Direktori desetak velikih dobavljača Agrokora na ispitivanju u USKOK-u zbog sumnje u krivotvorenje računa

Foto: fah

Direktorima desetak velikih dobavljača Agrokora, koji su prethodnih dana bili na istražnim razgovorima u Policijskom nacionalnom uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) zbog sumnji u navodno krivotvorenje računa za robe i usluge u sklopu poslovanja s mjenicama, prenosi novac.jutarnji.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po saznanjima, zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo je, prema neslužbenim informacijama, posljednjih godinu dana češljalo mjenično poslovanje na relaciji Agrokor – dobavljači – faktoring – banke, smatrajući da će pronaći dokaze koji će potvrditi nezakonite radnje.

Djelatnici odvjetništva naišli su na podatke da su neki dobavljači izdali fakture za robe i usluge i kada nije bilo protučinidbe – realno isporučenih roba i usluga.

Ukupno su dobavljači imali oko četiri milijarde kuna mjenica izdanih u svrhu osiguranja naplate za isporučene robe i usluge. Krivotvorenje računa je, zakonski gledano, prekršaj ako nije bilo stjecanja nepripadajuće materijalne dobiti, a kazneno djelo ako je došlo do stjecanja nepripadajuće materijalne dobiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je, dakle, o ozbiljnim sumnjama, a u razgovorima s nekim dobavljačima može se doznati kako je vjerojatno bilo takvih tvrtki koje su izdavale fakture za robu i usluge Agrokoru iako realno nisu dostavile tu robu i usluge, doznaje novac.jutarnji.hr.

Taj je proces funkcionirao tako da bi, pojednostavljeno rečeno, Agrokor dobavljaču dao mjenicu kao instrument osiguranja ili sredstvo naplate za robe i usluge, dobavljač bi otišao u faktoring društvo i dobio za to novac umanjen za diskont od pet ili deset posto te bi tada dobavljač taj novac vratio Agrokoru.

Zasad nema službenih potvrda o tome koji su direktori su bili na istražnim razgovorima u PNUSKOK-u, ali je navodno dosad procesuirano desetak velikih dobavljača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do ‘shadow-bankinga’ je, naime, dobrim dijelom došlo jer je HNB ograničio bankarske plasmane Agrokoru i onda su neke banke preko svojih faktoring društava plasirale novac Agrokoru, što je činilo 80 posto ukupne imovine faktoring tvrtki. Ta je imovina na vrhuncu, 2013., iznosila 8,1 milijardu kuna, a u 2018. je pala na 1,1 milijardu kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.