinaru nema te navodi da je bio iskusan i da je imao i svu potrebnu opremu.

“Jedan krivi korak i nesreća se dogodi. Planinarenje u zimskim i ljetnim uvjetima su dva različita pojma. Uz svu opremu, zanje i iskustvo, u zimskim uvjetima rizik od nastanka nekih neželjenih događaja je znatno veći engo u ljetnim uvjetima”, rekao je Brozičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.